YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilgileri karıştırıp 'Killdisk'le sildiler
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan iki subayın Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki bilgisayarlarının 'karıştırıcı' adı verilen yöntem ve Killdisk silme programıyla yok edildiği ileri sürüldü.
Bilgileri karıştırıp 'Killdisk'le sildiler
30 Aralık 2009 / 08:08 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 08:17

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın evini gözetlerken gözaltına alınan Albay E.Y.B ile Binbaşı İ.G'nin Seferberlik Tekkik Kurulu Bölge Başkanlığı'ndaki bilgisayarlarındaki bilgilerin 'karıştırıcı' denilen yöntem 'Killdisk' adlı silme programıyla yok edildiği ileri sürüldü. Kritik bilgilerin geri getirilmemesi için bilgisayar hard disklerinin önce doldurulduğu, daha sonra 'Killdisk' silme programı ile defalarca silindiği anlaşıldı.

19 ARALIK'TAN SONRA SİLİNDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla Çukurambar'da gözaltına alındıktan sonra sivil savcı tarafından sorgulanmadan serbest bırakılan Albay E.Y.B ve Binbaşı İ.G'nin Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki odalarında kullandıkları bilgisayarların hard disklerine 25 Aralık'ta yapılan ilk aramada el konulduğu öğrenildi. Arama yapıldığı gece Albay E.Y. B, binbaşı İ.G ile birlikte 6 subay gözaltına alınırken, hard diskler de incelenmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Polis Kriminal Laboratuarı'na götürüldü. Hard disklerde yapılan ilk incelemede, bilgilerin subayların ilk kez gözaltına alındığı 19 Aralık'tan sonra silindiği tespit edildi.

ONLARCA KEZ SİLİNDİ

Kriminal incelemede bilgisayarlardaki bilgilerin silindiği 'Killdisk' adlı programın uzantılarının tespit edildiği ileri sürüldü. Bilgisayarlara el konulması ihtimaline karşı hard disklerin silinmesinde 'karıştırıcı' adı verilen yöntemin kullanıldığı iddia edildi. Buna göre, hard diskler önce tamamen gereksiz dökümanlarla dolduruldu, ardından 'Killdisk' adı verilen silme programıyla silindi. Bu işlem onlarca kez tekrarlandı. Kriminal incelemede, kritik bilgilerin geri getirilemeyecek şekilde silindiğinin tespit edildiği belirtildi

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler