YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir 'Gezi' yalanı daha ortaya çıktı
İzmir'deki Gezi eylemlerinde polisin kendisine işkence ettiğini öne süren öğretmenin foyası ortaya çıktı. Mehmet Tanrıverdi'nin boşandığı eşi ile barışmak için yalan söylediği belirlendi...
Bir 'Gezi' yalanı daha ortaya çıktı
24 Temmuz 2013 / 12:02 Güncelleme: 24 Temmuz 2013 / 12:05

İzmir'de 5 Haziran 2013'te Gezi eylemlerine katılan Eğitim Sen üyesi sınıf öğretmeni Mehmet Tanrıverdi, sivil polislerin kendisini kaçırdığını ve ormanlık alanda ağzının içine silah sokulduğunu, saatlerce dövüldüğünü iddia etti.

Ardından hastaneden darp raporu aldı. Bu rapor ile işkence iddiasıyla savcılığa başvuran Tanrıverdi, basın toplantısıyla da 'polis işkence etti' iddialarını sürdürdü. Olay, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) raporuna da 'işkence gördü' şeklinde yansıdı. Ancak gerçek savcılık soruşturmasıyla aydınlandı.

Suç uydurmaktan hapis istemi 

Savcılık, olaya karıştığı ileri sürülen sivil polisler hakkında işlem başlattı. Ancak polislerin kimliğinin belirlenememesi üzerine, Tanrıverdi'nin belirttiği olay mahallindeki telefon sinyalleri ile kamera ve MOBESE kayıtları incelendi. Araştırmada, Tanrıverdi'nin iddia ettiği saatte İzmir ya da Manisa yolu üzerinde olmadığı, aynı saatlerde kendi arabasıyla Turgutlu'da olduğu belirlendi.

Tanrıverdi'nin GSM kayıtları da olay saatinde Turgutlu'da olduğunu doğruladı. Bunun üzerine savcılığın ikinci kez ifadeye çağırdığı Tanrıverdi, kanıtlar karşısında gerçeği itiraf etti: "Eşimle ayrı yaşıyorum, belki bana acır ve döner diye yalan söyledim, pişmanım" dedi. Tanrıverdi hakkında 'suç uydurma' suçlamasıyla iddianame hazırlanarak 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Medya olayları abartıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olayları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Olaylar sebebiyle medyada, yargı organlarını yıpratıcı, adil yargılanmayı etkileyici mahiyette haber ve yorumlara yer verildiğinin öne sürüldüğü açıklamada, "Olaylar abartılarak, gözaltılar ve tutuklamaların hukuka aykırı olduğu, bayrak satan insanların bile 20 yıl hapisle yargılanacağı, 'Başbakana hakarete savcılar sessiz' başlıkları ile yargı organlarının suçları takip edemediği ve göz yumduğu intibaını doğurabilecek yayınlara yer veriliyor. Gezi olayları ile ilgili 715 kişi gözaltına alındı.

Mahkemeye sevk edilen 179 kişiden 41'i tutuklandı. İtiraz üzerine 10 kişi serbest bırakıldı. 57 şüpheli hakkında denetimli serbestlik kararı verildi. Basın veya sosyal medyada, hakaret ve benzeri nitelikte suç oluşturabilecek çoğunluğu üst düzey devlet görevlilerine hakaret suçundan yayınlar sebebiyle, 110 soruşturma başlatıldı."

 

Bugün Gazetesi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler