YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir dinleme kumpası daha deşifre oldu
Paralel Yapı'nın Edirne Emniyeti'ndeki imamının çevirdiği dolaplar açığa çıktı. Ak Parti'nin 30 Mart öncesinde stratejisini öğrenmek için birçok yönetici, paralel yapı mensupları tarafından dinlendi.
Bir dinleme kumpası daha deşifre oldu
18 Ağustos 2014 / 22:05 Güncelleme: 18 Ağustos 2014 / 22:14

Gün geçmiyor ki derin örgütün bir ihaneti daha ortaya çıkmasın...

Kaçakçılık ve Organize Şube polisleri, eski müdürleri Semih Erdur'un kumpasını deşifre etti. Erdur, AK Parti'nin stratejisini öğrenmek için 30 Mart'tan önce birçok yöneticiyi dinleyip bilgileri Belediye Başkan Yardımcısı N.A'ya sızdırmış.

Paralel Yapı'nın Edirne'de çevirdiği dolaplar bir bir ortaya dökülüyor. Türkiye'nin gündemine gelen 'Edirne fişlemeleri'nin ardından bu kez de Kaçakçıklık ve Organize Şube Müdürlüğü'nde (KOM) kurulan dinleme tezgahı deşifre oldu.

KOM Şube'de görevli polislerin mektupları, eski müdürleri Semih Erdur'un kumpas sistemini düm detaylarıyla su yüzüne çıkardı. İşte Gülen Hareketi'nin Edirne Emniyeti'ndeki imamı Erdur'un Paralel Yapı'nın kentteki kafa isimlerinin de yardımıyla çevirdiği kirli işler:

Maddi çıkar sağlamak için

- Şehirde AK Parti ve MHP’ye yakınlığı olan ya da kendi çıkarlarına ters düşen işadamlarını İstihbarat Şube Müdürü Ö.N. ile birlikte teknik takibe alıyor. Bilgileri kendilerine yakın işadamlarına veriyor.

- 30 Mart Yerel Seçimleri öncesi AK Parti'nin stratejisini öğrenmek için birçok partiliyi 'önleyici dinleme' adı altında takip edip, elde ettiği bilgileri dönemin Edirne Belediye Başkan Yardımcısı N.A’ya aktardı.

- Dinlemeler Ayşe Kadın Polis Karakolu’nun iki katında yapılıyor. Dinlenmelerde İstihbarat Şube Müdürü Ö.N. ve şoförü İ.A’nın eliyle gerçekleştiriliyor. Ayrıca istihbarat şubedeki DARA ismi verilen sistem kullanılarak, birçok kişiye maddi çıkar karşılığında bilgiler veriliyor.

Irkçılık damarlarına işlemiş

- KOM Şube’de çalışan ve halen doğu görevi yapan V.Ç, adlı polisi çağırıp 'Lan sen Kürt müsün, Türk müsün' diye sordu. V.Ç. ‘Ben Kürt'üm’ dedi. Bunun üzerine ‘En iyi Kürt ölü Kürt’tür’ diyerek hakaret etti.

-Defalarca bize şunları söyledi: O saksıyı çalıştırın. Güç kimdeyse onun yanında olun. Ben şu anda Gülen Hareketi'nin en yakın adamıyım. Gülen Hareketi benim arkamda, kimse bana dokunamaz. Bana dokunana hesap sorarlar. Biz sahipsiz değiliz. Emniyet bizde yargı bizde.  

- Biz defalarca hareketin sorumlusu Ö’ye gidip bu adamı şikâyet ettik. Fakat Ö'nün verdiği cevap bizi şaşırttı: 'Bizim işimizi yapan biri. Ona dokunmayız. Siz de ona uyum sağlayın.’ Bize açıkça siz de gidin yolsuzluk yapın, para çalın demeye getirdi. Biz bu süreçte bunun farkına vardık ki Gülen Haraketi'nin derdi para.

Davalar hiç sonuçlanmıyor

- Edirne Belediye Başkan Yardımcısı N.A. ile çok yakın. Şehirde bir operasyon yapılacaksa, bizden önce haber alır. Erdur, ayrıca N.A’nın verdiği kimi numaraları da zaman zaman alacağımız yasal dinleme izinlerinin içine koyuyordu. Bu dinlemelerle şantajlar yapılıyordu.

- N.A, Edirne için büyük bir felaket. Adliye'den tutun, Emniyet, DSİ gibi kurumları kendine bağlamış. N.A’nın devam eden birkaç davası var ama ne hikmetse bu davalar bir türlü karara bağlanamıyor.

Mahkeme başkanına ev aldılar

- Semih Erdur, Edirne 1’inci Ağır Ceza’da yargılanıyor ama mahkeme başkanı N.A’nın yakın arkadaşı. N.A. müteahhittin birini arayarak mahkeme başkanına çok uygun fiyata ev aldırıyor. Şehirdeki vali yardımcısı, başsavcı, bazı savcı ve mahkeme başkanları N.A’nın memuru gibi çalışıyor.

İşte kumpasın çalışma yöntemi

1 - Önce hedefteki kişinin açığı aranıyor ve hayali senaryolarla dosyalar oluşturuluyor. Söz konusu kişi gerektiğinde istihbarat şube personeli aracılığıyla gizli kamera ya da adım adım takip ediliyor.

2 - Takiplerde bu kişinin bir açığı bulanamazsa bu kez anne, baba, kardeş gibi yakın çevresi takibe alınıyor. Hazırlanan dosya ise düğmeye basılıncaya kadar uyutuluyor.

3 - Eğer bir kişiye çamur atılacak ya da bir personel tasfiye edilecekse önce hakkında bir ihbar mektubu hazırlanıyor. Ulaşmama ihtimaline karşı mektup, 155 ihbar hattının yanı sıra KOM Daire Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve BİMER başta olmak üzere 6 yere gönderiliyor.

4 - İhbarlar işe yaramazsa bu kişinin üzerine bir suç yıkılıyor ve mahkeme süreci başlatılıyor.

5 - Polis ihbar hattına yapılan sahte ihbarlarla istenilen kişiler istihbari amaçlı dinlenmeye alınıyor.

6 - Dinlemelere mahkeme kararı çıkarmak için Semih Erdur ve Teknik Takip Büro'daki sorumlu komiser Ö.S. tarafından önceden hazırlanan metin başka bir il veya ilçeden gönderiliyor. Bu yöntemle Edirne Emniyeti'nde görevli birçok müdür ve personelin yeri değiştirildi. Yerlerine kendi adamları getirildi.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler