YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir gecekonduda 27 el bombası ele geçirilmişti
Bir gecekonduda 27 el bombası ele geçirilmişti
Bir gecekonduda 27 el bombası ele geçirilmişti
02 Temmuz 2008 / 07:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduda ele geçirilen 27 el bombasıyla ilgili başlatılan Ergenekon soruşturması bir yıldır sürüyor. Bugünkü beşinci dalga operasyona kadar 100’den fazla kişi gözaltına alındı, 49 kişi tutuklandı.


Ergenekon soruşturması, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye Çakmak Mahallesi’ndeki bir gecekondunun çatısına gizlenmiş 27 el bombasının bulunmasıyla başladı. El bombalarının bulunduğu evin sahibi Mehmet Demirtaş gözaltına alındı. Onun verdiği ifadeler doğrultusunda emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve emekli Astsubay Oktay Yıldırım, Ali Yiğit ve evin sahibi Mehmet Demirtaş, ‘terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘tehlikeli patlayıcı madde bulundurmak’ suçlarından tutuklandı.


Bombaların sahibi olmakla suçlanan ve Agos gazetesi yöneticilerine karşı açılan davalara da müdahil olmaya çalışan emekli Astsubay Oktay Yıldırım’ın tutuklanmasıyla genişletilen soruşturma, gazeteci Tuncay Güney’in ifadeleri doğrultusunda “Ergenekon terör örgütü” soruşturmasına dönüştü. Doç. Necip Hablemitoğlu, İbrahim Çiftçi’nin öldürülmesi, Danıştay baskını dosyaları da bu soruşturma nedeniyle genişletildi.


DANIŞTAY SALDIRISI BAĞLANTISI


Emekli Yüzbaşı Tekin’in adı Danıştay saldırısı sırasında da ortaya atılmış, Tekin saklandığı evde intihara teşebbüs etmiş, daha sonra gözaltına alınmış, serbest bırakılmıştı. Tekin’in gözaltına alındığı el bombaları olayı da, bu nedenle hem Danıştay saldırısıyla, hem de bununla bağlantılı Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasıyla bağlantırıldı; başka emekli askerlerin de olayla bağlantılı olduğu belirtildi.


VELİ KÜÇÜK’TEN PATRİKHANE’YE


Oktay Yıldırım (emekli astsubay), Mahmut Öztürk (emekli astsubay), Fırat Emek (emekli binbaşı), Gazi Güder’in (emekli yüzbaşı) aralarında bulunduğu emekli askerlerin gözaltına alındığı operasyonda “sürpriz” gözaltı ise Ocak 2008’de emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün gözaltına alınması oldu. Küçük, Avukat Kemal Kerinçsiz, Dink cinayeti sanıklarından Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol’la birlikte gözaltına alındı.


“Ergenekon Terör Örgütü” olarak nitelenen operasyonla ilgili; Susurluk davasında da adı geçen, o dönemde ifadesi bile alınamayan Küçük’ün gözaltına alınmasının yankıları sürerken Kuvayi Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, dernek yöneticilerinden Hüseyin Görüm, Hüseyin Gazi Oğuz ve Oğuz Alparslan Abdülkadir de gözaltına alındı. Gözaltılar 45’e ulaşırken, Küçük, Kerinçsiz, Erenerol’un da aralarında bulunduğu isimler tutuklandı.


ÖĞRETİM ÜYELERİ TUTUKLANDI


Şubat ayında İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Sayın, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, Balıkesir Üniversitesi emekli öğretim üyesi Orhan Tunç, ünlü kuyumcu Hayrettin Ertekin, televizyoncu Vedat Yenerer ve Ayasofya Derneği Başkanı Muammer Karabulut ve Başbakan Erdoğan ve Abdullah Gül ile ilgili yazdığı kitaplarla tanınan yazar Ergün Poyraz tutuklandı.


DÖRDÜNCÜ DALGADA ŞAFAK VAKTİ GÖZALTI


Dördüncü dalga gözaltılar da “şok” olarak nitelenmişti. Sabaha karşı evlerine düzenlenen baskın sonucu Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu gözaltına alınmış, gözaltılar Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, gazeteci Adnan Akfırat ve işadamı İbrahim Benli’nin gözaltına alınmasıyla sürmüştü. Sabaha karşı baskın yapılması, Selçuk ve Alemdaroğlu’nun yaş ve sağlık durumları tepkilere yol açmış, Selçuk ve Alemdaroğlu sorgularının ardından ‘denetimli’ olarak serbest bırakılırken, Perinçek tutuklandı.


YERALTI DÜNYASININ BİLGİSİNE BAŞVURULDU


Operasyonla ilgili olarak ayrıca Susurluk sanıklarından Sami Hoştan ile yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Yaşar Öz, Alaattin Çakıcı, Sedat Peker, Hadi Özcan, Yaşar Öz, Akın Birdal’a suikast girişiminin azmettiricisi olarak dikkat çeken Semih Tufan Gülaltay ve seri katil Durmuş Anucin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim sorgulandı.


SON DALGADA EMEKLİ ORGENERALLER


Operasyonun beşinci dalgasında ise Cumhuriyet mitinginlerinde öne çıkan, “Sarıkız” ve “Ayışığı” adlı darbe girişimlerinde adı geçen, eski Jandarma Genel Komutanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, benzer dernek faaliyetlerinde öne çıkan eski Ege ve 1. ordu komutanı, emekli orgeneral Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve ATO Başkanı Sinan Aygün gözaltına alındı.


Bugüne kadar 100’den fazla gözaltı oldu. Tutuklanan 49 kişi için ise suçlama aynı: Ergenekon terör örgütü üyesi olmak, halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik etmek, devlete ait gizli belgeleri bulundurmak...


NTV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler