YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Berkin Elvan Soruşturması Kabataş Savcısına Verildi
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından boşta kalan Berkin Elvan soruşturması, Kabataş soruşturmasının ilk savcısı Rasim Işıkaltın'a verildi.
Berkin Elvan Soruşturması Kabataş Savcısına Verildi
08 Nisan 2015 / 23:00 Güncelleme: 08 Nisan 2015 / 23:06

Berkin Elvan'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi dosyayıda ortada bıraktı. Ortada kalan Berkin Elvan soruşturmasına özel yetkili savcı Rasim Işıkaltın'ın verildiği öğrenildi. Rasim Işıkaltın Kabataş soruşturmasının ilk savcısı olarak tanınıyor.

Dosya o savcıya verildi

Ohaber'in edindiği bilgiye göre Savcı Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından Berkin Elvan dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salioğlu ve Memur Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Oğuzhan Atamtürk Uyar'ın talimatı ile Memur Suçları Bürosu'nda görevli Özel Yetkili Savcı Rasim Işıkaltın'a verildi. Emekliliği yaklaşan Işıkaltın'ın dosyayı almakta gönülsüz olduğu ve dosyanın bir başka savcıya verilebileceği öğrenildi.

Kabataş soruşturmasını yürütmüştü

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın, Kabataş'ta Zehra Develioğlu'nun saldırıya uğradığı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmanın da ilk savcısıydı. Takipsizlikle sonuçlanan soruşturma devam ederken Akşam gazetesi "O görüntülerin devamı var" başlığı ile savcıya dayandırdığı bir haber yapmış, ancak söz konusu iddia savcı Işıkaltın tarafından yalanlanmıştı.

Erdoğan'a da dava açmıştı

Savcı Işıkaltın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki iddialarla ilgili dava açan 3 savcıdan biriydi. Işıkaltın, bu dönemde ifadesini de aldığı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Albayraklarla ilgili iddianameye de imza attı. İddianamede, Erdoğan'ın Başbakan yapılması için bir organizasyon kurulduğu öne sürülmüştü.

Soruşturmada neler yaşanmıştı?

Berkin Elvan 16 Haziran 2013'te başından gaz fişeğiyle vurulmuş, 11 Mart 2014'te hayatını kaybetmişti.

Savcı Mehmet Selim Kiraz, Ağustos 2014'te Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesinden sorumlu olan 21 polis memuru ile ilgili soruşturma dosyasını Savcı Faruk Bildirici'den devralmıştı.

Savcı Kiraz, daha önce eşkâlleri belirlenen ancak açık kimliklerine ulaşılamayan üç polisin fotoğrafları ile emniyetin yolladığı 21 polisin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini Adli Tıp Kurumu Ses ve Görüntü İnceleme Şube Müdürlüğü'ne yollamıştı.

Savcı Selim Kiraz, Emniyet'ten henüz cevap gelmeden Çağlayan Adliyesi'nde düzenlenen saldırıda şehit olmuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler