YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bin 500 kişi evet diyeceğiz"
"Bin 500 kişi evet diyeceğiz"
22 Temmuz 2010 08:03
12 Eylül 1980'de 17 yaşındayken Mamak Cezaevi'ne giren Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun ağabeyi başbakanın kendilerini arayarak taziyelerini ilettiği ortaya çıktı. Erdoğan'ı samimi bulan aile evet oyu kullanacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hikâyelerini anlatırken gözyaşlarına hakim olamadığı 12 Eylül mağdurlarının ailelerini de arayarak taziyelerini bildirdiği ortaya çıktı.

Erdoğan'ın zikrettiği isimlerden biri de 17 yaşında Mamak Cezaevi'ne giren ve 24 yaşına geldiğinde bir sabah namaz kılarken öldürülen Hüseyin Kurumahmutoğlu idi. Ağabeyi Ali Kurumahmutoğlu, "Sayın Başbakan konuşmasından sonra bizi arayarak taziyelerini bildirdi. Başbakan'ın açıklamalarını çok samimi buluyoruz. Kendilerine bu âlicenap davranışından dolayı aile olarak şükranlarımızı sunuyoruz." dedi. Dün konuyla ilgili Samsun'da basın toplantısı düzenleyen Ali Kurumahmutoğlu, "Rahmetli kardeşimin 30 sene sonra mezarında artık huzurlu yattığına inanıyorum." ifadesini kullanırken, referandumda aile olarak 'evet' diyeceklerini de açıkladı.

Hüseyin Kurumahmutoğlu, 1980'de 17 yaşındayken cezaevine girdi. 7 yıl sonra da namaz kılarken bir dipçik darbesiyle öldürüldü. Ağabey Kurumahmutoğlu, Başbakan'ın kardeşiyle ilgili konuşmasını izlerken duygulandıklarını anlattı. Kendisine duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Anayasa değişikliği paketinin referandumda kabul edilmesi halinde kardeşinin hakkını aramak için hukuk mücadelesi başlatacaklarını bildirdi. Referandumun kendileri açısından büyük önem taşıdığının altını çizerek, "Dosyaların yeniden açılabilmesi ve darbenin izlerinin silinmesi için başlatılmış bu hareketi de büyük bir iştiyakla destekliyoruz. Bin 500 nüfuslu Kurumahmut ailesi olarak referandumda 'Evet' oyu kullanacağımızı açıklıyoruz." şeklinde konuştu.

Kurumahmutoğlu, merhum MHP lideri Alparslan Türkeş'in cenaze töreninin ardından babasını ziyaret ederek taziyelerini ilettiğini anlattı. Şimdiki MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de genel başkan adayı olduğu zaman kendilerini ziyaret edip, "Davaların takipçisi olacağım." dediğini aktardı. Ardından, "Bu insanların haklarının korunması gerektiğini, bunun tüm halkın meselesi olduğunu, bunu birilerinin inisiyatifinde görmek istemediğimizi de bağrı yanmış bir ailenin ferdi olarak haykırmak istiyorum.'' diye konuştu.
Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler