YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir şehri havaya uçuracak bombalar
Bir şehri havaya uçuracak bombalar
Bir şehri havaya uçuracak bombalar
23 Aralık 2008 / 12:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Terör örgütü PKK'ya ait içinde bomba, bomba yapımında kullanılan kilolarca TNT kalıpları, roketatar ve silahlar bulunan araç ele geçirildi.


Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte bomba yüklü bir aracın geldiği istihbaratı üzerine sıkı güvenlik önlemleri aldı. Önceki gece yarısı bomba yüklü aracı belirleyen polis takibe aldı. Araç sürücüsü polislerin kendisini takip ettiğini fark etmesi üzerine Silvan İlçesi yönüne doğru kaçtı. Aracın içinde bulunanlar bir fırsatını bularak aracı 450 Evler girişinde terk ederek gecenin karanlığından da faydalanarak kaçıp izlerini kaybettirdi..


Polis, araçta yaptığı aramada bomba, bomba yapımında kullanılan kilolarca TNT kalıpları, roketatar, silahlar ele geçirdi. Terk edilen aracın plakasının sahte olduğu belirlenirken, bomba yüklü kapalı kasa aracı terk edip kaçanları yakalamak için başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar sürüyor.


Polis yetkilileri, PKK'lı teröristlerin araçla birlikte kanlı saldırılar düzenleyeceğini belirterek, alınan istihbaratla bu saldırıların önüne geçildiğini belirtti. Diyarbakır polisinin, bomba yüklü araçla ilgili bugün bir basın açıklaması yaparak geniş kapsamlı bilgi vermesi bekleniyor.


ARAÇTAN CEPHANELİK ÇIKTI


Diyarbakır Valiliği'ndan yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı birimlerce 21 Aralık 2008 günü, Diyarbakır-Silvan karayolu üzerinde yapılan yol uygulaması esnasında polisi fark ederek ters yöne giriş yapan bir araçla ilgili bölgede geniş çaplı araştırma başlatıldığı kaydedildi. Açıklamada, yürütülen çalışmalar neticesinde aynı akşam saat 21.00 sıralarında şehir merkezin çıkışında stablize yoldan kayarak çamura saplanmış ve terk edilmiş Ford Transit marka bir aracın güvenlik güçleri tarafından bulunduğu belirtildi.


Açıklamada, araçta ele geçirilen malzemeler şöyle sıralandı:


57 kilo 303 gram patlayıcı madde


1 adet RPG 7 roketatar


50 adet roket mermisi


44 adet roket sevk fişeği


70 adet el bombası gövdesi


70 adet el bombası fünye grubu


55 adet elektrikli kapsül


7698 adet Kalaşnikof fişeği


2060 Biksi fişeği


25 kilogram çuval içerisinde un


25 kilogram çuval içerisinde bulgur


10 kilogram çuval içerisinde toz şeker


5 kilogram makarna


2 adet panço


9 adet spor çanta


1 adet katlanmış şeffaf naylon


Açıklamada, 21 AY 728 plakalı aracın plakasının sahte olduğu ve aracın çalıntı olduğunun tespit edildiği belirtilerek, "Malzemelerin PKK terör örgütünün dağ kadrosuna gönderildiği değerlendirilmekte olup, aracın şoförü ve olaya karışan diğer şahıslar ile ilgili çalışmalarımız çok yönlü olarak devam etmektedir" denildi. (DHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler