YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım'dan 1,5 milyar dolarlık proje müjdesi
Binali Yıldırım'dan 1,5 milyar dolarlık proje müjdesi
09 Haziran 2014 21:00
AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım,"Marmaray'ın hemen paralelinde, önümüzdeki sene tamamlanacak olan, araçlar için tüp geçiş projesi var. 1,5 milyar dolarlık bir yatırım" dedi.

Yıldırım, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman'ı makamında ziyaret etti. Yaman ile bir süre basına kapalı görüşen Yıldırım, daha sonra Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü'nde "Türkiye'de Ulaşım ve İletişimin Dünü ve Bugünü Konferansı"na katıldı.

Yıldırım, konferansta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görev alanının çok geniş olduğunu söyledi. Bakanlığın, 12 yılda 483 ana proje oluşturduğunu, projelerin uygulanması için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki toplam kamu yatırımlarının büyük bir kısmı ulaşım ve iletişim alanında gerçekleşti. Kamudaki yatırımların büyük bir kısmını gerçekleştirdik. Türkiye, geçmiş yıllardaki istikrarsız dönemleri nedeniyle büyük kayıplara uğradı. Yeni kaynaklar bulmak lazım. Alternatif finans modelleri geliştirmek lazım. 11 yıl içerisinde bunu da yaptık. Tamamlanan ve devam eden projeler yaklaşık 60 milyarlık bir kamu özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilen bir proje stoğumuz var."

"Dünyaya model oluşturdu"

Yıldırım, Türkiye'nin dünyaya bir model oluşturduğunu vurguladı. Tüp geçiş projesi hakkında da bilgi veren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Marmaray'ın hemen paralelinde, önümüzdeki sene tamamlanacak olan, araçlar için tüp geçiş projesi var. 1,5 milyar dolarlık bir yatırım. Tamamı kamu özel ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde 3. Köprü, İzmir-İstanbul 431 kilometre otoyol ve İzmit Körfez Köprüsü var. 4 bin 600 metre uzunluğunda. Bu da büyük bir projedir. Yap işlet devret modeliyle gerçekleşiyor. Geçtiğimiz gün temelini attığımız 3. Hava Limanı 34 milyarlık bir yatırımdır. O da kamu özel işbirliği ile gerçekleştirilen bir projedir. Bunun yanında marinalar, deniz limanları, hava limanı terminalleri var."

Yıldırım, Atatürk, Ankara, İzmir, Dalaman, Milas, Antalya gibi belli başlı büyük hava limanlarının hepsinin yap işlet devret modeliyle gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu tesislerin bir kısmının bugüne kadar 15 milyar dolar ilave gelir sağladığını aktaran Yıldırım, şunları anlattı:

"Yapıldı, işletildi. Bir kısmının işletme süresi doldu. Tekrar uzun vadeli kiraya verildi ve 15 milyar dolar kamuya kaynak aktarıldı. Böylesine etkin, kamuya ciddi katkısı olan hem parasal olarak hem zaman olarak yap işlet devret modeliyle yaptığımız projelerde bütçedeki veya genel gidişattaki olumsuzluklar asla ve asla sorun olmuyor. Türkiye'de 12 yılda önemli bir değişim ve dönüşüm yaşandı."

Yıldırım, Türkiye'nin tüm dünya ülkeleri tarafından izlediğini vurguladı.

"Ecdadımızın hayalini torunları gerçekleştirdi"

Yıldırım, Marmaray Projesi'nin önemine değindi. Marmaray'ın, "asrın projesi" haline dönüştüğünü ve 22 milyona hizmet ettiğini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ecdadımızın hayalini torunları gerçekleştirdi. Marmaray görülmeye değer bir proje. 1856 yılında ilk demiryolu yapılmış. Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesi için demiryolları önemli. 1946 yılında da ne yazık ki demiryolları terk edilmiş. Karayolları öncelik almaya başlamış. Biz 12 yıllık dönemimizde demiryollarına önem verdik. 100 yıldır bakımları yapılmamış demiryollarını bakımlarını yaptık. Demiryolu konusunda istediğimiz noktada değiliz. 2023 yılında demiryollarının ayağa kalktığını göreceğiz. 14 büyükşehrimiz hızlı trenle buluşacak. "

Yıldırım, Türkiye'nin hava yollarında da geliştiğini aktardı. Gezi olaylarının arkasında hava limanının yapılmaması için gayret gösterenlerin olduğunu, her şeye rağmen hava limanı projesinin uygulamaya geçtiğine işaret eden Yıldırım, Türkiye'nin hızla geliştiğini ve büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Yıldırım'a plaket verdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler