YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Beyaz Reno" emniyetin iddiası
Temizöz, görev yaptığı bölgede halkının korkulu rüyası olan 'Beyaz Reno'nun kendilerine ait olmadığını iddia etti
"Beyaz Reno" emniyetin iddiası
18 Ekim 2009 / 08:37 Güncelleme: 18 Ekim 2009 / 08:48

Bölge halkının korkulu rüyası ‘Beyaz Reno’ ile ilgili iddialar artınca Albay Temizöz’den yeni bir hamle geldi. Temizöz, ‘Beyaz Reno’nun sahibi olarak Şırnak Emniyeti’ni adres gösterdi

20 faili meçhul cinayetin sorumlusu olduğu iddiasıyla 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuklu olarak yargılanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, son duruşmada, bölge halkının korkulu rüyası ‘Beyaz Reno’nun kendilerine ait olmadığını iddia ederken emniyeti işaret etti. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 saat süren duruşmada mağdur ve şikayetçi İsmet Uykur ile Cizre’de öldürülen Ramazan Elçi’nin eşi Kerime Elçi’yi dinledi.

TANIK, TERCÜMAN ARACILIĞIYLA KÜRTÇE İFADE VERDİ

İsmet Uykur, babası Ramazan Uykur’un sanıklar Tamer ve Kukel Atağ tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Ramazan Elçi’nin eşi Kerime Elçi de tercüman aracılığıyla verdiği Kürtçe ifadesinde, eşinin öldürülmesini görmediğini belirterek, ‘’Eşimin kardeşinin bana anlattığına göre eşimi o gün beyaz renkli bir araçla JİTEM elemanları alıp götürmüş. O beyaz renkli araç ilçede herkes tarafından bilinirdi. Herkes o araçtan korkardı’’ dedi.

AVUKATLARDAN TEMİZÖZ İSYANI

Sanık Albay Temizöz’ün halen görevde olmasının mahkeme heyetine verilen bir mesaj olduğunu belirten müdahil avukatı Sezgin Tanrıkulu “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin Jandarma Genel Komutanlığı’nda Kayseri Jandarma Alay Komutanlığı’nı yapacak bir asker yok mu ki Temizöz halen görevinde? Bu, yargı bağımsızlığına müdahaledir. Jandarma Genel Komutanlığı mesaj veriyor, baskı yapıyor. Mahkeme, mağdurlar, tanıklar ve bizler baskı altındayız” diye konuştu.

BEYAZ RENO’YU POLİSE SORUN

Bölge halkının JİTEM aracı diye bildiği ve çok korktuğu ‘Beyaz Reno’ ile ilgili iddiaları cevaplayan Albay Temizöz, aracın sahibi olarak Emniyet’i adres gösterdi. Temizöz “Mahkeme, 1993-1995 yılları arasında Şırnak Emniyet Müdürlüğü kayıtlarında kaç tane beyaz renkli aracın olduğunu çıkartabilir. Bizim beyaz renkli bir aracımız envanterimizde yok. Tutuklu olmamı hazmedemiyorum” dedi.

Atağ’a göre faili meçhul yok!

Albay Cemal Temizöz’le birlikte yargılanan Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ve basına yansımayan ifadelerinde ilginç görüşmeleri ortaya çıktı. 20 faili meçhul cinayetten sorumlu olarak yargılanan Kamil Atağ’ın, bölgesinde hiç faili meçhul olmadığını iddia etmesi değişik yorumlara neden oldu. 1993 yılında Cemal Temizöz’le çalıştığını dile getiren Atağ, “Cizre merkezinde benim bildiğim faili meçhul bir hadise yoktu. Ben 1996 yılından itibarende çok fazla öldürme olayı hadisesi hatırlamıyorum” dedi.

CEM ERSEVER İLE GÖRÜŞTÜM

JİTEM’in önemli isimlerinden Cem Ersever’le görüştüğünü de anlatan Atağ, “Cem Ersever beni aracılar vasıtası ile Silopi’ye çağırdı. Botaş karakolunda görüştük. O, bana beni ve aşiretimi tanıdığını, PKK ile mücadelede yardımcı olmam gerektiğini söyledi. Önce kabul etmek istemedim. Fakat kendisi bana mecbursun, devletin yanında yer alacaksın dedi. Büyüklerimle konuştum ve teklifi kabul ettik. • ŞEYHMUS ÇAKAN DİYARBAKIR

Tanıklardan sonra avukatlara baskı

Müdahil avukatlarından Veysel Vesek, sanık Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın oğlu Mehmet Atağ tarafından kendisi ve mağdurların tehdit edildiğini ileri sürdü. Avukat Vesek “Mehmet Atak yanıma gelerek, ‘Sen kimin ve nerenin avukatısın’ dedi” diye konuştu. Bu sözler üzerine duruşmayı seyirciler bölümünde izleyen Mehmet Atağ bağırarak “Yalan söylüyor” dedi. Atağ’ın bu sözleri üzerine mahkeme başkanı ismini sorduğu Mehmet Atağ’ı duruşma salonundan attı.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler