YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir babanın 'barış' feryadı
Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü geçirilen oğlunun taziyesinde duvara astığı Türk bayrağı ile gündeme gelen Mehmet Arslan çözüm sürecini değerlendirdi.
Bir babanın 'barış' feryadı
05 Şubat 2013 / 12:18 Güncelleme: 05 Şubat 2013 / 12:23

Hakkari'de 2 yıl önce güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen oğlunun taziyesinde duvara astığı Türk bayrağı ile gündeme gelen Mehmet Arslan, İmralı'daki görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Güvenlik güçlerinin 2011 yılı kasım ayında Çukurca ilçesi Kazan Vadisi'nde terör örgütüne yönelik yürüttüğü operasyonda etkisiz hale getirilen Muş'un Korkut ilçesi nüfusuna kayıtlı Sezer Aslan'ın ölümünün üzerinden 15 ay geçti.

Korkut ilçesine bağlı İçboğaz köyünde yaşayan ve oğlunun cenazesini toprağa verdikten sonra taziyeleri kabul ettiği köy evinin duvarına Türk bayrağı asmasıyla gündeme gelen baba Mehmet Arslan, İmralı'daki görüşmelerle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

''Barış süreci''nin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten 15 çocuk babası Arslan, oğlu Sezer Arslan'ın, 2009 yılında Hakkari Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okuduğu sırada terör örgütü yandaşları tarafından kandırıldığını vurguladı.

''Ben oğlumu okuması için göndermiştim ama kandırıp dağa çıkardılar'' diyen Arslan, ''Benim çocuğum öldü, başkaları ölmesin. Önceden de barış istiyordum, şimdi de barış istiyorum. İster asker ister sivil olsun, kimsenin ölmesini istemiyorum. Şu anda bir barış süreci var. Barış olsun, adalet olsun istiyorum'' ifadelerini kullandı.

İçboğaz köyü muhtarı Mahmut Arat da özellikle bölgede 30 yılı aşkın süredir yaşanan huzursuzluğun barışla son bulması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Bu olayların barışla noktalanması hepimiz için iyi olur ve ben bunun olacağına inanıyorum. Başbakanımız güçlü bir iktidarla barışa destek veriyor. 'Ben insanım' diyen, imanı olan herkes bu barışa destek vermeli ve kimse bu barışı suiistimal etmemeli. Barış olursa, artık analar ağlamaz ve kimsenin çocuğu boş yere ölmez. Bu barışa inanıyor ve bütün kalbimle destekliyorum.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler