YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bildiriden Kaddafi'ye son çağrı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konuşmasıyla başlayan Libya Temas Grubu toplantısının sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride Kaddafi ve çevresinin daha fazla kan dökülmemesi için teslim olması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı.
Bildiriden Kaddafi'ye son çağrı
25 Ağustos 2011 / 21:34 Güncelleme: 25 Ağustos 2011 / 21:56

Libya Temas Grubu'nun siyasi direktörler düzeyindeki toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Libya'nın ulusal bütünlüğüne ve halkın iradesine verilen önem vurgulandı.

Conrad Otel'de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayan ve yaklaşık 3,5 saat süren toplantıya, Türkiye'nin yanı sıra 27 ülke ile Afrika Birliği, Arap Ligi, AB, NATO ve BM'den siyasi direktörler katıldı.

Toplantı sonrası yayımlanan sonuç bildirisinde, Libya halkının "özgür, birleşik ve demokratik" bir Libya inşa etme yönündeki kararlılığı sonucunda ulaştıkları gelişmelerin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin başarılı liderliği övüldü.

Bildiride, Muammer Kaddafi ve yakın çevresinin, daha fazla kan akmasını ve ulusun kaynaklarına daha fazla zarar verilmesini önlemek için biran önce adalete teslim olması gerektiği vurgulandı. 

Katılımcılar, NATO'nun ve ortaklarının, sivilleri korumak konusunda oynadığı hayati rolün altını çizerek, operasyonun BM Güvenlik Konseyi kararlarında öngörülen tüm gelişmeler hayata geçirilene kadar sürmesi gerektiğini belirtti.

Sonuç bildirisinde katılımcı ülkeler, Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığa, toprak ve ulusal bütünlüğüne saygı duyduklarını bir kez daha dile getirerek, Mustafa Abdülcelil liderliğindeki Ulusal Geçiş Konseyi'nin, ülkeyi baskıdan kurtararak, özgürlük, adalet ve demokrasiye götüren yolda oynadığı rolü takdir etti. Konsey'in yasal, siyasi ve finansal anlamda desteklenerek güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Katılımcılar, Libya'nın varlıkları üzerindeki dondurma kararının kaldırılması gerektiğini belirterek, BM Güvenlik Konseyine de gerekli kararı biran önce alması çağrısında bulundu. Bildiride ayrıca, ülkenin altyapısının desteklenmesi ve kesintiye uğrayan kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi için Libya'ya destek vermeye hazır olunduğu da belirtildi.

Bildiriye göre Ulusal Geçiş Konseyi, katılımcı ülkeleri siyasi alanda atılacak adımlar konusunda da bilgilendirerek, Libya'daki tüm tarafların katılımıyla bir Ulusal Kongre oluşturulacağını; Kongre'nin oluşturacağı Anayasa Komitesi'nin de anayasa taslağı çalışması yürüteceğini kaydetti.

Katılımcılar, Libya'da ulusal uzlaşının sağlanmasına "en fazla önemi verdiklerini" vurguladılar ve Geçiş Konseyi'nin, Libya halkının tamamının "kalplerini ve zihinlerini" kazanmaya ve insan haklarına bağlı kalacağını beyan etmesinden memnuniyet duyulduğunu belirttiler.

Bildiride, Libya'nın tüm kentlerine ve bölgelerine insani yardım sağlanması, çatışma sonrası sürecin Libya halkının iradesinde sürdürülmesi, bu süreçte yapılacak tüm uluslararası çabalara BM'nin liderlik etmesi konularında da anlaşıldığı ifade edildi.

Katılımcılar ayrıca, Türkiye hükümetine bu "zamanlı" toplantıyı düzenlediği ve ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler