YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birer birer temizleniyor...
Birer birer temizleniyor...
14 Nisan 2012 16:11
28 Şubat soruşturması ile ilgili bir değerlendirme de Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Akdağ, soruşturmayla ilgili "Demokrasi geliyor" yorumunda bulundu...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Demokrasiyi doğrudan ya da dolaylı olarak sekteye uğratmaya, vesayet oluşturmaya çalışan unsurlar, şükürler olsun ülkemizden birer birer temizleniyor. Bu milletimizin gücünü gösteriyor. Demokrasi geliyor'' dedi.

Akdağ, Karaman Valiliği ziyaretinin sonunda gazetecilerin, çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

''Televizyon ve radyolarda sigarayı bırakma ve zayıflama ile ilgili tıpkı yasaklanan bal satışı reklamlarında olduğu gibi bir yoğunluk var. Bu konuda vatandaşlara bir tavsiyeniz olacak mı '' şeklindeki soruya Bakan Akdağ, bu tür reklamların hemen her kanalda görülebildiğini belirtti.

Bu maddelerin satışıyla ilgili, vatandaşların, hastalıkları ve sağlıklarını korumalarıyla ilgili bütün önerilerini doktorlarından almalarını tavsiye eden Akdağ, şunları kaydetti:

''Biz olur olmaz satılan ürünlerle ilgili çok ciddi bir mücadele başlattık. Bunların reklamlarıyla, piyasaya arzlarıyla ilgili. Ancak bunlar kapıdan kovsanız bacadan giriyor. Çok sayıda ürün internet yoluyla ya da Türkiye dışından yayın yapan televizyonlardan uydu yoluyla vatandaşlarımızı istismar ediyorlar. Bütün vatandaşlarımızı uyarıyorum. Sağlığınızı korumak ya da hastalığınıza çare bulmak için birisinden bir öneri alacaksanız bu sizin aile doktorunuz olsun. Bu gibi herhangi bir değeri olmayan hatta zamanla zararı olabilecek ürünlerin satışını engellemek, reklamlarını engelleyebilmek için çok ciddi bir mücadeleyi geliştirerek buna devam edeceğiz. Ancak burada vatandaşımız uyanık olursa iş çok kolay.''

''Bu çeşit reklamlara vatandaşlarımız kesinlikle kanmasın'' diyen Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunların büyük çoğunluğu açıkça ifade ediyorum; istismarcılıktan ve şarlatanlıktan ibarettir. Çok sayıda dava yürüyor, savcılıklara duyurularımız var. Üzülerek ifade etmeliyim ki, Türkiye'de davaların biraz yavaş yürümesi bu kabil yayın yapan, vatandaşı istismar edenler açısından bir fırsat oluşturuyor. Dava sonuçlanana kadar onlar zaten satacakları kadar satmış oluyorlar.''

28 Şubat soruşturması

Gazetecilerin 28 Şubat soruşturması ile ilgili sorularını yanıtlayan Akdağ, 28 Şubat sürecinde çok kötü günlerin olduğunu, baskı unsuruyla karşılaştıklarını, fişlenme gibi istenmeyen şeylerin olduğunu söyledi.

Türkiye'nin daha iyi gelişmiş bir demokrasiye doğru hızla yürüdüğünü vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti:

''Demokrasiyi doğrudan ya da dolaylı olarak sekteye uğratmaya, vesayet oluşturmaya çalışan unsurlar, şükürler olsun ülkemizden birer birer temizleniyor. Bu milletimizin gücünü gösteriyor. Demokrasi geliyor. Benim son olaylarla ilgili gördüğüm budur. Burada herkes samimi olmalı. Anamuhalefet Partisi liderinin konuştuklarına bakıyorum, gerçekten benim çok tuhafıma gidiyor. Bunu millete nasıl izah edebilir Anamuhalefet Partisi. Neden böyle yapıyorlar anlamak mümkün değil. Biz bir referandum yaptık biliyorsunuz. Referandum yoluna doğru giderken mecliste oylamalar oldu. '12 Eylül ile ilgili yargılamalar yapılsın mı ' diye oylamalar yapıldı. Bu oylamaları hem de zinde bir biçimde engellemeye çalışanlar, 'hayır' oyu veren ya da oylamaya girmeyen Anamuhalefet ya da diğer partiler geldiler, şimdi 12 Eylül yargılamasına müdahil oldular. Yani seviniyoruz demek ki gerçeği gördüler. 28 Şubat ile ilgili de böyle. Sayın Kılıçdaroğlu'na tavsiyem daha sonra mahcup olacağı, utanacağı, yüzünün kızaracağı şekilde beyanatta bulunmamasıdır. O da herkes gibi demokrasiye sahip çıkmalıdır. Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı'na da bence bu yakışır.'' (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler