YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşir Atalay: Giden insanları geri getiremiyoruz
Soma'daki maden kazasına ilişkin Başbakan Erdoğan'ın protesto edilmesine ilişkin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Öfkeler varsa bile bunu da haklı görmek lazım" dedi.
Beşir Atalay: Giden insanları geri getiremiyoruz
15 Mayıs 2014 / 21:42 Güncelleme: 16 Mayıs 2014 / 01:35

Uluslararası çalışma örgütünün madencilik alanındaki sözleşmesini Türkiye'nin onaylamamasını değerlendirmesi istenen Atalay, "Bütün bunlar değerlendirilir. Benim bilgimde olan bir konu değil" diye cevapladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Soma'daki maden kazasına ilişkin NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Kazadan duyduğu üzüntüyü dile getiren Atalay, "Rabbim onlara sabır versin. Geride hala çıkarılmamış işçilerimiz var çalışmalar sürüyor. Tarif edilmez bir acı. Madenler konusu enerji bakanlığımızın sorumluluğunda olduğu için o işin koordinatörlüğünü yürütüyor. Giden insanları geri getiremiyoruz. Büyük bir acı. İçin dayanması kolay değil. Bu milletin acısıdır" dedi.

Buradaki bir yangın olayı patlama, çökme yok

Maden kazasının yangından kaynaklandığını belirten Beşir Atalay, "Önce trafo olarak açıklandı. Buradaki bir yangın olayı. Patlama, çökme yok. Önce kabloların yanması, karbondioksitin artması ile havasızlık. Bu patlama ile ilgili olarak doğrusu sebep, tam nereden kaynaklandı onlar çalışılacak şeyler. Önce kardeşlerimiz oradan çıkaralım. Adli, idari çalışmalar başlamış durumda" açıklamasında bulundu.

İçeride kaç amdenci olduğuna ilişkin kesin bilgiler veremiyoruz

Madenci sayısına ilişkin kesin bilgi veremediklerini söyleyen Atalay, "İçeride kaç madenci olduğuna ilişkin kesin bilgiler veremiyoruz" dedi. Madene giren kaç madencinin olduğuna ilişkin soru üzerine Atalay şöyle cevap verdi: "Kurtulup kayda girmemiş olanlar, kurtularak hastaneye başvuranlar var. İş verenin sorumlulukları da idari incelemede olacak."

Madencilik tarihimizin kayıp sayısı olarak en büyük kazası

Kazanın madencilik tarihimizin kayıp sayısı olarak en büyük kazası olduğunu belirten Atalay, "Can kaybı her şeyden önemli. Madencilik tarihimizin kayıp sayısı olarak en büyük kazası. Bura da hiçbir şey göz ardı edilemez. Burada, incelemelerin nasıl yapıldığı da önemli. Bütün bunlar masaya yatırılır. Raporlar bütün bunlar değerlendirilecek" ifadelerini kullandı.

Mart ayı sonunda Çalışma Bakanlığı müfettişleri inceleme yapmışlar

Mart ayı sonunda çalışma bakanlığı müfettişlerinin madende inceleme yaptığını söyleyen Beşir Atalay, "Mart ayı sonunda çalışma bakanlığı müfettişleri inceleme yapmışlar. Geriye doğru gittiğinizde, teftiş açısından şu yıl bir teftiş yapılmamış diye bir şey yok. Raporlarını biz de gördük. Ama bunların nasıl yapıldığı da önemli. Hepsi değerlendirilir" dedi.

Müdahalede geç kalma söz konusu değil

Atalay, kazaya ilişkin müdahalede geç kalınmadığını belirterek şu açıklamada bulundu: "Müdahalede geç kalma söz konusu değil. Araştırma yapılmadan yapılacak olan değerlendirmeler için erken. Madende çalışmak özel eğitimler istiyor. Bu konuda olumsuz bir şey duymadım."

Bu kaza, bu sektöre yeniden bakışı da getirir

'Yaşam odasını madenlerde zorunlu hale getirmeyi düşünüyor musunuz?' şeklindeki soruya Atalay, "Bunların hepsi çok önemli. Yenileme açısından hepsine tekrar bakmak. İlgili sektördeki arkadaşlarımız değerlendirecek. İyi işleyen bir maden ocağı olarak biliniyor. Bu kaza, bu sektöre yeniden bakışı da getirir diye düşünüyorum. Getirmek durumunda" diye yanıt verdi.

Özel sektörün elinde sigortasız bir kişi bile yok

'Madende Taşeron işçi var mı?' sorusu üzerine Atalay şu şekilde konuştu: "Burası tamamen özel sektörün elinde. Sigortasız bir kişi bile yok. Kurallara uygun olarak çalıştığı tespit edilen bir yer. Hepsi sigortalı. Sayılar, isimler çok açık."

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün madencilik alanındaki sözleşmesini Türkiye neden imzalamadı?

Uluslararası çalışma örgütünün madencilik alanındaki sözleşmesini Türkiye'nin onaylanmaması, imzalanmamasını değerlendirmesi istenen Atalay, "Bütün bunlar değerlendirilir. Benim bilgimde olan bir konu değil" dedi.

Öfkeler varsa bile bunu da haklı görmek lazım

Protestolara ilişkin olarak Beşir Atalay şu açıklamayı yaptı: "Öfkeler varsa bile bunu da haklı görmek lazım. Mesela birisi bağırıyor haber, bilgi alamadığı için. Bağırmasını normal karşılamak lazım. Ben de oradaydım. Başbakanımız konvoy halinde giderken, caddede başbakanımızın arabası geçerken öyle bir şey olmuş. Ama sonra içişleri bakanımız oradaydı, yakındaydı. Orada birazcık organize bir şey olmuş. Yakınlarını kaybedenler veya bu olayla ilgisi olanlar değil de böyle ortamlar kullanılır daima. Oradaki insanların acısını paylaşmak değildir bu. Normaldir Türkiye'de. Siyasi bir kimlik geldiğinde, bu vesileyle orada bir şey gösteri yaparlar. Yakından takip ediyoruz sebebini gerekçesini. Yoksa, böyle bir olayda üzüntüsünü ifade etmek daha tabii bir şey yok. İnsanları dinledik, teselli ettik. Milletçe yas tuttuğumuz günler. Başka kanallara sevk etmeyelim."

Maden sahibinin ruhsatının iptal edilmesi söz konusu mu?

'Maden sahibinin ruhsatının iptal edilmesi söz konusu mu?' sorusuna Atalay, "Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. İncelemeler yapılacak. Peşin yargılarda olmamak lazım" diye yanıt verdi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler