YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilinmeyen bir ilaç verildi
Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü komisyonda MİT'çi Kozinoğlu'nun Silivri Cezaevi'ndeki ölümü de gündeme geldi. Yetkililer Kozinoğlu'na ne olduğu bilinmeyen bir ilaç verildiğini söyledi...
Bilinmeyen bir ilaç verildi
25 Kasım 2011 / 09:11 Güncelleme: 25 Kasım 2011 / 09:10

Sağlık Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde milletvekillerine bilgi veren Bakan Recep Akdağ, yabancı doktor projesinin, kamu kurumlarında çalışabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını zorunlu tutan 657 sayılı yasaya takıldığını bildirdi.

Akdağ, “Yabancı uyruklu doktorlar 657 sayılı kanun nedeniyle kamu hastanelerinde çalışamayacak. Ancak özel hastanelerde istihdam sağlayabilecekler” dedi. Sağlık sisteminin en büyük sıkıntılarından birisinin personel eksikliği olduğunu savunan Akdağ, rotayı yerli doktorlara çevirdiklerini belirterek, “Uzun vadede mutlaka kendi çocuklarımızla sayıyı artıracağız” diye konuştu.

‘3 bin doktor kaçak'

Akdağ; Çapa, Cerrahpaşa, Hacettepe gibi üniversitelerde öğrenim görmüş, diploma almış, uzman olmuş yabancı uyruklu doktorlar olduğunu belirterek, “Bunlar, şu anda Türkiye’de kaçak göçek, sağda solda başka doktorların yanında idare etmeye çalışıyorlar. Bunlar gelse bu millete hizmet etseler kötü mü olur?” diye sordu.

‘Dertleri muayenehane’

İstanbul’daki doktor eylemlerine değinen Bakan Recep Akdağ, “Çapa’da, Cerrahpaşa’da hocalar yürümüş, öğrencilerini, asistanlarını da almışlar yanlarına. Dertleri, ‘benim muayenehanem olacak’” diye konuştu.

Kozinoğlu’nun fişi var mı?

Cezaevinde şüpheli ölümü Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında anlaşmazlığa neden olan eski MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu’nun durumu da komisyonda gündeme geldi. CHP’li Nurettin Demir, “Kozinoğlu’nun ölümü ile ilgili soruşturma açıldı mı? Bakanlığın sorumluluğu var mı? Kozinoğlu’nun sağlık tarama fişi var mı?” diye sordu. Üst düzey bakanlık yetkilileri, cezaevinde fenalaşan ve koğuş arkadaşı emekli albay tarafından tansiyonu ölçülen Kozinoğlu’nun tansiyonunun 20’ye çıktığının tespit edildiğini aktardı. Yetkililer, bunun üzerine söz konusu kişinin Kozinoğlu’na ne olduğu henüz bilinmeyen bir ilaç verdiği kaydetti. Yetkililerin dikkati çektiği diğer bir konu da Kozinoğlu’nun taşındığı ambulans oldu. Yetkililer, ambulanslarda doktor bulunması gibi bir zorunluluk bulunmadığını savunurken, cezaevine ikinci bir ambulansın gelmesine ise Kozinoğlu’nu tanıyan görevlilerin telaşının neden olduğunu ifade etti. Bakanlık içinde konuyla ilgili bir soruşturma açılmadığını bildiren yetkililer, savcılığın yürüttüğü soruşturma sonucuna göre işlem yapacaklarını kaydetti. Yetkililer, cezaevinde normal şartlarda 5 pratisyen hekimin bulunduğunu, ancak doktorların çağrılmadığı gibi Kozinoğlu’nun da revire gönderilmediğini belirtti.

Vekillere obezite tavsiyesi

Obezite hakkında da bilgi veren Akdağ, komisyon salonuna dönerek, “Normal kiloda olanlar, maalesef sadece üçte birlik kısımda. Diğerleri kilolu ve obez. Şu salonda bir değerlendirme yapsak, hekim gözüyle baktığımda buna yakın oranın bu salonda da varlığını görüyorum” dedi. Bunun üzerine muhalefet sıralarından  “Kendinizden başlayın” denildiği duyuldu. Akdağ, milletvekillerine, “Az yiyeceğiz, çok hareket edeceğiz. Ara verdiğimiz zaman yürüyeceğiz” önerilerinde bulundu. Akdağ, Türkiye’de nüfusun yüzde 3’ünün antidepresan kullandığını bildirdi.

‘Tıp cinayetine kurban gitti’

CHP’li Orhan Düzgün, Van depreminde enkaz altında kalan 14 yaşındaki Yunus’un fotoğraflarının basında geniş şekilde yer aldığını anımsatarak, “Onun o enkazdan çıkarılışı tam bir hekimlik cinayetidir.
Enkazdan kurtarıldı ama tıp tarafından öldürüldü” dedi. (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler