YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim değil film üssü...
TÜBİTAK'ın 1048 personelini tek tek fişleyen askeri casusluk çetesi, şantaj görüntüleri için kurumun Gebze'deki tesislerini kullanmış.
Bilim değil film üssü...
01 Şubat 2012 / 10:34 Güncelleme: 01 Şubat 2012 / 10:33

TÜBİTAK’ın 1048 personelini fişleyen askeri casusluk ve şantaj çetesinin, şantajda kullanacakları görüntü ve fotoğrafları çekmek, ses kaydı yapabilmek için Gebze’de kurulu TÜBİTAK MAM’a ait sosyal tesisleri kullandığı ortaya çıktı. Çete gizli kamera ve mikrofonlarla donattığı tesis odalarını adeta BBG (Biri Bizi Gözetliyor) evine çevirmiş.
2010 yılında bir ihbar mektubuyla başlayan operasyonlarla ortaya çıkartılan askeri casusluk ve şantaj çetesi, istediği ‘gizli bilgileri’ alabilmek için TÜBİTAK personelini fişleyerek şantaj yaptı. Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte gözaltıların TÜBİTAK’a da sıçraması üzerine kurumun görüntü arşivi boşaltıldı. 2011 yılı öncesine ait kayıtlar kurumda bulunmuyor.

Deliller yakılmış
TÜBİTAK’ın 157 yataklı otel ve 150 yataklı misafirhanenin de bulunduğu Gebze tesislerine gizli kameralar ve kayıt cihazları yerleştirildiği söyleniyor. Fişleme dosyasında yer alan “Enstitüde çekilmiş kayıtlar var” cümlesi de burada kayıt yapıldığını doğruluyor. Askeri casusluk yapmakla suçlanan çetenin stratejik görevlerde bulunan kişileri tuzağa düşürmek ve kendine mahkûm etmek için özel hayatını şantaj amacı olarak kullandığı biliniyor. Bunun için Gebze’deki misafirhaneler kullanıldı. Kadınlarla birlikte görüntülenen TÜBİTAK çalışanlarının görüntülerinden arşiv oluşturuldu. Ergenekon savcılarının baktığı casusluk soruşturması kapsamında Gebze’de güvenlik sorumlusu olarak çalışan Yücel Çipli halen tutuklu yargılanıyor.
Radikal’e konuşan bir görgü tanığı, Yücel Çipli’nin tutuklanmasından sonra kurumda temizlik harekâtı başladığını anlattı. Tanık, ”TÜBİTAK’ta tutuklamalar olunca güvenlik görevlileri B.Ş, E.S, K.A ve T.F.A görüntüleri imha etti. 13-30 Kasım tarihleri arasında cumartesi ve pazar günleri kampüse yakın olan çöp konteynirlerinin orada ateş yaktılar. CD’ler, bilgisayar harddiskleri, kayıtlar ve evraklar yakıldı” dedi.

Böcek araması olacak
Fişleme skandalı öğrenilince yönetim arşivlere ulaşmaya çalıştı. Ancak, 2011 yılı öncesine ait güvenlik kayıtlarının tamamen silindiği görüldü. Bunun üzerine güvenlikte çalışanların yerleri değiştirildi. Çipli’ye yakın olan ve görüntüleri de yakarak imha ettiği belirtilen isimler başka yerlere gönderildi. TÜBİTAK Gebze tesislerinde şimdi yeni bir operasyon hazırlığı yapılıyor. Tesislerde ‘böcek’ araması ile gizli kamera, dinleme cihazı araştırması yapılacak.

1048 personel tek tek fişlendi
Türkiye’nin en büyük askeri casusluk soruşturması kapsamında gizlilik dereceli projeleri yürüten ülkenin kozmik kuruluşlarından TÜBİTAK’ta çalışan personelin tek tek fişlendiği ortaya çıktı. Bu fişlemenin belgeleri dün ilk kez Radikal’de yayımlandı. Belgelere göre, TÜBİTAK’ta çalışan 1048 kişi etnik kimliği, dini inancı, siyasi görüşü ve özel hayatına göre fişlenmiş. Bir kısmı ülke güvenliğini yakından ilgilendiren projelerde çalışan TÜBİTAK çalışanları hakkındaki bilgi notlarına, “ideolojik solcu, Alevi, dinci, Ermeni, Yahudi, ülkücü” gibi bilgiler düşülmüş. 2007-2009 yıllarını kapsayan fişleme dosyasında dönemin TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş’in eşi Prof. Dr. Mehmet Önder Yetiş de yer alıyor. Yetiş’in karşısına şunlar yazılmış: ”Amerika’da NATO Secan onayı almış bir cihazın (Milon-4 A) NATO ülkesi olmayan Rusya’ya başka bir proje kapsamında satışına göz yumdu. Özel şifre üreticisi sistemli (RNG) devreler Rusya’ya satılırken değiştirilmeden kullandırttı. Rum kökenli.” (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler