YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir skandal daha!
Sahte çürük çetesi soruşturmasında ASELSAN ve Deniz Kuvvetlerine ait gizli belgeler, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Askeri Hakim Albay Zeki Üçok'la ilişkisi olduğu öne sürülen bir hayat kadının evinden çıktığı iddia edildi.
Bir skandal daha!
18 Kasım 2010 / 13:51 Güncelleme: 18 Kasım 2010 / 14:02

Fuhuş ve casusluk çetesinin devlete ait gizli belgeleri şantaj yoluyla elde etmesinin yankısı sürerken bir skandal da 'sahte çürük çetesi' soruşturması kapsamında ortaya çıktı. ASELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait gizli belgeler, tutuklu sanık Askeri Hakim Albay Zeki Üçok'la ilişkisi tespit edilen hayat kadınının evinden çıktı.

Devletin 'gizli' belgelerini şantaj yoluyla ağına düşürdüğü asker ve bürokratlar üzerinden elde ederek yabancı ülke istihbaratlarına satan fuhuş ve casusluk çetesinin yankısı sürerken benzer bir skandal da 'Sahte Çürük Çetesi' soruşturması kapsamında ortaya çıktı. Devletin hayati önem taşıyan gizli belgeleri, 'Sahte Çürük Raporu Çetesi' davasının tutuklu sanığı Askeri Hakim Albay Zeki Üçok'la 'otel ilişkisi' tespit edilen hayat kadınının evinden çıktı.

DEVLETİN BELGELERİ EVDEN ÇIKTI

Sahte Çürük Raporu Çetesi soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan Üçok'la ilişkisi tespit edilen Didem Bektaş'ın evinde 24.09.2009 tarihinde yapılan aramalarda 22 adet CD ele geçirildi. Bektaş, 31.12.2009 tarihinde 'Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme' ve 'Yasaklanan bilgileri temin etme' suçlamasıyla İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

ASELSAN SIRLARI CD'LERDE

Ele geçirilen CD'lerin içeriğinde devletin güvenliği için hayati projelere imza atan ASELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na (DKK) ait 'gizli' belgeler tespit edildi. Tespit edilen belgeler arasında DKK'ya helikopter teminiyle ilgili evrak da bulundu. Denizaltı Savunma Harp Seminerleri, askeri şahsi teçhizatlarla ilgili dokümanlar, tatbikat raporları ve denetleme brifingleri de tespit edelin 'gizli' belgeler arasında yer aldı.

İçeriğinde 'GİZLİ' ibareli belgeleri barındıran CD'ler, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na soruldu. Savcılığın talebi üzerine CD'leri inceleyen Genelkurmay, 08.12.2009 tarihli cevap yazısında içerikteki dokümanların 'Askeri gizli belge' olduğunu belirtti. 22 adet CD içerisindeki dokümanlardan 18'inin Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 327. Maddesi kapsamında olduğu ve 'devletin güvenliğine veya iç dış siyasi yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken' belgeler olduğu tespit edildi. CD'lerdeki 157 farklı dokümanın da TCK'nın 334. Maddesi kapsamına giren ve 'açıklanması yasaklanan ve niteliği itibariyle gizli kalması gereken' belgeler olduğu görüldü.

CD'LER YÜZBAŞI ENİŞTEMİN

Bektaş, devletin gizli belgelerini içeren CD'leri ablası ve subay eniştesinin kendi evinde unuttuğunu iddia etti. Bektaş, ifadesinde gizli belgelerin kayıtlı olduğu CD'ler için "Ablam F. B. ve eniştem A. B. ikametimizde bahse konu CD'leri unutmuş. Eniştem A. B. İzmit Deniz Hava Komutanlığı'nda yüzbaşı olarak görev yapmaktadır. Ancak şu an kendisi Eylül ayından beri ABD'de dış görevde bulunmaktadır" şeklinde konuştu. Emniyet ifadesinde CD'lerin içeriği hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını ileri süren Bektaş, şöyle devam etti: "CD'ler belirttiğim gibi eniştem olan A. B.'ye aittir. Daha önce sizin tarafınızdan yapılan operasyon sonucunda savcılığa sevk edilip serbest bırakıldıktan sonra bu CD'leri enişteme sordum. Eniştem bana kendisinin de tam olarak hatırlamadığını fakat tatbikatlarla ilgili olabileceğini ve unuttuğunu söyledi."  (Yeni şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler