YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin 78 polise ceza verildi
Bin 78 polise ceza verildi
20 Eylül 2012 17:09
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2005-2012 yılları arasında zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçundan bin 78 polis hakkında ''12 ay uzun süreli durdurma'' cezası uygulandığını bildirdi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Şahin, polisin zor kullanma yetkisinin kanunlar ile düzenlendiğini hatırlatarak, bu yetkinin ikaz, bedeni kuvvet kullanma, maddi güç kullanma ve silah kullanma aşamalarından oluştuğunu belirtti.

Şahin, zor kullanma yetkisi kapsamında maddi güç olarak; cop, kelepçe, basınçlı su, polis köpeği, at ve gaz gibi unsurlar kullanıldığını kaydederek, polis meslek yüksekokullarında ve polis meslek eğitim merkezi müdürlüklerinde, insan hakları ve uygulamaları dersinde; insan hak ve özgürlükleri ile ilgili genel kavramlar, insan haklarının tarihsel gelişimi, temel hak ve özgürlükler, Türkiye'deki bazı insan hakları kurum ve kuruluşları, insan haklarının evrensel boyutları, Avrupa'da insan haklarının korunması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Polis, polisin yetkileri sınırına giren insan hakları, yakalama, arama ve el koyma" konu başlıklarında eğitimler verildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Şahin, toplumsal psikoloji dersinde, kişilik, tutumlar, saldırganlık, sosyal etki ve uyma davranışı", grup ve grup yapısı, öfke kontrolü; polis meslek etiği dersinde insan hakları; toplumsal olaylar dersinde ise savunma ve müdahale taktikleri eğitimi verildiğini ifade etti.

2005-2012 yılları arasında zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçundan bin 78 personel hakkında ''12 ay uzun süreli durdurma'' cezası uygulandığını belirten Şahin, 2002-2012 yılları arasında 4 personelin ''meslekten çıkarma'' cezasıyla cezalandırıldığını açıkladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler