21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya14 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin 800 kripto paralel tespit edildi
Paralel yapıyla mücadele amacıyla oluşturulan koordinasyon kurulunun çalışmaları çerçevesinde devlet kurumlarında görevli 8 bin 100 ‘kripto FETÖ şüphelisi’ hakkında güvenlik soruşturması yapıldı.
Bin 800 kripto paralel tespit edildi
31 Mayıs 2016 / 08:15 Güncelleme: 31 Mayıs 2016 / 08:18

Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ), yerleştiği devletin hücrelerinden söküp atmak için başlatılan çalışma tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda, kamu kurumlarına sızmış ve örgütün çekirdek kadrosunu oluşturan yönetici pozisyonundaki kripto elemanlar yapılan çalışmayla bir bir deşifre ediliyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) tavsiye kararı alınan FETÖ ile mücadele çerçevesinde oluşturulan “Paralel Yapıyla Mücadele Koordinasyon Kurulu"nun çalışmaları kapsamında tüm kurumlar harekete geçirildi. Devleti adeta ağ gibi saran örgütün kamu kurumlarına yerleştirdiği kripto elemanları tespit ediliyor.

17/25 SONRASI KAMUFLE OLDULAR

Devlet kurumlarında şimdiye kadar kamufle olmayı başarmış ve 17/25 Aralık darbe girişiminin ardından da paralel yapı karşıtı bir role bürünen bu kişilerin ise daha çok imam seviyesindeki örgüt mensupları olduğu belirtildi. Bu kapsamda, 8 bin 100 kişi hakkında güvenlik soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

KRİPTO YÖNETİCİLER TESPİT EDİLDİ

8 bin 100 şüpheliden şu ana kadar bin 800 kişi hakkındaki güvenlik soruşturmasının tamamlandığı öğrenildi. Soruşturması tamamlanan bu kişilerin yönetici/talimat veren pozisyonunda olduğu belirtildi. Diğerleri hakkındaki soruşturmanın ise hız kesmeden devam ettiği ifade edildi. Güvenlik soruşturması yürütülen örgüt mensuplarının sayısının en fazla olduğu kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın yer aldığı öğrenildi.

GİZLENMEK İÇİN ÖRGÜT MENSUPLARININ PERSONEL KAYITLARINI SİLDİLER

Öte yandan, devlet kurumlarına sızmış FETÖ üyelerine yönelik olarak şu ana kadar hiçbir şey yapılmamasıyla ilgili eleştiriler yapılıyor. Bunun, örgütün söz konusu kurumlardaki personelden sorumlu birimleri ele geçirmesinden kaynaklandığı belirtildi. Bu birimlerde görevli FETÖ mensuplarının, kurumlardaki örgüt üyeleriyle ilgili CV bilgilerini sildiği, bu nedenle de örgüt üyelerini belirlemede güçlük çekildiği kaydedildi.

FETÖ'NÜN ÜSSÜ ALMANYA VE İNGİLTERE

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik olarak tüm Türkiye'de operasyon için düğmeye basılmasının ardından, örgütün önemli isimleri tek tek yurt dışına kaçtı. Yönetici düzeyindeki bu isimlerin daha çok örgütün merkezi olarak gösterilen Almanya-Frankfurt'a kaçtığı belirlendi. Bugüne kadar 141 üst düzey ismin buraya kaçtığı tespit edildi. Ayrıca bu isimlerin oturma izinlerinin ise Frankfurt'ta kurulan bir şirket üzerine aldıkları öğrenildi.

OTURMA İZNİNİ ÖRGÜT ÇIKARIYOR

Örgüt mensuplarının tercih ettiği ikinci ülke ise İngiltere. Buraya da şu ana kadar 102 üst düzey ismin kaçtığı ve Frankfurt'ta olduğu gibi kurulan bir şirket üzerine oturma izni çıkarttıkları belirlendi. İsveç'te de bu sayının 21 olduğu öğrenildi. Öte yandan, ABD'ye kaçan birçok üst düzey imamın da Almanya üzerinden geçtiği belirlendi.

ÖRGÜTÜN ARŞİVİ KANADA VE ABD'DE

Tüm kurumları dizayn etmek ve devleti ele geçirmek için yıllarca hukuksuz dinlemelere imza atan, insanların görüntülerini çeken, kumpas kuran, devletin hafızasını ele geçiren FETÖ'nün arşivi tuttuğu yere ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı. Buna göre, paralel ihanet çetesinin arşivi tuttuğu iki yer olduğu, bunlardan birisinin ABD'nin Philadelphia eyaleti, diğerinin ise Kanada'nın Vancouver eyaleti olduğu öğrenildi.

Gülen'in iade dosyası hazır

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 1 numarası firari Fetullah Gülen, ABD'nin Pensilvanya şehrinde yaşıyor. Hakkında defalarca kırmızı bülten hazırlanan Gülen'in iade edilmesi için çalışma yapılıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ana dosyası kapsamında, hakkında yoklukta tutuklama kararı bulunan Gülen'in ABD'den iadesine ilişkin kapsamlı dosya hazırladı.

Gülen'in, “Nitelikli dolandırıcılık, Resmi belgede sahtecilik, İftira, Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, Zimmet, Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal ile kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlarını işlediği belirtilen iade evrakında, çarpıcı bilgiler yer aldı.

 

YENİ ŞAFAK

 // Poyraz
Yazmış olduğum yoruma, kanal a ekibi olarak cevap yazdığınız için ( atiker ismiyle ) teşekkürler......
31 Mayıs 2016 14:04
mit aynen öyleydi...
 // atiker
mit poyraz beyin dediği gibiydi tebela kurumuydu istikbaratımızı cıa ve mossattan aldıkları bilgilere göre güvenliğimizi sözde sağlıyordular düşünebiliyormusunuz cıa ve mossatın mitte özel masası vardı tamamen taşoronluk yapıyordular zaten 2010 öncesine kadar neyimiz milli idiki yeni yeni milli olmaya başladık gayri milliler kudurdu ateş dansı yapıp kan istiyorlar mit gayri millilerin emrinde milli olan ne varsa onlara karşı strateji geliştiriyordu sözde laiklik düşmanlarına karşı işi oydu....
31 Mayıs 2016 Salı 09:27
 // Poyraz
şu ana kadar yıllardır mit ne yapmış. kime hizmet etmiş. Yoksa mit idemi onlar yönetmiş.yoksa mit bir tabela kurumumu.yoksa özel güvenlik şirketi mi.adamlar yıllardır röntgenimizi çekmiş, emarımızı çekmiş, daha yeni farketmişiz......
31 Mayıs 2016 09:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler