YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşir Atalay: Araç çapraz ateşe tutulmuş, el bomba
Beşir Atalay: Araç çapraz ateşe tutulmuş, el bomba
Beşir Atalay: Araç çapraz ateşe tutulmuş, el bomba
08 Ekim 2008 / 18:34 Güncelleme: 08 Ekim 2008 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay: "Araç çapraz ateşe tutulmuş, el bombaları pek patlamamış"İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır'da polis servis aracına yapılan saldırıda 5 kişinin öldüğünü, bunlardan birinin servis şoförü olduğunu söyledi.


TBMM Kulisinde gazetecilerin olayla ilgili sorularını yanıtlayan Atalay, polis meslek yüksekokulunun servis aracına saldırı olduğunu belirterek, şunları söyledi:


''Benim Vali ve Emniyetten aldığım bilgiye göre, çapraz ateşe tabi tutuluyor. Ayrıca el bombaları da var. Ama onlar pek patlamamış. Önce yaralılarımız vardı, zaman geçtikçe yaralılarımızdan bazılarını maalesef kaybettik. Şu ana kadar gelen haber, 5 şehidimiz var. Yaralılarımız var halen, ameliyatta olan...Toplam 19 ama bunlar içinde şehit olanlar var. Şu anda bir tane yine, ameliyatta ağır yaralımız var. Ondan da korkuyoruz doğrusu.''


Atalay, ''Saldırıyla ilgili ayrıntılar belli oldu mu?'' sorusuna, ''Tabi çalışıyoruz üzerinde. Biz de hemen Diyarbakır'a gidiyoruz, Tarım Bakanımız ve milletvekillerimizle birlikte. Olay yerinde de incelemelerde bulunacağız. Acıları paylaşacağız. Acımız büyük'' karşılığını verdi.


Bir gazetecinin ''Yakalanan var mı?'' sorusuna üzerine Atalay, ''Eşkal belirleme, tespitler var. Üzerinde çalışılıyor, ama izin verirseniz o boyutu üzerinde bir şey söylemeyeyim. O boyutu üzerinde fazla bir açıklama yapmak istemiyorum'' dedi.


Ölenlerden birinin servis şoförü olduğunu kaydeden Atalay, ''İsimleri şu anda açıklamıyorum arkadaşlar'' diye konuştu.


Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulunda çalışan görevli polis memurlarını taşıyan servis aracının Aziziye Mahallesi'nden geçişi sırasında düzenlenen silahlı saldırıda 5 polis memuru şehit oldu, 19 kişi yaralandı. Yaralılar Diyarbakır'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınırken, bazı yaralıların durumunun ağır olduğu bildirildi.


ŞEHİTLERDEN İSMİ BELİRLENENLER SÖYLE


Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Aziziye Mahallesi Seyrantepe mevkkisinde Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu servis aracına kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırı sonucu şehit olan 5 personelden isimleri tesbit edilenler şöyle: Polis memurları Adem Seyfioğlu, Ramazan Tavşancı, Adem Kılıçarslan, ve yardımcı şoför Vedat Ulu.


İSTANBUL POLİSİ'DE ALARMDA


Diyarbakır'da polis servis aracına düzenlenen saldırının ardından İstanbul polisi alarma geçti. Kritik noktalarda önlemlerini sıklaştıran polis, şüpheli gördükleri şahıs ve araçları didik didik aradı. Ayrıca telsizden, Diyarbakır'daki saldırı hatırlatılarak denetimlerin sıklaştırılması konusunda uyarılarda bulunuldu.


İstanbul'da güvenlik önlemini sıklaştıran polis, kentin ana caddelerinde ve kritik noktalarda uygulama başlattı. Halkın yoğun olduğu yerlerde yunus ekipleri şüpheli şahıs ve araçlarda arama yaptı. Uygulamalar sırasında bazı polis ekiplerinin uzun namlulu silahlarla güvenlik önlemi alması dikkatlerden kaçmadı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün önünün iki taraflı bariyerlerle kapatıldığı görüldü.


Öte yandan, telsizden İstanbul polisine uyarı mahiyetinde anonslar yapıldı. Diyarbakır'daki saldırının hatırlatıldığı anonslarda; silahlı saldırı ve bombalama eylemlerine karşı polisin dikkatli olması, önce kendi can güvenliklerini alarak uygulama yapmaları istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler