YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bireysel başvuruda model Almanya
Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının Almanya örneği esas alınarak hazırlandığı ortaya çıktı.
Bireysel başvuruda model Almanya
24 Ocak 2011 / 07:41 Güncelleme: 24 Ocak 2011 / 08:02

Almanya'da olduğu gibi Anayasa Mahkemesi yargı kararlarını da iptal edebilecek. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı tanıyan yasa tasarısı Anayasa Komisyonu'n-da görüşülecek. Yargıtay ve Danıştay, bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne yargı kararlarını iptal etme hakkının verilmesine karşı çıkıyor.

Her kararı iptal etmiyor

Anayasa Mahkemesi üyeleri, Almanya, İspanya, Slovenya ve Güney Kore'de incelemeler yapıp, bu ülkelerdeki 'bireysel başvuru' yöntemlerini rapor haline getirdi. Anayasa Mahkemesi Kanunu Tasarısı hazırlanırken Anayasa Mahkemesi'nin hazırladığı bu raporlar esas alandı. Anayasa Mahkemesi üyelerinin yaptığı incelemelerin ardından bireysel başvuru konusunda Almanya modelinin benimsenmesi kararı alındı.

50 yılda 74 bin şikâyet

Almanya'da bireysel başvuru yoluyla yargı kararları da iptal edilebiliyor. Ancak Alman Anayasa Mahkemesi, yargı kararlarının iptaline ilişkin yapılan başvuruların büyük çoğunluğunu geri çeviriyor. İnsan haklarına aykırı uygulamalar yapılması halinde iptal karan veriyor. Aİmanya Anayasa Mahkemesi'nin son 50 yılda mahkeme kararlarına karşı yapılan yaklaşık 74 bin anayasa şikâyetinde sadece 2 bin 550 mahkeme kararının iptaline karar verdiği belirlendi.

Yılda 100 bin başvuru bekleniyor

Yetkililer, bireysel başvuru hakkının kabul edilmesi halinde yılda 100 bin bireysel başvuruda bulunulmasını bekliyor. Başvuru sayısını azaltmak için bireysel başvuru ücretli alınacak. Almanya'da bireysel başvuruda bulunma hakkı ücretsiz. Türkiye'de ise bireysel başvuruda bulunacak kişilerden 150 TL ücret alınacak. Avusturya'da ise bireysel başvuru için 180 euro ücret alınıyor.

Almanya'nın bireysel başvuru uygulamasını başlatmasının ardından AİHM'e yapılan şikayetler büyük oranda azaldı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler