YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir özürle yetinmedi
ABD Başkan Yardımcısı, Erdoğan'la 10 dakikalık görüşmede, İngilizce'de özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini birçok kez kullandı.
Bir özürle yetinmedi
06 Ekim 2014 / 07:44 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 07:48

Sabah, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dilediği özrün perde arkasına ilişkin bilgilere ulaştı. Detaylarda iki unsur ön plana çıktı. Beyaz Saray'ın, Biden'ın açıklamalarından Ankara tepki gösterene kadar habersizdi ve ABD Başkan Yardımcısı, telefon görüşmesinde Erdoğan'dan birden çok kez özür diledi. Biden görüşmede, İngilizcede özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini birden çok kez kullandı. Sabah'ın özür diplomasisine ilişkin ulaştığı bilgiler özetle şöyle:

Joe Biden Arap Emirlikleri'nden özür diledi
 
Harvard'da konuştu: ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada IŞİD'in ortaya çıkmasını Suriye'deki muhaliflere yapılan yardımlara bağladı ve Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkeleri suçladı. Biden'ın "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın (Suriye'ye) geçişine izin verdik, şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyoruz" şeklindeki sözleri tartışma yarattı. Ankara, Biden-Erdoğan görüşmelerinde böyle bir konuşma geçmemesine rağmen ABD Başkan Yardımcısı'nın bu sözleri sarf etmesi üzerine sert tepki kararı aldı.

 
Sabah saatlerine kadar temas: Konuşmanın içeriği basına düşünce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu eşzamanlı çalışma başlattı. Cuma günü Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın ofisi ve ABD'nin Ankara Maslahatgüzarı Ross Wilson'la telefon trafiği başladı. Telefon trafiği Cumartesi sabahı 02.30'a kadar sürdü.
 
Beyaz Saray, Ankara'dan öğrendi: Beyaz Saray ile ilk temasta Beyaz Saray'ın, Biden'ın sözlerine ilişkin bir bilgisinin olmadığı anlaşıldı. Beyaz Saray Biden'ın sözlerini Ankara'dan öğrendi. İlk tepki "büyütülecek bir şey yok" şeklindeydi. Ancak Biden'ın konuşması baştan sona dinlenince olayın vahameti anlaşıldı. Biden, sınır geçişleri konusunda Türkiye'yi zan altında bırakacak açık ve net ifadeler kullanıyordu. Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ise IŞİD'e silah ve para yardımı yapmakla suçluyordu.
 
Birden çok kez "Apologize" : 19.30'da beklenen telefon geldi. Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak bizzat özür diledi. Biden, Erdoğan'la konuşmasında birden çok kez İngilizce'de özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini kullandı. Kaynaklar, Ankara'nın bu özrü samimi bulduğunu belirtti.
 
'Maskadım suçlamak değildi'
 
Erdoğan, telefonda Biden'a Harvard Üniversitesi'ndeki sözlerini hatırlatarak, "IŞİD ve benzeri hiçbir terör örgütüne Türkiye'nin yardımı olmadığını en iyi siz biliyorsunuz. Yabancı savaşçılar asla bizim ülkemizden Suriye'ye girmedi" dedi, Biden'dan sözlerine ilişkin izahat istedi. Biden ise Erdoğan'a "Maksadım Türkiye'yi itham altında bırakmak değildi. Yanlış algı yaratabilecek sözlerim için özür diliyorum" dedi. Biden, ABD'nin başta Türkiye olmak üzere müttefiklerin katlandıkları fedakarlıkları takdir ettiğini belirtti.
 
Bozdağ: Türkiye'den özür diledi anlamına geliyor
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak özür dilemesini, "Son derece önemli bir olay. Cumhurbaşkanı'ndan özür dilemesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden de özür dilemesi anlamı taşır" şeklinde yorumladı. Yozgat'ta bayramlaşma törenine katılan Bozdağ "Özür, Türkiye aleyhine yürütülen kara kampanyanın asılsızlığının da bir ifadesi olmuştur" dedi.
 
SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler