YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir karar da Taşdeler için...
Hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Nusret Taşdeler'in adli tıpa gönderilerek hastalığının tespit edilmesine karar verildi.
Bir karar da Taşdeler için...
30 Aralık 2011 / 23:13 Güncelleme: 30 Aralık 2011 / 23:15

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in, İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek, mevcut hastalığının tespit edilmesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar açıklandı.

Buna göre mahkeme heyeti, bir kısım sanık ve avukatların, olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması için dosyanın Askeri Yargıtay Başsavcılığına gönderilmesi talebini, usul ekonomisi, hukuki yarar ilkeleri gereği usul ve esas açısından gerekli şartlar oluşmadığından reddetti.

Mahkeme, buna gerekçe olarak da, ''Görev konusunun yargılamanın her aşamasında ilgili yargı mercileri tarafından resen ele alınabilecek olması, gerek Anayasa Mahkemesinin 2010/16 karar sayılı ilamı gereği, gerekse 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonrası Anayasada yapılan değişiklikler doğrultusunda sanıkların adli yargıda yargılanmaları gerektiğinin açık ve net olarak belirlendiği ve tanık dinlenilmesi, birleşen dosya sanıklarının savunmalarının tespit edilmiş olması nedeniyle delil ikamesi aşamasına geçilmesini'' gösterdi.

Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak, andıç hazırlama yönergesi varsa gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, ayrıca internet andıcı ve eklerinin gönderilerek bunların askeri yazışma ve usullerine uygun olup olmadığının mahkemeye bildirilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, GATA'da tedavisi devam eden ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in gerekli tıbbi önlemler alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilip,  mevcut rahatsızlığının tespitinin yapılmasına karar verdi.

Genelkurmay başkanları hakkındaki takipsizlik kararı

Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına hükmeden mahkeme heyeti, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ da dahil, eski Genelkurmay Başkanları hakkında verilen takipsizlik kararının incelenmek üzere gönderilmesini kararlaştırdı.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, ''Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak, Bilgi Destek Daire Başkanlığı ile bağlı şubelerinde kullanılan bilgisayarların 2006 ile 12 Haziran 2009 tarihleri arasındaki tüm yedeklerinin usulüne uygun imajlarının alınarak mahkemeye gönderilmesi'' yönündeki talebini kabul eden mahkeme heyeti, firari sanık Bedrettin Dalan'ın da ''kaçak durumunda olması, savunmasının alınamaması dikkate alınarak duruşmaya gelmesinin sağlanması amacıyla'' Türkiye'deki vakıf malları hariç mallarına el konulmasına karar verildiğini belirtti.

Dalan yakalandığında ya da kendiliğinden gelip teslim olduğunda, el koyma kararının kaldırılacağını ifade eden mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini de reddetti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Şubat 2012'ye erteledi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler