YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bireysel Emeklilik tartışması
Bireysel Emeklilik tartışması
29 Mayıs 2012 18:33
Meclis'te Bireysel Emeklilik tartışması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bireysel emeklilik sisteminde değişiklik yapan tasarının görüşmeleri sırasında tartışma çıktı.

Komisyon, AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı. Toplantıda, geçen hafta tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yasa tasarısında yapılan değişikliklerle ilgili olarak Alt Komisyon Başkanı Vedat Demiröz bilgi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Meclis'in gündeminde olan bir yasa teklifiyle hava iş kolunda grev ve lokavt yasağı getirilmesinin planlandığını belirterek, ''12 Eylül referandumunda grevli toplu sözleşmeli işçi hakları için söz verilmişti. Bugün bir yandan özgürlükler diyoruz ama diğer yandan da korsan taksiyle mücadele düzenlemesine grev yasağı koyarsanız ben bundan utanırım. Hava işçilerini korsan görmenizi üzüntüyle karşılıyorum. Türkiye'de özgürlüklere vurulan bu prangayı lanetliyorum. Grev, toplu sözleşme anayasaya konulduysa bunu gereğini yapmak görevimizdir'' diye konuştu.

TBMM  Genel Kurulu'nda bulunan teklife işaret eden Aslanoğlu, ''Grevi yasaklayan bir Meclis'ten utanırım'' görüşünü  ifade etti.

 Aslanoğlu, memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına işaret ederek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın konuyla ilgili açıklamalarıyla, ''işin bir yerinde topa girdiğini'' ifade ederek, ''(Zammı verirsem ne hale gelirim) diye bir şekilde taraf oldunuz, baskı kurdunuz'' dedi.

Komisyon'da daha sonra, AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya'nın bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifinin, bireysel emeklilik sisteminde değişiklik öngören yasa tasarısı ile birleştirilerek görüşülmesi önergesi kabul edildi.

CHP ve MHP milletvekillerinin buna itiraz ederek tepki göstermesi üzerine toplantıya ara verildi. Komisyon Başkanı Elvan, konuyu görüşmek üzere Babacan ile grup sözcülerini odasına davet etti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler