YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biden'den PKK mesajı
Biden'den PKK mesajı
03 Aralık 2011 09:15
Yıllardır Türkiye düşmanlığıyla bilinen ABD Başkan Yardımcısı Biden Ankara ziyaretinde övgüler yağdırdı. Başkan yardımcısı olmadan önce gündeme Türkiye karşıtı söylemleri ile yerleşen Biden, dün Anıtkabir’de Özel Defteri’ne hayranlık dolu cümleler yazdı

ABD’nin iki numarası Joe Biden, önceki gece geç saatlerde Esenboğa Havalimanı’na geldi. Irak’tan Ankara’ya geçen Biden, yoğun güvenlik önlemleri altında geldiği Ankara’da ilk olarak TBMM’ye geçerek TBMM Başkanı Çiçek ile kahvaltıda bir araya geldi.

Nutuk’tan alıntı yaptı

Kahvaltının ardından Anıtkabir’e yine yoğun güvenlik önlemleri altında gelen Biden, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduktan sonra, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Biden, deftere şunları yazdı:

“ABD adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına en derin saygılarımı sunarım. Günümüzde dünyanın dört bir köşesinden insanlar yönetimlerinde daha çok pay sahibi olabilmek için mücadele verirken, Atatürk’ün Türkiye’nin gelişiminde demokrasiye yaptığı vurgudan ilham alabilirler. Dinamik bir Türkiye, Atatürk’ün vatandaşlarına 10. Yıl Nutku’ndaki ‘Yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz; çünkü, daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz’ sözlerini yaşatmaktadır. Bu son sözler hepimize ilham vermelidir.”

Biden’ın Ankara’daki son resmi teması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile oldu. Biden Gül ile Çankaya Köşkü’nde 2 saat görüştü. “Hukukumuz olduğu için görüşme biraz uzun sürdü” diyen Gül, terör konusunu uzun uzun ele aldıklarını açıkladı. ABD’nin Irak’tan 2012’de çekileceğini anımsatan Gül, bu durumu da konuştuklarını belirtti.

Görüşmede genellikle bölge meselelerini konuştuklarını dile getiren Gül, “ABD, PKK’ya karşı mücadelede yeni bir açılım yapabilecek mi” sorusunu şöyle yanıtladı: “Daha güçlü bir şekilde devam edecek. Bunun çok iyi farkındalar. Irak’tan çok kati bilgiler geliyor.”

Erdoğan ile evinde görüşecek

Biden ayrıca diğer müttefiklerinden olduğu gibi Türkiye’den de İran’a yeni yaptırımları uygulamalarını istediklerini söyledi.

Büyükelçi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone ile İstanbul’a geçen Biden, İstanbul’da “Küresel Girişimcilik Zirvesi”ne katılacak. Biden, sağlık sorunları nedeniyle Ankara’da görüşemediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Üsküdar Kısıklı’daki konutunda öğle saatlerinde ziyaret edecek.

‘PKK ortak düşmanımız’

Biden’ın ana gündem maddelerini PKK terörü ve Suriye’deki durum oluşturuyor. ABD’nin Irak’tan çekildikten sonra PKK ile mücadelede Türkiye’ye ne gibi aktif katkılar sunacağı konusunda bilgilendirme yaptığını belirtilen Biden’ın, PKK’nın iki ülkenin ortak düşmanı olduğu mesajını ilettiği kaydedildi.

ABD’nin Türkiye’nin kullanımına sunduğu insansız hava aracı Predator’ler ile yine Türkiye’nin kullanımına bırakmayı taahhüt ettiği 3 adet Süper Cobra tipi taarruz helikopterinin ardından anlık istihbarat konusunda yapılabilecekler ve füze savunma sistemi kapsamında Kürecik’e konuşlanması beklenen radar da masaya yatırıldı.

Normalleşme yavaşladı

Başkan Yardımcısı olmadan önce 1915 Ermeni Olayları’na ilişkin Ermeni tezlerine yakınlığı nedeniyle Türkiye’de sıkça eleştirilen Biden’ın, Ankara temasları sırasında Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında atılan adımların yavaşlamasından duyduğu endişeyi ilettiği de öğrenildi. Görüşmelerde Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasıyla Kıbrıs’ın da gündeme geldiği belirtildi.

Biden Başkan Yardımcısı olmadan önce Türkiye karşıtı söylemleri ile dikkat çekiyordu. Ermeni soykırımı meselesi, Kıbrıs konusu, Kürt sorunu hakkında Türkiye karşıtı söylemleri ile tanınan Biden, 1999’da zamanın başbakanı Bülent Ecevit’e, ‘Siz ABD’ye muhtaçsınız ancak ABD’nin Türkiye’ye ihtiyacı yok. Kredi ihtiyacınızın da olduğunu biliyorum.  Kıbrıs’ta istediğimizi yapın aksi takdirde hiçbir yere varamazsınız’ demişti. Biden önceki ziyaretlerinin aksine, bu ziyarette takındığı yakın tavır dikkat çekti. 

Gizli servis kuş uçurtmadı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın temasları sırasında alınan özel güvenlik önlemleri kapsamında çifte makam aracı kullanıldı. Aynı model olan ve aynı plakaya sahip makam araçlarından birine Biden bindirilirken, diğerine dublörü bindi. Biden’ın temasları sırasında geçeceği güzergâhlarda da Ankara Emniyeti tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı. Joe Biden’ı gezide gizli Servis’in Acil Durum Timi koruyor. Her biri ABD’nin en zor askeri akademilerinden çıkan bu özel ajanlar arasında kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı özel eğitim almış kişiler de bulunuyor. Her koşulda ABD Başkanı’nı, Başkan Yardımcısını ve yakınlarını korumaya programlı ekibin giysi ve silahlarının özellikleri ise şöyle:
-  Kurşun geçirmez ve hafif kumaştan yapılan tulum çelikten 5 kat daha dayanıklı.
-  3A Seviyesinde kurşun geçirmez yelek saniyede 400 metre hızla gelen mermilerden bile koruyor.
-  Belçika üretimi P90 model yarı otomatik silah 50 mermi taşıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın korumalarının da kullandığı bu silah  Wolfeyes 320 ışığı bir BMW farından daha fazla görüş alanı sağlıyor. Kızılötesi özelliği de bulunuyor.
-  Korumalar ayrıca 50 metreye kadar etkili Glock 9 mm tabancalar da taşıyor.
-  Korumaların yan ceplerinde bulundukları ülkenin özelliklerine göre gece görüş dürbünleri, oksijen maskeleri bulunuyor.  (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler