YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray'da tam mutabakat
Beyaz Saray'da tam mutabakat
08 Aralık 2009 00:35
Erdoğan'ın basın toplantısından: Türkiye-ABD ilişkileri model ortaklık kapsamında sürüyor. Dış politikamızda eksen kayması yok. Türkiye'de dere yatağında, su yatağında akıyor. İran'la ilişkimiz sorun değil, çözüme yardımcı. Obama da böyle düşünüyor

Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmesini tamamlamasının ardından basını bilgilendirip soruları yanıtladı. Erdoğan şu mesajları verdi:

Eksen kayması: Ülkemize bu ifadeyi yakıştıranlar oluyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Tam aksine, Türkiye’de dere yatağında, su yatağında akıyor. Tam manasıyla normalleşme süreci yaşıyoruz. Batı’ya bakarken Doğu’yu Doğu’ya bakarken Batı’yı kaybetmemeli. Türkiye her yöne bakabilecek güce sahip. Kendimizi gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ülke olarak tanımlıyoruz.

Model ortaklık: Obama ile görüşmemiz karşılıklı samimiyet, özgüvene dayalı gerçekleşmiştir. Obama’nın Türkiye ziyaretinde ifade ettiği gibi model ortaklık kapsamında ikili ilişkilerde ne adımlar atılacağını görüştük. ABD ile stratejik ortaklık yerini koruyor. Model ortaklık kavramı ise ağırlıklı olarak ekonomik alanda atılmış bir başlık. Şimdi bunun içini nasıl dolduracağımızı konuşuyoruz. Bizim komşularımızla yüksek düzeyli konseylerimiz var. Bu da onun farklı bir adımı. Obama ile ekonomik ilişkiler başta olmak üzere bilim, ileri teknoloji, askeri ve siyasi alanlarda ne yapabileceğimizi görüştük. Amerika iki üst düzey elemanını görevlendirirken biz de Babacan ve Çağlayan’ı görevlendirdik ve şu anda kendileri görüşme halindeler.

Dünkü terör saldırısı: Bu hain pusunun yeri ve zamanlaması milletimizin nasıl bir tertip ve provokasyonla karşı karşıya olduğunun açık bir ifadesi. Önünde, arkasında kim varsa bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Israrla vurgu yapacağımız konu, bunları haberden düşürüp mümkün olduğunca küçük görmek, hatta görmemeye yaklaşmak. çünkü terör örgütünün amacı propaganda yapmak.

Terörle mücadele

5 Kasım 2007’de Oval Ofis’te açıklanan kararlılığı, PKK ABD, Türkiye ve Irak’ın ortak düşmanı anlayışını pekiştirdik. Bu dsüreklilik birlikte aynen devam edecek. Kuzey Irak’ta olsun, uluslararası platformda olsun, anlık istihbarat paylaşımı olsun devam ettireceğiz.

Kandil’in boşaltılmasında ABD somut adım atacak mı?: Kandil’le ilgili süreci biz kendimiz sürdürdük, onlar gerekli bazı farklı destekleri verecekler, ama bunun dışında müşterek çalışma konuşmadık.
Serap’ın ölümü: Molotof kokteylini kim attı, kim attırdı? Yaşı 16 silah kullanması serbest. Çocuk mahkemesi kurulması çalışması yaptık. Ama bu son gelişmeler iyice düşündürücü.

Afganistan: Türkiye’nin verdiği eğitim desteğinin ikinci etabında hem Türkiye hem Afganistan’da kurulabilecek bir merkezle eğitim verilmesi, bir tabur Türkiye’de eğitiliyorsa bir tabur da aynı şekilde Afganistan’da eğitilmesi söz konusu. Afgan ulusal ordusunun geleceğinin hazırlanmasında iki ülke dışişleri bakanlıkları ve silahlı kuvvetler müşterek çalışabilir. Afganistan’da yaptığımız yatırımlar 150 milyon doları bulmuştur. Bu tür faaliyetler için 50 milyon dolarlık hedef daha belirledik. Vardak öncelikli, ardından kuzeyde böyle bir çalışma planladık.

Kıbrıs için talep
Marta kadar olan dönemde görüşmelerin daha verimli sonuç alacak şekilde sürdürülmesi yönünde ABD’nin desteğini istedik, hatta iki taraf ve iki garantör olarak dörtlü görüşme yapabiliriz, ama bunları BM zemininde yürütmemiz lazım. BM’nin çalışmalarını çok daha hızlandırması gerek, çalışmaların Genel Sekreter’in riyasetinde yapılmasında fayda var.
Azınlıklar: Özellikle demokratik açılım süreci çerçevesinde azınlıkların sorunlarına yönelik attığımız adımları paylaştık. Özellikle Türkiye-Yunanistan ilişkilerini gündeme getirdik. Batı Trakya’da yaşayan 130 bin Türk’ün ciddi sorunları var. Türkiye’deki Rumların sorunlarına yönelik çözüm önerilerimizi Fener Rum Patriği ve Yunan Başbakanı Papandreu’ya anlattığımız gibi onlardan Batı Trakya taleplerimiz oldu, özellikle atanmış müfta konusu, dini lideri seçme özgürlüğü. Papandereu’nun olumlu yaklaşımı var. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun son Atina ziyaretinde bu görüşmeler yapıldı. Tarih belirlemedik ama yakında Atina’yı ziyaret edeceğim. Bu ziyaretle meseleleri belli bir noktaya taşımak istiyoruz.
Dini liderleri Heybeliada’da biraraya getirip taleplerini dinledim. Neleri yapabileceğimizi kendilerine söyledim. Rum vatandaşların öncelikli talebi Büyükada’daki yetimhane ile ilgili. AİHM’de gerekçeli karar geldiğinde gereğini yapabileceğimizi söyledik. Okulla ilgili çalışma eğitim bakanlığında sürüyor.

Enerji: Nabucco’da Azerbaycan’ın ortaklığı yüzde 10 civarında. Gazın sahibi Azerbaycan sanıyorlar, öyle değil. Büyük petrol şirketi ortaklar var. Ortakların ağırlığını koyması gerek. 1400 km transit hat üzerindeyiz, her tür desteği vermeye hazırız, Azerbaycan doğalgazını vermeye hazır. Ama bağlayıcı unsurlar var, dikkatten kaçırmamak gerek.

Türkiye-Ermenistan normalizasyon süreci: Karabağ’da gelinen noktada ABD, Rusya, Fransa’dan oluşan AGİT Minsk üçlüsünün görevi çok önemli, artık bu sürece çok daha farklı heyecen katmaları, ivme vermeleri, işi sıkı tutmaları gerek. Bu normalleşme sürecini kolaylaştırır. Biri çözülmeden diğerinin çözülmesi zor.

Karabağ’ın çözümü ön şart: (Ermenistan’dan gazetecilerin soruları üzerine): Ermenistan ile anlaşmanın içinde önşart yok, ama parlamentodan geçmesi şart. Parlamento hangi şartlarda müsaade eder, etmez, siyasi irade olarak biz belirleyemeyiz. 1 Mart tezkeresine partim olumsuz yaklaşmıştı. Farklı olaylarda iktidar muhalefet ittifak edebiliyor. Bu türkiye parlamentosu için çok hassas bir konu. Gizli oylamayla çıkacak sonuçta belirleyici olamazsınız, müdahil olamazsınız, bizim tasarrufumuzda değil.

TCY 301 maddesinde Türklüğe hakaret varken Türk-Ermeni ilişkileri tarafsız araştırılabilir mi?: Değişiklikten sonra hakaret davası adalet bakanlığının iznine bağlı.

 İran’ın nükleer programı: Bunu diplomasi yoluyla çözüme ulaştırmanın daha isabetli olacağı ve bu süreçte Türkiye olarak, belki her ülke bu bağlantıları kuramayabilir, ama biz nasıl Irak’ta her grupla irtibat kuruyorsak, İran’la da irtibat kurabilen ülkeyiz, müşterek çalışabilir, koridor oluştarabiliriz.

‘Sürekli yaptırım var’

İran yaptırımlardan tecrit edilmedi, sürekli yaptırım var. Ama yaptırımların dolaylı ortadan kalktığını görüyorsunuz. Farklı firmalar aracılığıyla Amerikan, Alman, Fransa ürünleri İran’a giriyor, hani yaptırım? Diplomasiyi çalıştırırsak inanıyorum ki, barışın egemen olduğu dünyada sözümü bu yolla sağlamak daha isabetli olacak. Zenginleştirilmiş uranyum ile nükleer yakıtı takasında Türkiye’nin adres verilmesinin ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda kınama kararı çıkması aceleci oldu. Kısmen Türkiye’de takas mümkün olabilirdi. Bitmiş değil. Devam ettirip olumlu sonuca vardırmak mümkün.

NATO: Türkiye’nin konumunu daha güçlendirecek adımın atılmasında ABD’den yine söz aldık. Bu Türkiye için çok önemli, verilen sözlerin yerine gelmesini bekliyoruz. Rasmussen’in genel sekreter atanmasında Türkiye kilit rol oynamıştı, bunun için Obama’dan altı maddelik söz almıştık. Adımların bir an önce atılmasını istiyoruz. Bu adımların hızlandırılacağı sözünü kendisinden aldık.

Irak: ABD ile müşterek adımların hepsine varız. Kerkük’ün özel statüye kavuşturulmasını biz de önemsiyoruz ABD de önemsiyor. Bu konuda Irak’ta sıkıntısı olan gruplar var özel statü isteyen ağırlıklı gruplar var, bunu çözmek suretiyle Irak’ta Iraklılık bilinci yerleştirmenin faydalı olduğuna inanıyoruz.

Batının diş işleri'ne güven,zarar getirir.
 // ibrahim çelikoğlu
Batı kendi devletlerinin uyum içinde çalışabilmesi için demokrasinin özünü kullanırken,dış işlerinde bunun tam zıttıdır.Yabancı güçlerin dağılıp birbirine girmesi işine gelir.Bundan faydalanır.PKK ortak düşmanımız diyen AB ve ABD'ye bir bakın.Türkiye'de sokaklar Filistin gibi.Bunun bir tek anlamı vardır:Kan dinmiyecek.Bunu nasıl yapabildiklerinide bir düşünün.Bize göre uğuşturuucu tirafiği ve ümididir.Bizi ilgilendirmeyeninde ilgili oluşu,bu yüzden o...
08 Aralık 2009 09:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler