YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir skandal daha: Telekulaklar oraya da sızmış!
17 Aralık’tan sonra başlatılan soruşturmada dinlemelerin TSK’nın en önemli karargâhlarından olan 2. Ordu Komutanlığı'na uzandığı ortaya çıktı. Üst düzey komutanları da dinlediği iddia edilen polisler incelemeye alındı.
Bir skandal daha: Telekulaklar oraya da sızmış!
25 Ağustos 2014 / 09:00 Güncelleme: 25 Ağustos 2014 / 09:30

İçişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en önemli karargâhlarından birisi olan 2. Ordu Komutanlığı'nda görev yapan bazı üst düzey komutanlar ve önemli görevler üstlenen askeri personele yönelik usulsüz telefon dinleme yapıldığı iddiaları üzerine Malatya Emniyet Müdürlüğü'nde inceleme başlattı.

Bakanlık, halen 30 kente devam eden usulsüz telefon dinleme soruşturmalarına Malatya'nın yanı sıra, Şanlıurfa, Hakkâri, Iğdır, Siirt ve Sivas'ı ekledi. Altı kentte inceleme ve soruşturma yapılması amacıyla müfettiş görevlendirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda, 17 ve 25 Aralık sürecinin ardından ortaya çıkartılan yasadışı telefon dinleme, izleme ve takiplerine yönelik tespitler üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı, aralarında Ankara, İstanbul, İzmir Bursa, Adana gibi büyük kentler olmak üzere 30 kentte inceleme ve soruşturma başlatmıştı.

Halen 30 kentte söz konusu adli ve idari soruşturmalar devam ederken, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'ndeki devam eden araştırmalarda yeni bilgiler elde edildi.

Kayıtlar incelenecek

Bu çerçevede, mevcut 30 kentin dışında, Malatya, Şanlıurfa, Siirt, Hakkâri, Iğdır ve Sivas'ta da yasadışı telefon dinleme ve izleme yapıldığı yönünde tespitlere ulaşıldı.

Bunun üzerine, İçişleri Bakanlığı, altı kentte ilk kez telefon dinleme ve izleme işlemlerinin incelenmesi amacıyla yeni müfettişler görevlendirdi.

Yeni inceleme başlatılan kentler arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki 4 ordu komutanlığından birisi olan 2. Ordu Komutanlığı'nın konuşlandığı Malatya'nın yer alması dikkat çekti.

Malatya merkezli pek çok kentteki askeri birliğin komuta kademesinin yer aldığı 2. Ordu Komutanlığı'nda görev yapan bazı üst düzey komutanlar ile karargâhtaki kritik ve önemli görevlerde yapan askeri personele yönelik yasadışı telefon dinlemesi ve takibi yapıldığı tespitlerinin bulunduğu kaydedildi. Bu amaçla, Malatya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nin kayıtlarının müfettişlerce incelemeye alınacağı öğrenildi.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler