YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Benim de vicdanımı rahatsız ediyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, N.Ç'ye tecavüz davasının vicdanını rahatsız ettiğini bildirdi.
Benim de vicdanımı rahatsız ediyor
06 Kasım 2011 / 16:48 Güncelleme: 06 Kasım 2011 / 16:51

Bakan Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, Süleyman Hamzaoğulları ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile birlikte Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde biraraya gelen kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bayramlaştı.

Kurban Bayramı'nın millete sağlık, başarı, mutluluk, huzur ve barış getirmesini dileyen Eker, Van'daki deprem nedeniyle bayramın biraz buruk geçtiğini söyledi. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediğini belirten Eker, ''Diyarbakır'da hemşehrilerimizin de ayrıca bayramını kutlamak istiyorum. Bayramın hepimize sağlık huzur ve barış getirmesini diliyorum'' diye konuştu.

Dicle ilçesindeki terör saldırısına ilişkin soruyu yanıtlayan Eker, bunların çok üzücü olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

''Bayramlarda bu tür saldırıların olmamasını hep arzu ediyoruz, hep temenni ediyoruz. Ama maalesef Türkiye'nin huzuruna, barışına kasteden zihniyet özellikle terörle, terörist eylemlerle bir sonuç almaya çalışarak, maalesef kan dökülmesine sebebiyet veriyor. Huzuru ve barışı aslında dinamitliyor. Tabi bu ne Kürt meselesinin ne de başka meselelerin çözümüne katkı sağlar. Bu tür saldırılar sadece daha fazla kan, daha fazla gözyaşı getirir, başka hiç bir şey getirmez. Sorunu çözmez. Biz tabi hiç değilse bayramda bu tür saldırıların, eylemlerin olmamasını bekliyoruz doğal olarak. Ama maalesef bunu da göremiyoruz. Dün yine arife akşamı Dicle ilçesinde polis noktasına saldırı düzenlendi. Tabi üzücü. Bu eylemleri en başından beri sürekli kınıyoruz. Keşke bu tür saldırılar olmazsa, kan dökülmezse.''


-''Henüz son aşamaya gelinmedi''-

 

Bakan Eker, Mardin'deki 13 yaşındaki N.Ç'ye tecavüz davasıyla ilgili bir soruyu da değerlendirerek, toplumsal vicdanı rahatsız eden bir karar olduğunu söyledi.

Türk Ceza Kanunu'nun değiştiğini, bunun eski Ceza Kanunu'nun uygulamasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Eker, şunları söyledi:

''Ama bir gerçek, bir hakikat var. (N.Ç'ye tecavüz davası) benim de şahsen vicdanımı rahatsız ediyor. Ve toplumdaki bütün kesimlerinin vicdanının rahatsız olduğu bir durum, davanın bu şekilde gelişmesiyle, bu noktaya gelmesi. Benim umudum şu, henüz son aşamaya gelinmedi. Henüz düzeltilebilecek gözden geçirilebilecek bir aşamadayız. Dolayısıyla bunun toplum vicdanını rahatlatacak bir kararla sonuçlanmasını ben arzu ediyorum. Vicdanlar rahatsız bu uygulamadan. Hukuk tekniği açısından bilmiyorum ama acaba şu işleyenlerle ilgili, onlar lehine bu kadar hafifletici düşünülmeli mi  Herhalde toplumun vicdanını rahatsız eden şey bu. Ben de rahatsızım herkes gibi. Ve düzelmesini bekliyorum, umuyorum. Bundan sonra da bu tür şeylerin olmamasını diliyorum.''

Bakan Eker ve beraberindekiler daha sonra İl Jandarma Komutanlığı'nı ziyaret etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler