YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilirkişi raporu yok sayıldı iddiası
Bilirkişi raporu yok sayıldı iddiası
21 Mayıs 2015 16:15
Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Ali Birinci, kamu zararına sebep olduğu iddiasıyla çarptırıldığı cezayı değerlendirirken, "suçlamaları boşa çıkardığını" iddia ettiği bilirkişi raporunun yok sayıldığını savundu.

Eski Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Ali Birinci, Çankaya'da kurumun yayın satış bürosu için 2 milyon 500 bin liraya alınan dükkanla kamu zararına sebep olduğu iddiasıyla çarptırıldığı cezayı değerlendirirken, "suçlamaları boşa çıkardığını" iddia ettiği bilirkişi raporunun yok sayıldığını savundu.

Birinci, taşınmaz alınırken kamu zararına sebep olduğu gerekçesiyle Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği 8 ay 10 gün hapis cezasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, dosyada üç bilirkişi raporu yer aldığını, bunların çok farklı şeyler söylediğini belirtti.

Raporların birincisinde gayrimenkulün 2 milyon 150 bin lira edeceğinin belirlendiğini anlatan Birinci, sonraki iki raporda ise değerin 2 milyon 200 bin lira olarak gösterildiğini aktardı.

Birinci, şöyle devam etti:

"Üçüncü bilirkişi raporu daha kesin ifadelerle yazılmış. Orada bu rakamda KDV'nin hariç olduğu belirtiliyor. İş yerleri için 2 milyon 200 bin liranın KDV'si 396 bin lira yapıyor. Böylece, 3. bilirkişi raporuna göre dükkanın KDV ile beraber fiyatı 2 milyon 596 bin liradır. Bu arada mühim bir şey daha var, bu bilirkişi raporuna CHP'nin avukatı da itiraz etmedi, onu kabul etti. Çünkü bu gayrimenkul işlerinde hiçbir bilgileri yok. Daha önemli bir şey var, 3. bilirkişi raporunda, dükkanı satın aldığım zaman 2009'da, çevrede o esnada satılmış 8 dükkanın emsal fiyatını koymuşlar. O emsal fiyatların en ucuzu, bizim aldığımız metrekare fiyatından yüzde 50 daha pahalı. En pahalısı da bizim dükkanın 3 misli. Fakat bu rapor maalesef manalandıramayacağım bir şekilde adeta yok sayıldı."

Davanın Yargıtaya gittiğini belirten Birinci, kararı veren hakimin de dükkanı görmediğini söyledi. 

Bilirkişi raporlarına göre, 1 kuruş bile kamu zararı olduğunu kimsenin ispatlayamayacağını kaydeden Birinci, "Bilirkişi raporları kesin fiyat tespiti değil, tahminidir. Kesin fiyat ihalelerde belli olur. 3. bilirkişi raporu açık açık söylüyor. Bu, CHP'nin meseleyi saptırıp, benim üzerimden iktidara vurma arzusudur. İsterlerse dükkanı bana iade etsinler, faiziyle beraber kurumun 2 buçuk milyonunu iade edeyim. Kütüphanemi satıp, varsa devletin zararını kuruşu kuruşuna ödeyebilirim" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler