YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir Fuat Avni daha deşifre oldu
Bir Fuat Avni daha deşifre oldu
09 Kasım 2015 16:08
Askeri Casusluk Soruşturması’nın merkezinde yer alan Pandora veri tabanındaki belgelerin İçişleri Bakanlığı'ndan sızdırıldığını tespit edildi.

Soruşturma döneminde Bilgi İşlem Dairesi'nin başkanı olan İlhan Uran'ın sistem odasından makam odasına özel hat çektirdiği, Bakan dahil herkesin bilgisayarlarını açıkken görebildiği ortaya çıktı...

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, "Askeri Casusluk soruşturmasında 'kumpas' kurulduğu" iddiasıyla başlattığı adli soruşturmanın ilk aşaması için düğmeye bastı.

Operasyonun ilk dalgası, dönemin İzmir Emniyeti ile İçişleri Bakanlığı'nı vurdu.

Askeri casusluk soruşturmasına esas olan soruşturma raporlarını hazırlayan Mülkiye Teftiş Kurulu'nda görevli iki başmüfettişin yanısıra bakanlık Bilgi İşlem Dairesi'nin eski yöneticileri gözaltına alındı. 

Kumpas iddiasının araştırıldığı soruşturmadaki diğer önemli bölüm ise casusluk iddiasının merkezindeki Pandora veri tabanında yer aldığı ifade edilen bilgi ve belgelerin kaynağının araştırılması oldu.

MAKAM ODASINA ÖZEL BAĞLANTI

İçişleri Bakanlığı, yaklaşık bir yıl önce harekete geçerek söz konusu belgelerin gizli olup olmadığı ve bakanlıktan sızdırılıp sızdırılmadığının tespiti için müfettiş görevlendirmesi yaptı. 

Müfettiş çalışmaları sonucunda, ilk dalganın "merkez üssü" sayılabilecek İçişleri Bakanlığı'nın iki önemli birimi, Teftiş Kurulu Başkanlığı ile Bilgi İşlem Dairesi'nde günışığına çıkan yeni gelişmeler dudak uçuklatacak cinsten.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler