YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir İran oyunu daha! Kritik ziyaret öncesi yalan haber!
İranlı Bakan Zarif'in Türkiye ziyareti öncesi yayınlanan "PKK'nın İran kolu PJAK 20 İranlı askeri öldürdü" haberi dikkat çekti. PKK'ya destek verdiği bilinen İran'ın, bu yalan haberle Türkiye'ye "PKK ortak düşmanımız" mesajı vermek istediği belirtiliyor.
Bir İran oyunu daha! Kritik ziyaret öncesi yalan haber!
08 Ağustos 2015 / 16:00 Güncelleme: 25 Ağustos 2015 / 11:39

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 11 Ağustos Salı günü ankara'ya geliyor. Masada görünen dosyalar Suriye ve IŞİD terörü.

Suriye konusunda köşeye sıkışan İran'ın, böyle hassas bir dönemde ankara'nın kapısını çalması dikkat çekici. Üstelik, Zarif'in ziyaretinin hemen öncesinde BBC Farsça aracılığıyla servis edilen bir haber var ki, İran o haberle adeta Türkiye'ye kendi kendini ihbar etti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Farsça kanalı, PKK'nın İran'daki kolu PJAK'ın, Merivan'da bir askeri karakola saldırarak 20 İran askerini öldürdüğünü duyurdu.

BBC Farsça'nın iddiasına göre, PJAK'ın askeri kanadı Doğu Kürdistan savunma birimleri YRK, konuya ilişkin açıklama yaptı. Buna göre saldırı, İran devrim muhafızlarının son dönemde ateşkesi açık şekilde ihlal edip YRK militanlarına karşı giriştiği operasyonlara misilleme olarak düzenlenmişti.

PJAK'ın askeri kanadı YRK, bu hafta başında da Kirmanşah eyaletindeki bir başka eylemde 12 İran askeri ile bir devrim muhafızları komutanını öldürdüğünü iddia etmişti. PJAK'ın İran devrim muhafızlarına saldırdığı haberlerinin gerçek dışı olduğu ifade ediliyor..

Zira, Türkiye'ye karşı eylem yapan PKK'lıların arkasında, İran devrim muhafızlarının da bulunduğu belirtiliyor. İran'ın, tam da ziyaret öncesine denk gelen bu yalan haberlerle Türkiye'ye "PKK ortak düşmanımız, bize de saldırıyor" mesajı vererek, masaya daha ılımlı bir ortamda oturmayı hesapladığı tahmin ediliyor...

KANAL A 

 // sunni
Pkk sadece Türk'e ve sunniye düşman diğerleriyle kanka......
25 Ağustos 2015 11:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler