YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir kötü haber de Erdoğan'a
Bir kötü haber de Erdoğan'a
02 Mart 2010 13:57
Sincan Hakimi Osman Kaçmaz'ın Erdoğan ve Gül'e açtığı tazminat davasının reddedilmesinin ardından bir ret kararı da Erdoğan'a geldi. Başbakan Erdoğan'ın MHP lideri Bahçeli'ye açtığı tazminat davası da reddedildi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhinde açtığı manevi tazminat davası reddedildi.

Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Başbakan Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ve Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey katıldı.

Avukat Cemaloğlu, Bahçeli'nin, grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Erdoğan'ın kişilik haklarını açıkça ihlal ettiğini'' ileri sürerek, davanın kabul edilmesini talep etti.

Avukat Kocabey ise davaya konu tartışmayı Erdoğan'ın başlattığını savunarak, ''Müvekkilim Bahçeli, muhalefet partisi lideridir. Başbakanı ve icraatını eleştirmek görevidir ve bunda kamu yararı vardır. Bu nedenle kişilik haklarına saldırı yoktur. Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz'' dedi.

Cemaloğlu da, ''Bahçeli tarafından yapılan basın açıklamalarında, gerek Erdoğan, gerek Genel Başkanı olduğu AK Parti'yi ihanet içinde olmakla itham ettiğini'' ifade ederek, ''Müvekkilim ve partisi, Bahçeli tarafından ihanet suçuyla itham edilmektedir. Biz bu nedenle davalı vekilinin savunmasını kabul etmiyoruz'' diye konuştu.

Yargıç Ahmet Özdemir, davanın reddine karar verildiğini açıkladı.

Davanın dilekçesinde, Devlet Bahçeli'nin, 16 Haziran 2009 tarihinde, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ''siyasi bir eleştirinin ötesinde Erdoğan'ı ağır bir biçimde suçlayıcı ve aşağılayıcı ifadelere yer verdiği'' ileri sürülmüştü.

Dilekçede, söz konusu ifadelerle Erdoğan'ın ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddia edilerek, Bahçeli'den yasal faiziyle birlikte 20 bin TL manevi tazminat talep edilmişti.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler