YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilseydim onu da engellerdim
Başbakan Tayyip Erdoğan, Balyoz davası sanığı MHP milletvekili adayı Engin Alan’ın TSK Güçlendirme Vakfı Başkanlığı’na seçildiğini bilmediğini söyleyerek, “Onun başına getirildiğini bilsem onu da engellerdim” dedi.
Bilseydim onu da engellerdim
06 Haziran 2011 / 14:39 Güncelleme: 06 Haziran 2011 / 14:40

Erdoğan, Kanal D'de yayımlanan 32. Gün programında Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtladı.

İşte Birand'ın sorduğu sorular ve Başbakan Erdoğan'ın yanıtları:

Selam durmuyorsa gereği yapılır
- General Alan için bir şey söylemiştiniz. 'Ayağa kalkmadı, onun için tutuklandı Silivri'ye gitti” gibi izlenim çıktı?
Ne alakası var. Öyle bir algı yok. Bazı gerçeklerin bilinmesi lazım. Ben, Sayın Özkök'ün Genelkurmay Başkanlığı döneminde 18 Mart kutlamalarına gidiyorum. Üstelik orada bir de yalan var.
18 Mart kutlamalarında neredeyse, fevkalade bir olay olmadığı sürece biz şehitliğe anında ineriz, dakik ineriz. Her şey orada programlandığı gibi yürür. Oraya, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı geliyor, protokolde olan herkes ayağa kalkıyor. Bu beyefendi ayağa kalkmıyor. Bunun bir defa, ön kabulleri var. Hele hele Türk Silahlı Kuvvetlerin içinde olan birisi, nasıl emir komuta zinciri içerisinde ayağa kalkıyorsa, orada ayağa kalkıp selam durur. Selam durmuyorsa, gereği yapılır.

- Bunun için mi terfi edemedi?
Terfi kararı YAŞ içerisinde, zaten olsa öyle bir şey... Ben, Genelkurmay Başkanımızla bunları konuştum. Böyle bir şey olsa zaten, kesinlikle muhalefet şerhini bizler koyarız.

- Yani cezalandırırdınız?
Kesinlikle.. Engellerdik. Çünkü, böyle bir durum olduğu sürece, Türk Silahlı Kuvvetleri, sağlıklı bir geleceği üstlenemez. Kendi üssüne karşı davranışı ne ise Başbakan'a karşı davranışı, hayda hayda çok daha farklı emir komuta zinciri içinde olması gerekiyor.
Engin Alan daha sonra vakfın başına getirildi. Benim, vakfın başına getirildiğinden haberim yoktu. Çok açık konuşuyorum. Vakfın başına getirilme olayını bilseydim, ben onu da engellerdim. Çünkü, böyle bir insanın vakfın başına gelmesi yanlış bir olaydır. Oraya kazandıracağı da herhangi bir şey yoktur. Vakfın başına çok daha kalifikasyonu yüksek insanlar da getirilebilirdi. Mesela, ikinci uzatılma olayı gündeme gelmişti. Ben Sayın Işın Paşa'ya 'Hayır, O bir dönem yaptı, yeter' dedim.

- Artık bütün terfileri fiilen yapıyorsunuz?
Benim ilgi alanım içinde ise evet.... (Hürriyet)

slm
 // adsız ad
başbakan doğru olanı yapıyor.buzamana kadar millete yaptıkları ortada aslında taşlar yerine oturuyor ....
06 Haziran 2011 19:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler