YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ben sonuna kadar arkasındayım
Her gün artan kadına şiddet olayları hükümeti de yeni önlemler almaya itti. Konuyla iglili yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. E tabi tasarı eleştirildi de bu eleştirilere cevap da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den geldi. Şahin, "Yasanın so
Ben sonuna kadar arkasındayım
03 Mart 2012 / 13:03 Güncelleme: 03 Mart 2012 / 13:06

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'na yönelik eleştirilere ilişkin, ''Yasanın içeriğinde kadını şiddetten koruyan her türlü tedbir alınmış durumda. Çok güçlü bir yasal altyapı var. Ben bu yasanın sonuna kadar arkasındayım'' dedi.

Şahin, ''Bu Günümüzün Teminatı Ailelere Yönelik Hizmetler ve Geleceğin Teminatı Gençlerimize Tavsiyeler'' gündemiyle gerçekleşen ''Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu 9. Genişletilmiş İstişare Toplantısı''ndan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Pozantı Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile ilgili iddialara ilişkin bir soru üzerine Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in gerekli açıklamaları yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Hem idari, hem hukuki soruşturma devam ediyor. Çocuklarımızın Sincan'a taşınmasına karar verildi. Konuyla ilgili süreç, hem her yönden takip ediliyor, hem de biz de bakanlıklar arası koordinasyonda çocuklarımızın, özellikle suç faili, suç mağduru olan çocuklarımızın bundan sonraki süreçte her türlü ihtiyacı olan yönetim anlayışını koymaya ve gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz.''

Şahin, konuyla ilgili Bakan Ergin'in açıklamalarının dışında bakanlıkları bünyesinde çocuk haklarıyla ilgili yaptıkları çalışmalar olduğunu aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bir bilim kurulu oluşturduk. Ayrıca bilim kurulu ile beraber çocuk istismarı ve çocuklarla ilgili taciz, tecavüzle ilgili hem Türk Ceza Kanunu'nda neler yapılması gerekiyor, hem çocuklarımızın rehabilitasyon sisteminde nasıl bir sisteme gitmemiz gerekiyor konularında çalışıyoruz. Çocuk psikiyatrların içinde olduğu ve orada verilen çalışma modeline göre de her bir grup için, fail için, mağdur için, nasıl bir dönüşüm gerekiyor ve nasıl bir sisteme dönmek gerekiyor bakanlığımızda bu işin altyapı çalışmasını tamamladık. Şimdi Türkiye'de de bunun uygulamalarını takip edecek yeni modelleri hayata geçirmek için pilot çalışmalar başlatıyoruz. Pilot çalışmalar başladığında da bunu paylaşacağız.''


-Kadınlara ''Dünya Kadınlar Günü'' hediyesi-


Şahin, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı üzerinde yapılan bazı değişikliklere yönelik eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine de temelin kaçırıldığı ve teferruatla uğraşıldığı bir sürecin yaşandığını söyledi.

Fatma Şahin, şunları kaydetti:

''Yasanın içeriğinde kadını şiddetten koruyan her türlü tedbir alınmış durumda. Çok güçlü bir yasal altyapı var. Ben bu yasanın sonuna kadar arkasındayım. Çok güçlü bir yasamız var, kadının yaşam hakkını koruyan ve şiddet mağdurunu kollayan ve koruyan yeni bir sisteme geçiyoruz. İşin temel boyutuna bakmamız ve bardağın boş tarafı ile değil, bütün bardağı görerek süreci yönetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Alt komisyondan geçti. Adalet Komisyonu, esas komisyon pazartesi günü başlıyor. Çarşamba günü genel kurula getireceğiz. İnşallah 8 Mart'tan önce de ülkemin bütün kadınlarına hediye edeceğiz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler