YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşir Atalay'dan HDP'ye ağır sözler
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Atalay: 'Eğer bir parti siyasetten umudunu kestiyse vatandaşı sokağa çağırır. ' dedi.
Beşir Atalay'dan HDP'ye ağır sözler
12 Ekim 2014 / 19:22 Güncelleme: 12 Ekim 2014 / 19:29

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, "Eğer bir parti siyasetten umudunu kestiyse vatandaşı sokağa çağırır. Siyaset, sokağın karşılığıdır. Sokak, siyaset olmadığı zaman geçerlidir. Şiddet, terör, başıbozukluk, bunlar hep siyaset dışı çözüm arama yöntemleridir. Siyaset, bunlar olmasın diye vardır" dedi.

Partisinin Kırıkkale İl Başkanlığınca Kaletepe ve Yenimahalle mahalleleri için yapılan delege seçimine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile katılan Atalay, Kaletepe Mahallesi'nde bir çay bahçesinde gerçekleştirilen seçim öncesinde yaptığı konuşmada, ülkenin meselelerinin siyaset yoluyla çözüldüğünü belirterek, "Siyaset de zayıflarsa sokak ortaya çıkar. Bazı partiler, adı parti, siyaset yapıyor ama siyasette güçsüz kalınca, çaresiz kalınca ve siyaseti gerçekten de yürekten yapmadıkları için yine sokağa başvuruyorlar" diye konuştu.

AK Parti olarak demokrasi dışı yöntemlere asla başvurmadıklarını, "hukukun içerisinde kalacağız ve demokrasi mücadelesi vereceğiz" dediklerini belirten Atalay, şunları söyledi:

"AK Parti öyle kuruldu. Buradan şuna atıf yapmak istiyorum; Şu günlerde, Kurban Bayramı'nın yarısında, Türkiye'yi, hepimizi üzen olaylar yaşadık. Bunun sebebi bir siyasi partidir. Arkasında başka şeyler var, biliyoruz. Biz her şeyi çok iyi analiz ediyoruz. Bundan emin olun. Yaprak düşse, sebeplerini araştırıyoruz. AK Parti, böyle bir parti. Bir parti, ismi HDP. (HDP'nin) MYK'si toplanıyor, toplantının sonunda vatandaşı sokağa çıkmaya çağırıyor. Ayn el Arap'da, kendileri 'Kobani' diyor. Oranın ismi Ayn el Arap'dır. Burası Suriye'nin toprağıdır. Bizim sınırlarımızın ötesindedir. Oradaki olaylardan dolayı Türkiye'de vatandaşı sokağa çıkmaya ve tepki göstermeye çalışıyor, bir anlamda şiddete çağırıyor."

"Sokaktan medet umanlar, gerçek siyasi parti olamaz"

Atalay, ülkede son günlerde çıkan olaylarda birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini ve şehitlerin olduğunu belirtti.
Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Atalay, "Toplumumuz, huzursuzluklar yaşadı. Pek çok yer tahrip edildi. Binalar, okullar, araçlar yakıldı. Sonunda ne oldu? Bunda toplumun, ülkenin kazancı var mı? Hiçbir kazancı yok. O partinin de bir kazancı yok. Eğer bir parti siyasetten umudunu kestiyse vatandaşı sokağa çağırır. Siyaset, sokağın karşılığıdır. Sokak, siyaset olmadığı zaman geçerlidir. Şiddet, terör, başıbozukluk, bunlar hep siyaset dışı çözüm arama yöntemleridir. Siyaset, bunlar olmasın diye vardır. Gezi olaylarında da CHP, hem de ülkenin ana muhalefet partisi ama onlar, vatandaşı sokağa çağırmıştı. Ankara ve İstanbul'daki gösterilerde milletvekilleri öncülük etmişti. Sokaktan medet umanlar, bunlar gerçek siyasi parti olamazlar. Siyasi parti bizim gibi olur" diye konuştu.

"Devlet kararlı, sebep olanlar cezasını görecek"

Olayları çıkaranların, öncülerin, provoke edenlerin, katılanların hepsinden hesabının sorulduğunu ve sorulacağını vurgulayan Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan bugün son rakamları aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar gözaltına alınan bin 231 kişi. Bütün gösteriler ekranlarda inceleniyor, elebaşları gidip evlerinde ya da bulundukları yerlerde toparlanıyor. Şu ana kadar 139 kişi tutuklandı. Bu süreç devam ediyor. Burada devlet kararlı, bu olaylara sebep olanlar cezasını görecek."

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinin sorulması üzerine Atalay, "Hayırlı olsun. Şu anda söyleyeceğim bir şey yok. Bugün seçim günü. HSYK'nın seçimle gelen üyeleri seçiliyor. Hayırlı olsun. Sonucunu merakla bekliyoruz" dedi. 

20:23
 // yakup turkdogan
Sn Atalay bu zarar ziyanlari terostleri sokaga cagiranlar ve onlara direk en direk yardim edenlerden tazminedin analarinin donu dahi satil bu zarlari tazmin edinki yapanlar yanin kalmasin olaylarsa olenlerin cezasida bunlara yuklensin tasarlayarak ve tahamuden adam oldurmekden cazalandirilsinl...
12 Ekim 2014 20:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler