YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim adamları Mars'ta su izlerini saptadı
Bilim adamları Mars'ta su izlerini saptadı
Bilim adamları Mars'ta su izlerini saptadı
29 Nisan 2008 / 07:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Mars'ta yaşamın izini süren bilimadamları, Kızıl Gezegen'in yörüngesinde iki yıldır dolaşan uzay aracı Mars Yörünge Kaşifi'nin gönderdiği son fotoğraflarda iki kurumuş sıcak su kaynağı saptadıklarına inanıyor.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ilkel yaşamın ortaya çıkmasını sağlayabilecek koşullara sahip bu iki sıcak su kaynağından şu anda su akmıyor, ancak "kısa zaman" önce (10 milyonlarca yıl) buralarda, sıcak su baloncukları fokurduyordu.

Mars'a yapılacak uçuşlar için uygun iniş yerlerini inceleyen NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nden Carlton Allen, Kızıl Gezegen'de ilk kez Dünya'daki su kaynaklarına şekilleri ve ayrıntılarıyla benzer oluşumlar tespit ettiklerini belirtti.

Allen, bu bulguların Mars yüzeyindeki su hikayesini tamamen farklı bağlama yerleştirdiğini kaydetti.

Allen ve meslektaşı Dorothy Oehler'in, fotoğraflarda "tepecik" olarak adlandırdıkları bu şekillerin Dünya'daki 50 bin sıcak su kaynağı gibi Mars'ta da yaygın olabileceğini belirterek, bundan böyle Mars'ta bu şekillerin aranmasına ayrı bir önem vereceklerini ifade etti.

Geçmişte bir petrol şirketinde jeolog olarak çalışan Oehler ve Allen, iki oval biçimli tepeciğin, Mars'ın ekvatorunda, 2 ile 4 milyar yaşındaki Vernal kraterinde yer aldığını belirterek, bunların yaklaşık 25 metre yüksekliğinde, 200 metre genişliğinde ve bunun iki veya üç katı uzunluğunda olduğunu kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler