YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir yılda bir kaç anayasa yapılabilir
Bir yılda bir kaç anayasa yapılabilir
07 Ekim 2011 08:06
Anayasa çalışmalarının bir yılda tamamlanması hedefini tekrarlayan Başbakan Erdoğan, “Eleştirenler ipe un seriyor. Bir yılda bir değil birkaç anayasa çıkarılır. 2-3 ayda anayasasını hazırlayanlar var” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti gezisinde beraberindeki gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarından terörle mücadeleye, dış politikadan muhalefetin tutumuna kadar pekçok konuda önemli mesajlar verdi. İşte Başbakan’ın gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar:

Demek ki Meclis isteyince yapıyor

CHP anayasada süre dayatarak uzlaşmaz olduğunuz eleştirisinde bulundu.

Burada bir sene gibi bir zamandan bahsediyoruz. El ele verdiğimizde 2000 -2500 maddelik birkaç kanunun hepsini 15 günde çıkardık. Üstelik de ağırlıklı olarak CHP’li arkadaşımız Meclis Başkanvekilliğini yürütürken. Demek ki bu Meclis istediği zaman yapıyor. Art niyetim olsa baştan söylerim ‘komisyonda bu kadar temsil isterim’ diye. Bu çalışmayı yürütürken, bu iş Meclis başkanını riyasetinde olsun dedik.

2-3 ayda anayasa hazırlayanlar var

Yeni anayasa derken ayıklama yapılacak. Üzerinde ittifak ettiğimiz maddeler vardır, değil mi? Bunları bir kenara koyalım. İhtilaflı maddelerde tartışma çıkacaktır. Ciddiysek biz bir yılda bunu bitirmeliyiz. Eğer TBMM bir yılda anayasa yapamıyorsa biz Arap Baharı’nın estiği yerlerde onlardan bir yılda anayasa bekleyemeyiz. 2-3 ayda anayasasını hazırlayanlar var. Asıl ipe un serme olayını arkadaşımızın tarzında görüyorum. Bir yılda bir değil birkaç anayasa çıkarılır. Komisyonun performansıyla ilgili bir şey bu. İlânihaye devam edemez.

Devlet gerekli bulursa görüşür

Gerekirse PKK ile tekrar görüşülür açıklamanız çok tartışıldı.

PKK ile değil. İmralı ile devletin görüşmesi noktasında söyledim. PKK ile mücadeleye devam. Siyasi ile müzakereye devam. İmralı’yla veya başkalarıyla devlet gerekli gördüğü her durumda görüşme yapabilir. Ama şu anda gündemde böyle bir şey yok.

BDP’nin bu denklemde yeri nerede?

BDP’yi siyasi müzakere edilecek yer olarak kabul ediyoruz. BDP’yle görüşmeye evet dedik. Ama öbür türlü asla.

Asimilasyon ve ret mi var artık

KCK Operasyonları ile ilgili olarak hem müzakere edelim diyorsunuz hem de seçilmiş kişileri tutukluyorsunuz eleştirisi var.

Bu yaklaşımı kabul etmem mümkün değil. Kimler tutuklanmış, hangi belediye başkanıdır, hangi il veya ilçe başkanıdır, Allah şahidim, bilmiyorum. Bunların hepsi tamamen yargı süreci. Hala sıkılmadan ret ve inkar politikalarından, asimilasyondan bahsediyorlar. Türkiye’de ret politikası, asimilasyon mu kalmış? Bu ülkede ‘Kürtler benim kardeşim’ diyen bir Başbakan var. Böyle konuşarak rant elde etmeyi sürdürüyorlar.

Mahmur Kampı’nı masaya yatırdık

Terörle mücadele ile ilgili umutlu bir beklenti de var. Siz aynı görüşte misiniz?

Biz tabii doğrusu hep o iyi gelişmeyi bekliyoruz, o iyi günlerin beklentisi içindeyiz. Bunun da gereği olarak, atılması gereken adımlar, yapılması gerekenler noktasında Meclis’in tüm partilerin katılımıyla açılması yönünde gayretlerimiz oldu... Bekaa’dan sonra Mahmur Kampı dağın kuluçkası şeklinde. BM korumasında. Mahmur Kampı’nı masaya yatıracağız. BM ile görüşeceğiz. Terörle mücadele diyoruz ama burada terörist yetişiyor. Üzerinde durmalıyız.

KCK’nın altından vakıflar çıkabilir

Alman vakıfları ile ilgili açıklamanız çok tartışıldı. CHP tepki gösterdi?

Vakıflar ve  kredi kuruluşları var. Onlar istikamet veriyor. Sana kredi vereceğim ama şu müteahhite vereceksin diyor. CHP’li, BDP’li belediyeler var, belki bizim partimizden belediyeler var. Kılıçdaroğlu arasa hangi belediyesi hangi Alman kalkınma bankasından kredi almış hemen bulur.Belli şirketlerle bu işi götürüyorlar. Bu dikkat çekici.

Şirketlerin PKK’yla ilişkisi var mı?

Ben onu konuşamam. Muvaazalı. Belki KCK operasyonlarının altından bu çıkacak.

Radara a’dan z’ye hakimiz

Füze kalkanı projesine eleştiriler var?

Bizde kurulacak olan füze kalkanı projesi değil radar sistemi. NATO sözleşmesinde hiçbir ülkenin adı geçmiyor. Metni a’dan z’ye okudum, sonra imzalayabilirsiniz dedim. Burada üst düzeyde subayımız görev yapacak ve MSB istediği zaman denetleme şansına sahip. Tek taraflı olarak sözleşme iptali yetkimiz de var. Bu tür teknolojilere bizim de ihtiyacımız var. Radar projesi bir nevi teknoloji transferi gibi olacak.

Ahmedinejad’la bunu konuştunuz mu?

Newyork’ta bu konuyu açmadı.

Obama Kıbrıs hamlemize olumsuz bakmadı

Kıbrıs’ta doğalgaz ve petrol aramaları konusunda Amerika’nın tutumu nasıl?

Bu konuda Amerika sağduyulu düşünüyor. Obama Kıbrıs halkının -dolayısıyla Türklerin- oradaki çıkacak nimetlerden adil bir şekilde istifade etmesi gerektiğini ifade etti. Bizim girişimimizi olumsuz nitelemedi. Orada başlattığımız süreç devam edecek. Amerikalıların tek şeyi bu özel şirkettir, dolayısıyla ona müdahalemiz söz konusu değil. İsrail’i yanına alarak Güney Kıbrıs’ın bu işi başlatması gerginliği arttırdı. Döneminde böyle bir girişim olduğunda Kofi Annan engellemişti; ama Ban Ki-Moon engelleyemedi.

Bayrağı Kandil’e dikince terör biter mi?

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika’dan Türkiye’ye dönüş yolunda, uçakta Başbakanlık muhabirlerine de konuştu.

İsrailli Başkatip bana pas attı

Erdoğan, “Dış politika konusunda verdiğiniz konferansta İsrail’in maslahatgüzarı da vardı. Size bir tepkisi de oldu. Cevabını verdiniz ama...” sorusuna “Bana güzel bir pas verdi. Ben de pasın gereğini yaptım” cevabını verdi. Başbakan, “İsrailli diplomatın oraya gelmesi şaşırtıcı değil mi?” diye sorulması üzerine, “Hayır orada büyükelçiler vardı” diye konuştu. Erdoğan, “MHP lideri Bahçeli ‘Ciğeri yanıyorsa Kandil’e bayrak diksin’ diyor. Neler diyeceksiniz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bu soruya zaten en güzel cevabı sınır ötesi operasyonu yapan güvenlik güçlerimiz verdi. Bayrak dikmekle siz orada terörü durduramazsınız. Kandil senin ülkenin sınırları içinde değil. Bayrağı dikmişsin, terör mü bitecek? Böyle saçmalık olur mu? Şu anda ülkemizin her yerinde bayrağımız var. Terör duruyor mu?”

Gazze gezisinde gerilim riski var

Topluluk önünde yaptığınız konuşmada İsrail’e çok sert yüklendiniz. İki ülke arasındaki ilişkiler bayağı gerildi. Bu gerilmenin sonu nereye varacak?

Olması gereken yere varacak. İsrail bütün bu adımları sırtını hep bir yere dayayarak atıyor. Sırtını dayadığı yerler de belli. Birinci derece Amerika, ikinci derece Batı. Toplantıda İsrailli diplomatın dedikleri çok ilginçti. Gazze’ye silahların, bombaların tünelden getirildiğini söylüyor. Vicdansız! O tünelden hangi silah gelebilir? Şimdi ben Gazze’ye gitmek istiyorum. Sadece gerilim olmasın diye gitmiyorum. Şu tablo çok açık, net ortada. İnsanlık yardımını bile oraya ulaştıramıyor. Şu anda Gazze’de ciddi açlık başlıyor. Yardım edememekten dertliyiz.

Daimi Üyelik kaldırılmalı

BM’yi çok sert eleştirmiştiniz. Burada da aynısını yaptınız. Sizin BM formülasyonunuz ne? Bir modeliniz var mı?

Bizim formülasyonumuz, beş daimi üyelik olmaması lazım. Daimi ve geçici üye diye bir şey olmaz. Daimi üyeliğin kalkması lazım. Dünyadaki halihazır yapıya göre, kıtalara göre, demografik yapıya göre değerlendirmeler yapılmalı. Ama mutlaka dönerli olarak, herkes, ama bir yıl ama iki yıl, bu görevi yapmalı. Şu anda 193 üye var. Burada 5 ülke ne karar verirse tüm dünya o karara ram oluyor. Zaten bunların içinde Fransa, İngiltere, Amerika bir tarafta, Rusya ve Çin diğer tarafta yer alıyor. Kıta dağılımı noktasında ciddi bir sıkıntı var. Asya, Avrupa ve Amerika dışında ülkeler temsil edilmiyor.

Kişilere dönük yasa çıkarılmaz

Şike tartışmaları ile ilgili yeni kanun talebi var.

Şimdiki yasanın tasarısını kendileri getirdiler, rica minnet.Tekrar önümüze getirmeleri yakışık almıyor. Böyle bir netice doğmuşsa içinde yer alan bedelini ödemek zorunda. Bu iş sonra kişiye dönük yasa düzenleme mantığına döner ki, olmaz. (Star- Fehmi Koru)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler