YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir destandır Çanakkale...
Gelibolu Yarımadası'nda 99 yıl önce yaşanan, tarihin en önemli çarpışmalarından biri olan Çanakkale Savaşları'nda Türk askeri destan yazdı.
Bir destandır Çanakkale...
18 Mart 2014 / 07:08 Güncelleme: 18 Mart 2014 / 07:09

Daracık bir kara parçasında, Gelibolu Yarımadası'nda 99 yıl önce yaşanan, tarihin en önemli çarpışmalarından biri olan Çanakkale Savaşları'nda Türk askerinin yokluk ve zorluklar içinde gösterdiği başarı, tüm dünyanın takdirini kazandı.

İngiltere, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden gelen, kendisinden silah ve mühimmat olarak kat kat üstün düşmana karşı vatan savunması için Çanakkale'ye koşan Türk askeri toprak kaplardan, İngiliz askerleri ise emaye kaplı bardaklardan su ve çay içti. Yarımadanın zorlu coğrafyasında ayağındaki çarıklarla düşmana "dur" diyen Mehmetçiğin aksine İngilizler, Fransızlar ve Anzaklar, botlarıyla savaştı.

Türk askerlerinin yanı sıra İngiliz, Fransız ve Anzak kuvvetlerinin Çanakkale Savaşları'nda kullandığı yaşamsal malzemeleri yurt içi ve dışından toplayıp kendisine ait Çanakkale 1915 Seddülbahir Özel Müzesi'nde sergileyen yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu,  yaptığı açıklamada, uzun yıllardır savaşların yaşandığı bölgede hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Savaşların üzerinden 99 yıl geçmiş olmasına rağmen hala savaşlara ait malzemelerin gün yüzüne çıkmaya devam ettiğini aktaran Uslu, "Çıkan malzemelerin menşesine baktığımız zaman bir Osmanlı malzemesi göremiyoruz. Bu malzemelerin yüzde 90'ı ya İngiliz ya da Fransızlara ait. O zaman şunu anlıyoruz ki bunların malzemeleri kaliteli ve bugünlere kadar ulaşmış" dedi.

"Medeniyeti bizden 60 yıl önce olan bir orduya karşı savaşmışız"

Uslu, İngiliz askerlerinin kullandığı demirli potinlere çok rahat rastlanırken kahraman Türk askerlerinin çarıklarını görme imkanının biraz düşük olduğunu vurguladı. Müzesindeki eserlere değinen Uslu, şöyle konuştu:

"İngiliz askerleri, koleksiyonuma kazandırdığım, üzerinde 1911 tarihi ile İngiltere Kralı 5. George ve eşi Kraliçe Mary'nin resimlerinin yer aldığı emaye kaplı bardakla çayını, suyunu yudumlarken Türk askeri toprak bardaktan içmekte. Emaye, Türkiye'ye 1960'lı yıllarda geldi. Demek ki Çanakkale'de, medeniyeti bizden 60 yıl önce olan bir orduya karşı savaşmışız. Karşımızdaki ordunun toplarının gücüne, gemilerinin hızına, uçaklarının gökyüzünde dolaşmasına rağmen Türk askeri Çanakkale'de kahramanlığını konuşturmuş, iman dolu göğüsüyle elindeki malzemeyle Çanakkale'yi geçilmez kılmıştır."

Sergilediği bir çarığın altında delikler bulunduğuna dikkati çeken Uslu, İngilizlerin, esir aldığı Türk askerlerinin üniformaları ve aksesuarlarına baktığında en önemli sorunun ayakkabılarda olduğunu hemen anladığını dile getirdi.

Türk Ordusundaki askerlerin büyük çoğunluğunun, vatan savunmasına çarıklarıyla katıldığını anlatan Uslu, "Çarık, sivri metallere karşı çok dayanıksızdı. Düşman, nasıl atılırsa atılsın, bir ucu havada kalan ve yıldız tabir edilen sivri demirlerden atarak askerimizi ayağından vurmuştur. Bunun sonucunda ayağı yaralanan askerlerimizin birçoğu cephe gerisine dönmek zorunda kalmıştır. Böyle kaybımızın 7-8 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün mesaji

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayımladığı mesajda, ülke tarihine altın harflerle işlenen Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99'uncu yıl dönümünün kutlandığını belirterek, fedakarlık ve feragat timsali şehitleri saygı ve rahmetle andığını kaydetti.

Varlığına yönelen tehditler karşısında milletin daima birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğine, vatanını canı pahasına korumasını bildiğine işaret eden Gül, mesajında, "Üzerinde yaşadığımız topraklar, vatan, bayrak ve millet sevgisiyle şehit ve gazi olan isimli isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız yegane varlığımızdır. Onlar, onurlu duruşları ve  insanüstü mücadeleleriyle hürriyetimizin ve istiklalimizin ölümsüz sembolleri olmuşlardır. Bu yüksek manevi ruh ve milli şuur, milletimizin ve ordumuzun tarih boyunca güçlü orduları dize getirmesini mümkün kılmıştır" ifadesine yer verdi. 

Çanakkale'de 18 Mart 1915 günü, tüm imkansızlıklara rağmen, aynı anlayışla büyük bir destan yazıldığını vurgulayan Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

"(Çanakkale Geçilmez) dedirten, genç yaşlı, ülkenin her köşesinden gelerek milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlarımızın kazandığı bu eşsiz zafer sayesinde, tüm dünya milletimizin yeniden dirilişine şahitlik etmiştir. Şüphesiz Çanakkale bir gurur abidesi olduğu kadar bir hüzün abidesidir. Çanakkale'de emsalsiz fedakarlıklarıyla tarihe damgasını vuran aziz şehitlerimiz, Mehmet Akif Ersoy'un 'Çanakkale Şehitlerine' şiirinde vurguladığı gibi, tarihe sığmayacak kadar büyüktür.

Dünyanın uzak köşelerinden gelen, birbirini hiç tanımayan genç fidanların mücadele ettiği Çanakkale Savaşı, milletler arasında kalıcı ve güçlü dostlukların kurulmasına vesile olması nedeniyle, diğer savaşlardan ayrılmaktadır. Farklı milletlere mensup insanların yan yana, koyun koyuna yattığı Çanakkale, bu yönüyle, savaşların acımasız gerçekleri karşısında, barışın anlam ve değerini tüm insanlığa hatırlatan bir ibret abidesidir.

Çanakkale Savaşı, tarihte silinmez izler bırakmış, milletimizin kaderini derinden etkilemiştir. Deniz ve kara savaşlarında kazanılan parlak ve gurur verici zaferler, milletimiz için bugünlere uzanan sürecin başlangıcı olmuştur."

Çanakkale Savaşı'nın en önemli sonuçlarından birisinin Mustafa Kemal Atatürk'ü tarih sahnesine çıkarması olduğuna dikkati çeken Gül, Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneğiyle kara savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağladığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Gül, mesajına şöyle devam etti:  

"Çanakkale'nin ardından Atatürk'ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesi de azim, inanç, kararlılık ve kahramanlıkla nihai hedefine ulaşmış, Türk milletinin hür ve müstakil yaşama kararlılığının ebedi anıtı dikilmiştir. Bu anlamlı günler, bizlere bugünlere ulaşmak için ödenen büyük bedelleri ve ecdadımızın kararlılığını bir kez daha hatırlatmaktadır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde vurgulamak isterim ki Türk milleti şehitlerimizin ve gazilerimizin değerini daima bilmiştir. Onları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır. Bizler de, tarihiyle övünen, kahramanlarıyla gurur duyan nesiller olarak, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, ülkemizi hakettiği parlak yarınlara mutlaka taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde, hedeflerimize hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."

Orgeneral Özel'in "Şehitler Günü" mesajı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in "Şehitler Günü" mesajı Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Yüce milletin varlığı, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, dünya barışının sağlanması ve korunması uğruna canlarını feda eden şehitleri yad eden Özel, "Uğrunda büyük bedeller ödenen aziz vatanımızın mevcudiyeti ve göklerde hür bir şekilde dalgalanan şanlı al bayrağımız, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktıkları kutsal bir emanetidir. Canları pahasına mücadele ederek bu toprakları vatan yapan isimli, isimsiz bütün kahramanlarımız ebedi varlığımızın teminatı olmuşlardır" görüşünü paylaştı.

Kurtuluş Savaşı'nın meşalesinin tutuştuğu Çanakkale'nin dönemin sömürge haline getirilmiş milletleri için de yeni bir umut ışığı olduğunu belirten Özel'in mesajında, "Yaralı düşman askerini ölüm pahasına sırtına alarak, düşman siperine taşıyan Türk askerinin insani değerlerinin savaş meydanlarında tezahürü cihetiyle de harp tarihinde örneğine az rastlanan müstesna bir olayın, 'yüzyılın son centilmenler savaşının' adıdır Çanakkale" ifadesi yer aldı.

Bakanların mesajları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, mesajında, şunları söyledi:

"Aziz şehitlerimiz bastığımız yerlerin topraktan öte ‘vatan’ olmasını sağlamışlar, vatan ve toprak kavramını zihinlerimizde kutsal bir emanete dönüştürmüşlerdir. Şehitlerimizin emanetini yüceltmek, hatıralarına yakışır bir gelecek inşa etmek,  bizim en önemli vazifelerimizden biridir. Bu vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize duyduğumuz minnettarlığın ifadesi olarak şehitlerimizin yadigarlarını hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturmak bizim en temel görevimizdir. Bize emanet olan şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin her zaman yanında olmak, onların bir nebze olsun acılarını hafifletmek ve kendilerine destek olmak temel amacımızdır."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, mesajında şunları kaydetti:

"18 Mart 1915 tarihi, topyekun bir milletin kadın, erkek, çocuk ve yaşlı ayrımı olmaksızın varoluş destanıdır. Vatanın dört bir yanından doğusundan batısından güneyinden ve kuzeyinden gelen Mehmetçiğin kardeşlik aşkıdır. Bugün de kardeşliğimizi zedelemeden, yurt içinden ve yurt dışından aziz milletimize ve vatanımıza operasyon yapmak isteyenlere Çanakkale ruhuyla karşılık vermeliyiz. Kanıyla, canıyla vatanımızı savunarak bizlere emanet eden ecdadımıza borcumuz birlik ve beraberliğimizi ebediyyen korumaktır. Bu duygularla Şehitleri Anma Günü olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum."

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, mesajında,  şunları kaydetti:

"Çanakkale şuuru, toplu vuran yüreklerle mümkündür. İşte o zaman devrin en büyük silahları bile bu inancın önünde duramamıştır, gelecekte de duramayacaktır. Karanlıktan medet umanlara bu idrakle cevap vermeliyiz. Karanlığı aydınlığa tercih edenlerin ise asla bir Çanakkale şuuruna sahip olmadıklarını da iyi görmeliyiz. Onlar dumanlı havayı severler ancak. Çanakkale Zaferimiz esnasında şehit düşen ecdadımızın ruhu şad olsun. Onların emaneti bugün bizim boynumuzun borcudur bilinciyle Çanakkale Zaferimizi büyük bir destan olarak kuşaklardan kuşaklara aktaracağız. Ecdadımız dünyanın kaderini değiştiren bu büyük destanla birlikte dünya var oldukça anılmaya devam edecektir. 99. yıl dönümünü kutladığımız bu büyük destanı bizlere armağan eden aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve hayırla anıyorum. Ruhları şad olsun."

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,mesajında şunları kaydetti:

"Bu zafer öylesine büyük bir destandır ki tüm mazlum ülkelerin ulusal kurtuluş mücadelesine ilham olmuş, Türk milletinin hangi şart altında olursa olsun, hürriyet ve istiklali için neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Dünyanın dört bir yanından gelen, silah ve savaş gereçleri açısından kat kat üstün olan kuvvetlere karşı kazanılan bu zafer, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğe olan inancının zaferidir. Milletimizin moral ve güvenini yükselten bu zafer Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in tarih sahnesine çıktığı bir tarihtir. Çanakkale'de kazanılan bu zafer, birlik ve beraberliğimizin, bin yıllık kardeşliğimizin neleri başaracağının kanıtıdır. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı yurdunu canından üstün tutan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum."

Memur-Sen açıklaması

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Memur-Sen'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gidip de gelmeyeceğini bildiği halde, düşmana karşı göğsünü siper edenler, yeni nesillere rehber ve ilham kaynağı olmalıdır. Çanakkale'de 'Bedrin Aslanları' misali omuz omuza vuruşanlar Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkezler, Arnavutlar, Lazlardan başkası değildir. İşte bugün de Çanakkale'yi ölümsüzleştiren bu ruha ihtiyaç vardır. Bizi 'Büyük Türkiye' idealine taşıyacak olan bu ruhtur. Çanakkale Zaferinin 99. yıl dönümünde milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu dünyaya gösteren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz."

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da mesajında şunları kaydetti:

"Millet olarak her zor zamanda biraraya gelmeyi, kenetlenmeyi nasıl başardığımızı, vatan söz konusu olduğunda kimsenin canını dahi düşünmediğini herkes çok iyi bilmektedir. Bu toprakların insanı mert ve yüreklidir. Daima başı dik, onurlu ve kimseye bağımlı olmadan yaşamıştır, yaşayacaktır. Bugün sahip olduğumuz noktanın değerini anlayabilmek için tarihi çok iyi bilmemiz lazım.

Geçmişimizi iyi analiz ederek, şu an yaşadığımız Türkiye'yi ne büyük mücadeleler ve fedakarlıkların neticesinde elde ettiğimizi genç kuşaklara da çok iyi anlatmalıyız. Ki bu cennet vatanın geleceği için birlik ve beraberliğimizin değerini daha iyi pekiştirelim. Bize düşenin bundan sonra medeniyet yarışında, ekonomik yarışta, hukuk yarışında bayrağı en ileriye dikmek olduğunu unutmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk iş dünyası adına başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu büyük destanı yazan kahramanlarımızı, şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin bu gurur gününü paylaşıyoruz."

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mesajında şunları kaydetti:

"Çanakkale Zaferi'nin 99. yılını yurdumuzun her köşesinde gururla kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve vatan aşkıyla kavrulan Mehmetçiğin cansiparane savaşarak elde ettikleri Çanakkale Zaferi, biz ve bizden sonra gelecek genç nesiller tarafından da her zaman büyük coşku ve gururla kutlanılmaya devam edilecektir. Çanakkale destanı dünya tarihinin en önemli olaylarından birisi, bağımsızlık aşkının, azmin ve kararlılığın tarifidir. En önemlisi dünyaya Türklüğün gücü, kudreti ve büyüklüğü en iyi şekilde gösterilmiştir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, al bayrağımıza kanlarını, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, vatanımızın birliği ve huzuru için yaralanan kahraman gazilerimizi minnet, sonsuz saygı ve şükranla anıyorum."

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, mesajında,  şunları kaydetti:

"Bu zaferin şeref payı ne şunun, ne bunun; tamamen aziz Türk milletinin. Çanakkale'de bir hesap-kitap uzmanlığı yoktur. O, ölüm-kalım savaşı veren bir milletin, 'kalım'dan ziyade 'ölüm'e ayarlı bir şahlanışının eseridir. Bu destansı eserin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır.

Dün Çanakkale'de yedi düvele karşı nasıl direnmişsek, bugün de bölenlere, böldürenlere ve her türlü emperyalist planlara karşı yine yiğitçe direneceğiz. Bize düşen görev bugünlere gelmemiz için canları pahasına savaşıp bu topraklara kanlarını döken şehitlerimizi yad etmek ve onları asla unutmamak ve gelecek nesillere bu kahramanlıkların anlatılmasını sağlamaktır. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi hürmet ve rahmetle yad ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum."

İşte yürek yakan Çanakkale Mersiyesi:

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler