YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir cama 7 şehit ...
Bir cama 7 şehit ...
11 Aralık 2009 00:39
Tokat’ta 7 askerin şehit edildiği kanlı saldırıyı PKK üstlendi. Örgütün, Türkiye’yi sarsan bu eyleminin gerekçesi ise Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki hücresi ile ilgili şikayetler

Türkiye’nin asırlık sorunlarını çözme noktasında adım adım ve zorlu bir süreçte yürünürken bütün ülkeyi sarsan Tokat’taki karanlık pusuyu PKK üstlendi. Örgütten yapılan açıklamada 7 askerin şehit edildiği saldırının Abdullah Öcalan’ın ‘hücre’ koşullarına misilleme olarak düzenlediği açıklandı. Terörist başı Öcalan’ın hücre koşulları için günlerdir Türkiye sokaklarını şiddete boğan örgüt, Öcalan’ın yeni yapılan İmralı F Tipi Cezaevi’ndeki hücresinin 13 metrekareden 6 metrekareye düşürüldüğünü, havalandırma camının da kalın sinekliklerle kapatıldığını ileri sürerek on gündür ülke genelinde gerilimi artırıyordu.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen internet sitelerinden yapılan açıklamada, şöyle denildi: Öcalan’ın yaşam koşulları üzerindeki saldırılar, değil azaltılmak, gün geçtikçe arttırılmıştır. Önderliğimiz üzerinde uygulanan ölüm çukuru politikalarına misilleme olarak Anakarargah Komutanlığımız tarafından herhangi bir talimat verilmemesine rağmen, Dersim (Tunceli) eyaletimize bağlı birimimiz kendi inisiyatifiyle 7 Aralık’ta misilleme eylemi gerçekleştirmiştir.” 

‘Arkasında kim olursa olsun provokasyon’

Eski MİT Müşteşar Yardımcısı Cevat Öneş, saldırının provokasyon olduğuna dikkat çekti. 24’ün Editör’ünde Gürkan Zengin’in sorularını cevaplayan Öneş, “DTP’nin kapatılma süreci, demokratik açılım meselesi devam ediyor. Sayın Başbakan da ABD’de. Böyle bir zamandaki eylem arkasında kim olursa olsun provokasyondur. Siyasal istikrarı bozma amacına hizmet eder” dedi. 

Saldırının ve üstlenmenin zamanlaması dikkat çekici 

Hakan Tahmaz (Barış Meclisi üyesi):  Bu provokasyonu hiç bir gerekçe makul gösteremez. Bu türden eylemlerin böylesi kritik zamanlarda yapılması da barışa zarar verir. Anayasa Mahkemesi’nde DTP davası başlamadan bir gün önce bu saldırının yapılması ve davanın kararının açıklanma olasılığı olan günden bir gün önce üstlenilmesi de sanırım tesadüf değildir. 

Genelkurmay da saldırıyı PKK’nın düzenlediğini tespit etti. Elektronik Sistemler(GES) Komutanlığı, Roj, Mervan ve Şehmuz kod adlı teröristler arasında geçen saldırıya ilişkin görüşmeleri 9 Aralık’ta Jandarma Genel Komutanlığı’na iletti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler