YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birand'tan çarpıcı itiraf
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Mehmet Ali Birand, 28 Şubat sürecinde medyanın rolüne ilişkin çarpıcı açıklama yaptı.
Birand'tan çarpıcı itiraf
04 Ekim 2012 / 16:11 Güncelleme: 04 Ekim 2012 / 16:24

Gazeteci Mehmet Ali Birand, 28 Şubat döneminde medya patronlarının yazı işlerine hiçbir zaman ''askeri destekleyeceksiniz'' diye talimat vermediğini belirterek, ''Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten'' dedi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat-27 Nisan Alt Komisyonu'nun  dinlediği Birand, darbe dönemlerini inceleyerek, belgeseller yaptığını söyledi.

Darbelerde Soğuk Savaş döneminin etkisi olduğunu ifade eden Birand, ''Darbelerin anası 12 Eylül'dür'' dedi. Birand, 12 Eylül darbesinin Türkiye'nin modelini değiştirdiğini, ülkenin nasıl yönetileceğinin en ince yasalara kadar girdiğini belirtti.

Birand, 28 Şubat sürecini ''postmodern darbe'' olarak niteleyerek, o dönemde askerin yargı, medya ve sivil toplum gibi zaten kullanılmaya hazır mekanizmaları kullandığını dile getirdi. Kendisinin o dönemde tutumunu değiştirmediğini, programına başörtülü öğrenci çıkardığı için acımasız eleştiriler aldığını anlattı.

Birand, kendisinden önce komisyona bilgi veren gazetecileri de eleştirerek, ''O dönem askere takla atanlar, burada size neler anlatıyor, hayret ediyorum'' dedi.

28 Şubat sürecinde medyanın rolünü de değerlendiren Birand, ''Komutanlar bize, 'Vatan nereye gidiyor, görmüyor musunuz ' derdi. Biz de 'Olur mu  Tabii' derdik, 'siz işinize bakın' denmezdi. Olağanı da buydu. Medya patronları yazı işlerine hiçbir zaman 'askeri destekleyeceksiniz' demedi. Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten'' diye konuştu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler