YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Birand her zaman hukuktan yanaydı"
"Birand her zaman hukuktan yanaydı"
19 Ocak 2013 12:13
Hüseyin Çelik, tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand (72) için uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlenen törende, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mehmet Ali Birand'ın arkasından çok sayıda eser ve izler bırakan bir gazeteci olduğunu belirten Çelik, Birand'ın çok sayıda gazeteci yetiştirdiğine dikkati çekti. Çelik, ''Mehmet Ali Birand'ın eserleri derken sadece onun tarihe tanıklık eden onun belgesellerinden, kitaplarından söz etmiyorum. Aynı zamanda eser olarak bıraktığı çok önemli şeyler var. O da yetiştirdiği öğrencilerdir'' dedi.

 
AK Parti'de tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcısı görevinin de bulunduğunu hatırlatan Çelik, bu vesileyle de Birand ile görüştüğünü ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Arşivimizden yararlanmak istiyordu. Zaman zaman müracaatları vardı. Ben de kendisine yardımcı oluyordum. Bazı randevular konusunda yardımcı olmamı istemişti. Bunlarla ilgili de girişimlerim oldu. 'Erdoğanlı yıllar' diye bir belgesele başlamıştı. Başbakan'ın, özellikle başbakanlığını mercek altına alan bir belgesel hazırlıyordu. Bir de Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili bir belgesel hazırlıyordu. Bu anlamda çok önemli röportajlar yaptı. Onun yetiştirdiği talebeler, ümit ediyorum, bu belgeselleri bitirir. Böylelikle onun hatırasına, en güzel vefayı göstermiş olurlar.''
 
Birand'ın Türk siyasi hayatına da önemli katkıları olduğunu dile getiren Çelik, ''Mehmet Ali Birand, darbecilerin, vesayetçilerin sevmediği bir insandı. Totaliter rejim özlemcilerinin hiçbir zaman tutmadığı, itip kaktığı bir insandı. O ama her zaman hukuk devletinden ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana oldu. Her insanın hatası eksiği vardır, ama Mehmet Ali Birand, bana göre, dolu tarafı çok daha fazla olan bir insandı. Zaten bugün insanların gözyaşı dökmesi, vefatından dolayı keder, hüzün yaşaması da bunu gösteriyor'' değerlendirmesinde bulundu. 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler