YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Benzin zammına tepki!
Benzin zammına tepki!
28 Aralık 2010 14:15
Bursa'da 97 oktan kurşunsuz benzinin litresinin 3,99 liraya ulaşmasıyla 55 litrelik bir depoyu doldurmanın maliyetinin 220 lira sınırına dayanmasına tüketiciler tepki gösterdi...

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünden geçerli olmak üzere yapılan zamlardan sonra Bursa'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresinin 3,90 lira, 97 oktanın ise 3,99 liraya ulaştığını söyledi.

Bu artışlarla birlikte 55 litrelik bir depoyu doldurmanın maliyetinin 220 lira sınırına dayandığını vurgulayan Yılmaz, son dönemlerde çeşitli gerekçeler gösterilerek yapılan zamların kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Yılmaz, yapılan zamlarla tüketicinin isyan noktasına getirildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Zamlar keyfidir. Dövize bağlamanın inandırıcı olmadığını söylüyoruz. Çünkü döviz düştükçe fiyatların gerilemediğini tüketici çok iyi biliyor. Benzinden alınan yüksek vergi fiyatlarda önemli unsur. Kar payları çok yüksek. Avrupa'da yüzde 30-40'lar civarında vergi alınıyor. Akaryakıttan alınan vergilerin Avrupa'da olduğu gibi yüzde 40 ve altına çekilmesi gerekiyor. Mevcut durumun sosyal devlet anlayışıyla açıklanabilir bir tarafı kalmamıştır.''

Rafineriden çok ucuzsa mal edilen benzinin tüketiciye 4 liradan ulaşmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Yılmaz, ''TÜDEF'in 25 Aralık cumartesi günü yaptığı olağan toplantıda, Ocak ayından itibaren 130'u aşan şubelerinde aynı anda protesto ve etkinliklere başlayacağız. Bu etkinliklerde akaryakıt boykot bile edilecek. Aşırı fiyatların artık düzenlenmesi gerekiyor'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler