20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biri gerçeği söylesin
14 yaşındaki Ceylan'ı bir patlayıcının öldürdüğü kesinleşti. genelkurmay oradan havan atılmadı açıklaması yaptı. "Peki patlayan neydi?" sorusuna ise hala yanıt bulunamadı!
Biri gerçeği söylesin
03 Ekim 2009 / 08:45 Güncelleme: 03 Ekim 2009 / 08:48

Genelkurmay, 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un askeri alandan atılan havanla öldürüldüğü iddiasının doğru olmadığını açıkladı. İnsan Hakları Komisyonu devreye girdi. DTP konuyu Meclis’e getirdi

iyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Ecemiş Köyü yakınlarında hayvanlarını otlatırken öldürülen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un askeri birlikten atılan havan topuyla parçalandığı iddiasına Genelkurmay Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını belirterek, “Olaya ilişkin olarak ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından gerekli soruşturma yapılmaktadır. Olayla ilgili olarak yapılan ilk incelemelerde olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığı tespit edilmiştir” diye konuştu.

MECLİS DEVREYE GİRDİ

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Partili Zafer Üskül olayla ilgili Lice Kaymakamlığı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bilgi aldı.

 Komisyondan yapılan açıklamada ölümle sonuçlanan olaylarda, devlet fiilin yalnız bir devlet görevlisi tarafından işlenmiş olması halinde değil, ne şekilde meydana gelirse gelsin, ölüm olayından haberdar olan devletin etkin ve resmi soruşturma yapmak zorunda olduğu belirtildi. Açıklamada “Komisyonumuzun ölümle sonuçlanan olaylara bakışı bu çerçevededir ve yetkili organlarca tüm işlemlerin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Olayla ilgili gelişmeler Komisyonumuzca hassasiyetle takip edilmektedir” denildi.

DTP’DEN ‘ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASI

DTP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak ise konuyla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Ceylan Önkol’un ‘vahşice’ öldürüldüğünü iddia etti. Önkol’un evinin 200 metre ilerisinde koyunları otlatırken bir patlama olduğunu, köylülerin sesi duyduğunu ve havan mermisi olduğunu düşündükleri bir silahın, Ceylan’ın vücudunu paramparça ettiğini öne süren Kışanak, bazı basın yayın organlarında, olayın “mayın patlaması” şeklinde yer almasına rağmen, köylülerin Tapantepe Taburu’ndan ateş açıldığını ifade ettiklerini, adli muayene tutanağının da köylüleri doğrular nitelikte olduğunu öne sürdü. Gültan Kışanak, “Ceylan Önkol’un yaşamını yitirdiği gün, Tapantepe Taburu’ndan atış yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi gerekçeyle, hangi istikamete ve kimler tarafından yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

Jandarma savcıya ‘gelme’ dedi

Havan atışı sonucu parçalanarak öldüğü iddia edilen Ceylan Önkol’la ilgili savcının derhal olay yerine gitmek için harekete geçtiği ancak jandarmadan “gelmeyin” uyarısı aldığı ortaya çıktı. Jandarma’nın “can güvenliğinizi sağlayamayız” uyarısı üzerine Lice Cumhuriyet Savcılığı’nın bölgeye gidemediği ortaya çıktı. Jandarmanın sözkonusu uyarısıyla ilgili belgenin savcının elinde olduğu öğrenildi. Savcılık olay yerine anında intikal edememesiyle ilgili bütün bilgileri yazılı olarak kayda geçirdi.

ŞARAPNELLER JANDARMADA

Savcının keşfe gidememesi sonrasında; köy imamı ve muhtarına olay yeri fotoğraflarının çektirilmesinin de jandarmanın tasarrufu olduğu ve Diyarbakır Başsavcılığı’nın konuyu incelediği öğrenildi. Jandamanın üç gün sonra savcılığa güvenlik garantisi verdiği ve keşfin yapılabildiği öğrenildi.  Ceylan Önkol’un otopsisi ise savcı gözetiminde yapıldı. Cesetten çıkan şarapnel parçalarının Jandarma Olay Yeri İnceleme   tarafından teslim alındığı belirtiliyor.

BAŞSAVCI KAVAK İLGİLENİYOR

Keşfin üç gün sonra yapılması, cesedin uygun olmayan koşullarda nakledilmesi nedeniyle pekçok delilin ortadan kalktığı öğrenildi. Elde edilen deliller patlamanın türü ve  yapısının tespit edilmesi için bilirkişiye teslim edildi. Fail-i meçhullerle ilgili soruşturma sonrası dikkatleri üzerine çeken Diyarbakır  Başsavcısı Durdu Kavak’ın konuyla yakından ilgilendiği belirtiliyor. 

Patlayıcı maddeyle parçalandı

GÜL ÇELİKKOL İSTANBUL

Lice’de parçalanarak can veren Ceylan Önkol’un ön otopsi raporunda ölüm nedeni olarak “patlayıcı madde nedeniyle iç organ parçalanması”gösterildi.  İHD Diyarbakır Şubesi’nden Avukat Serdar Çelebi yaptığı açıklamada İHD, MAZLUMDER, Tabip Odası ve Diyarbakır Barosu üyelerinden oluşan bir heyetle olay yerinde yaptıklarını  söyledi. Olayın kaza olmadığını öne süren Çelebi, başlatılan soruşturmanın umut verici olduğunu kaydetti. Çelebi, şunları söyledi: “Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle olay yerine gitmeyen savcının ve bir doktorun ilk ölüm raporunu hazırladığını, patlayıcı parçalarının çıkarıldığını öğrendik. Ceylan’ın otopsi raporunda ölüm nedeni olarak ‘patlayıcı madde nedeniyle iç organ parçalanması’ ve ‘pratik otopsiye gerek yoktur’ yazıldığını öğrendik.” Çelebi, kendilerinin yaptığı incelemede; Ceylan’ın cesedinde ayaklarının, bacaklarının, ellerinin ve kollarının sağlam olduğunu, öldürüldüğü yerde de bir çukur olmadığını vurgulayarak, Ceylan’ın ölüm nedeninin mayın olmadığını söyledi. Cesedin karın bölgesi parçalandığını, vücutta patlayıcıdan kalan parçaların olduğunu söyleyen Çelebi, “Olayın gerçekleştiği öğle saatlerinde, Ceylan geniş alanda, koyun otlatıyor ve bu alanda yalnız. Bu, akla hedef gözetilerek vurulmuş olması ihtimalini getiriyor” dedi.  

Dosya:/dosya/icerik/091002-115701-g1k.jpg
 

Otopsi raporu: Vücudu şarapnel parçası dolu

Otopsi raporunda, minik Ceylan’ın vücudunda çok sayıda şarapnel parçası olduğu belirtildi. Raporda, Ceylan’ın ölümünün patlayıcı madde sonucu ortaya çıkan balistik etki ile iç organların parçalanması sonucu gerçekleştiği kaydedildi. Raporda ayrıca cesedi inceleyecek olan heyetin olay yerine bölge riskli olduğu için gitmediği belirtildi.   

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler