YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bingöl, Şırnak ve Iğdır'a havaalanı
DLH Genel Müdürlüğü, Bingöl, Şırnak ve Iğdır'a yapılacak havaalanları için ayrı ayrı ihaleye çıktı
Bingöl, Şırnak ve Iğdır'a havaalanı
13 Ağustos 2009 / 17:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

DLH Genel Müdürlüğü, Bingöl, Şırnak ve Iğdır'a yapılacak havaalanları için ayrı ayrı ihaleye çıktı. Havaalanları konvansiyonel boyutta ve uluslararası uçuş yapılabilecek nitelikte olacak.


2009 yatırım programında yer alan Bingöl, Şırnak ve Iğdır havaalanlarının alt yapı ve müteferrik işleri inşaatı için ihale tarihleri belirlendi.


Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Iğdır Havaalanı'nın alt yapı ikmal ve müteferrik işler inşaatı için 25 Ağustosta firmalardan teklif alacak. Havaalanının pist, apron, taksirut, çevreyolu ve emniyet tel örgüsü inşaatı, pat sahaları ile çevre aydınlatması işlerini içeren ihalede, işin süresi yer tesliminden itibaren 600 takvim günü olarak tespit edildi.


Bingöl'e yapılacak havaalanının alt yapı ikmal ve müteferrik işleri inşaatı için 27 Ağustosta açık ihale yapılacak. Bingöl Havaalanının pist, apron, taksirut inşaatı, PAT Sahaları aydınlatması işleri ve diğer müteferrik işlerini kapsayan ihale ilanında, yapım süresi, yer tesliminden itibaren 500 takvim günü olarak belirlendi.


Şırnak Havaalanı ihalesinde ise teklifler, 9 Eylülde alınacak. İhale ilanında, Şırnak Havaalanının pist, apron, taksirut, çevreyolu ve emniyet tel örgüsü inşaatı, PAT sahaları ile çevre aydınlatması işleri ve diğer müteferrik işlerin yapım süresi yer tesliminden itibaren 730 takvim günü olarak belirlendi.


Her üç ihalede de ekonomik açıdan en avantajlı teklif, sadece fiyat esasına göre belirlenecek.


ULUSLARARASI UÇUŞ YAPILABİLECEK


Bingöl, Şırnak ve Iğdır'a konvansiyonel boyutta, uluslararası uçuş yapılabilecek havaalanları yapmayı hedefleyen DLH, havaalanlarının fizibilite çalışmalarını ve kamulaştırmalarını tamamladı.


Iğdır ve Bingöl havalanlarının altyapı işine il özel idareleri tarafından başlanmıştı ancak 2002'de inşaat durdurularak, DLH'ya devredilmişti.


Havaalanlarının üstyapı işlerini de gelecek yıl ihale etmeyi hedefleyen DLH, projeleri özkaynaklarla finanse edecek.


Bingöl, Şırnak ve Iğdır Havaalanlarının en geç 3 yıl içinde tamamlanarak, sivil uçuşlara hazır hale getirilmesi planlanıyor.


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler