YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir ile daha hızlı tren müjdesi
Bir ile daha hızlı tren müjdesi
26 Ocak 2015 15:40
AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, ilin en önemli projesi olarak gösterdiği Hızlı Tren Projesi’nin Yüksek Planlama Kurulu’nda (YPK) kararının tamamlandığı söyledi. 2015 yılı içerisinde projenin ihalesi yapılacak ve temeli atılacak!

AK Parti İl Olağan Kongresi’nde yeniden göreve gelen Hüseyin Cahid Özden’e 'Hayırlı olsun' ziyareti için teşkilat binasına gelen milletvekili Yaşar Karayel, burada basın toplantısı düzenledi.

Kayseri'ye yapılacak kamu kaynaklı yatırımları yakından izlediklerini anlatan milletvekili Karayel, şu ana kadar 10 milyar liranın üzerinde kamu kaynağı aktarıldığını söyledi. Önümüzdeki 4 yıl içinde Develi 2’nci Merhale, Bahçecik Ana Sulama Kanalları projelerini tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Karayel, şöyle konuştu:

"Bu yıl içinde Bünyan-Sarıoğlan Sulaması 210 milyon TL, Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması 90 milyon TL, ana iletim ve sulaması dahil 305 milyon TL tutarında sulama ihalesi yapılacaktır. Havaalanımızın genişletme ve yeni ek terminal binalarının yapımı için proje çalışmaları başlatılmıştır. Hedefimiz, 2007 yılı sonuna kadar tamamlamaktır. Hızlı Tren Projesi Yüksek Planlama Kurulu Kararı tamamlanmış, 142 kilometre, çift hatlı Yerköy Kayseri YHT Projesi yapımı müşavirlik ve kontrolörlük hizmetleri için 1 milyar 885 milyon 292 bin 133 TL proje bedeli belirlenmiştir.

Ayrıca, yatırım programı 14 Aralık 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu proje, Ankara Sivas YHT ana hattı bitirilirken eş zamanlı olarak bu hattımızda tamamlanacaktır. Bu proje için 2015 yılı yatırım programına YPK kararıyla ek ödenek olarak 1 milyon TL konulmuştur. Kayseri YHT projesi, TCDD Genel Müdürlüğü’nce 2015 yılı içerisinde ihalesi yapılacak ve temeli atılacaktır. Bundan sonraki hedefimiz, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya ve Antalya YHT hattının gerçekleşmesi için çalışmak olacaktır."

Etiketler: , , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler