YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım: Türkiye'ye tehditler savurmak AB'nin haddine değil!
Başbakan Binali Yıldırım, halkın darbe girişiminin ardından idam talebine kayıtsız kalamayacaklarını, AB'ninse bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarla Türkiye'ye müdahale edemeyeceğini açıkladı
Binali Yıldırım: Türkiye'ye tehditler savurmak AB'nin haddine değil!
27 Temmuz 2016 / 02:22 Güncelleme: 27 Temmuz 2016 / 02:22

Başbakan Binali Yıldırım, İngiliz Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından soruşturmaların sürdüğünü, sürecin henüz tamamlanmadığını belirtti..

Türkiye'de idam cezasının getirilip getirilmeyeceğine ilişkin soruya Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"Vatandaşlar haykırıyor: 'İdam gelsin, idam gelsin'. Bütün meydanlarda tek ses bu. Türkiye demokratik bir ülke, demokrasi ile yönetiliyor. Milletin taleplerini duymazdan gelemeyiz. Ancak idamın tekrar geri gelmesi, bizim 'Hadi idamı getiriyoruz' dememizle olmuyor. Adaletle hareket etmemiz lazım. Çünkü Türkiye bir hukuk devleti."

Türkiye'ye tehdit savurması onun haddi değil

Avrupa Birliği'nden (AB) idam cezasıyla ilgili açıklamaların anımsatılması üzerine ise Başbakan Yıldırım, "Biz milletimizi dinleriz. Önce milletimizi dinleriz, sonra da başkalarını dinleriz. Milletimiz ne derse onu yaparız." dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, "Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesi halinde AB üyelik sürecinin duracağına" ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine Yıldırım, Juncker'in daha dikkatli açıklamalar yapması gerektiğini kaydederek, "Türkiye böyle bir tehditle mücadele ederken parmağını kaldırıp Türkiye'ye tehdit savurması onun haddi değil, kusura bakmasın." diye konuştu.

Daha fazla ilişkiler göreceğiz

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğinin ABD makamlarına bildirildiğini ifade eden Yıldırım, "NATO'ya, Türkiye'de her şeyin yolunda olduğuyla ilgili nasıl bir teminatta bulundunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bunun adını doğru koyalım. Türk ordusu darbe yapmamıştır. Türk ordusunun içinde asker üniforması giyen terörist bir grubun adamları Türk ordusunun tankını, topunu, uçağını, helikopterini izin almadan dışarı çıkararak halkın üzerine ateş açmak suretiyle yönetimi zorla ele geçirme teşebbüsünde bulunmuştur ve bunlar etkisiz hale getirilmiştir."

Yıldırım ayrıca, Türkiye'nin zaten yıllardır, Irak'ta, Suriye'de, bölgede yaşanan istikrarsızlıklara karşı NATO'nun güvenliğini sağladığını anımsattı.

Rusya ile bölgede ortak menfaatimiz var

Yıldırım, "Türkiye ile Rusya arasında daha yakın ilişkiler beklemeli miyiz?" sorusu üzerine, "Şüphesiz. Daha fazla ilişkiler de göreceğiz. Olması gereken de bu. Türkiye ile Rusya komşu, Karadeniz'i paylaşıyoruz, bölgede ortak menfaatimiz, ortak geleceğimiz var." dedi.

Yeni İngiliz hükümeti ve Türk kökeniyle de bilinen İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'la ilgili de Yıldırım, "Her ne kadar Dışişleri Bakanı, eski Belediye Başkanı dedesinin hatırasına yeterince hürmet göstermese de yine de olur, onu da öyle kabul edeceğiz." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, "Boris Johnson'ı sevip sevmediği" sorusuna, "Acayip garip laflar ediyor. Dışişleri Bakanlığında da inşallah çam devirmez." yanıtını verdi.

TEMİZLENSİN
 // CEM
Bu AB nin içimizdeki uzantıları casusları ve satın aldıklarını da fırsat varken temizleyin...
27 Temmuz 2016 Çarşamba 12:49
 // eda
Istersen idami getirme bitersin AKP....
27 Temmuz 2016 12:41
biri bu salak batıya ecevit ve demirel in öldüğünü söylesin.
 // UGUR MUŞ
ulan batasıca batı,sen batıyon bizide mi batıracaksın,senin hızlı savunucuların her daim olduğu gibi cehennemde ,istirahat ediyorlar, senin anlıyacağın bu millet şerbetli herne kadar bu mümbit anadolu toprakları hain yetiştirmede kaliteli isede yiğit yetiştirmede daha da bereketli, her yüz yılda 3-4 köpek yetişirken bu topraklarda yüzlercede Fatih çıkartıyor, demekki bu topraklar a islam suyu lazımmış.haa bu arada senin iki cengaverin öldü, artık diretemiyeceksin,cevabını şak diye alacaksın......
27 Temmuz 2016 Çarşamba 09:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler