YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ben de Doğu Almanım sizi ben anlarım
Ben de Doğu Almanım sizi ben anlarım
09 Şubat 2008 07:45
Ben de Doğu Almanım sizi ben anlarım

Başbakan Tayyip Erdoğan, 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Ludwigshafen kentindeki temaslarının ardından Berlin'e gitti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya gelen Başbakan Erdoğan, Merkel ile birlikte Almanya'da okuyan 300 kadar Türk öğrencinin karşısına çıktı. Toplantıda Merkel, Ludwigshafen'de ölen 9 Türk'e saygı duruşu için tüm öğrencilerden ayağa kalkmasını istedi. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Merkel, yangının sebebinin en küçük ayrıntısına kadar aydınlatılması için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

Öğrencilerin soru sorduğu toplantıda, Erdoğan, entegrasyon ile ilgili sorulan bir soru üzerine dilin önemine vurgu yaptı. Erdogan, “Entegrasyona evet ama asimilasyona hayır” diye konuştu. Merkel ise başörtülü bir öğrencinin önyargıdan yakınması üzerine “Ben de Doğu Alman'ım. Sizi anlıyorum, kendinize inanın, kendinize güvenin” tavsiyesinde bulundu. Bir kız öğrencinin, Almanca bilmenin çok önemli olduğunu, bunun nasıl sağlanacağını sorması üzerine “Sen başarmışsın. Türkçe'ni bilmiyorum ama, Almancan harika” diyen Merkel, bir erkek öğrencinin “Annem babam bana önyargılı olmamayı öğretti” sözleri üzerine ise “Birlikte spor yaptığın Alman arkadaşların var mı” diye sordu.


MODERATÖR ÇOK BAŞARILI


Öğrencinin “En iyi arkadaşım Alman” cevabı üzerine, bu kez salondaki tüm öğrencilere “Alman arkadaşı olan var mı” diye soran Merkel, çoğunluğun el kaldırması üzerine “Harika” dedi. Erdoğan bunun üzerine gülerek, “Gördüğüm kadarıyla moderatörünüz de çok başarılı, hepinizi ayağa kaldırabiliyorlar” dedi.


Erdoğan , iyi Almanca öğrenebilmek için, önce anadili iyi bilmek gerektiğini, Türk çocukların Türkçe'yi iyi bilmediğini gözlediğini; Türkiye'nin bu amaçla Türkçe öğretmenleri gönderebileceğini söyledi. Erdoğan, istenirse sosyal pedagog veya diğer bazı branşlarda da Türk öğretmen gönderebileceklerini belirterek, “Dili entegrasyonda çok önemsiyoruz. Eğitimde, iş hayatında başarı için buna ihtiyaç var. Ne gerekiyorsa yaparız. Müşterek bir çalışmayla çocuklarımızın çok iyi Almanca bilmesini sağlarız” dedi.


SİZİ ÇOK İYİ ANLIYORUM


Söz alan başörtülü bir öğrenci de, “Büyük dedelerimiz, hepimiz burada yıllardır yaşamaktayız. Yine de önyargılar var” deyince, Merkel “Ne tür bir önyargı? Size garip mi bakıyorlar?” diye sordu. Öğrencinin “Tabii ki... Başörtüm olduğu için de etkileniyorum. Hemen köylü, basit, eğitimsiz insanlar olarak görüyor yabancılar” dedi. Merkel bunun üzerine şunları söyledi: “İnanıyorum, doğrudur. Ben de Doğu Almanya'dan geliyorum. Batı Almanya'da birçok insan, Doğu Almanya dönemini bilmiyorlar. Nasıldı, özgür müydünüz, batı televizyonlarını izliyor muydunuz; diye soruyorlar. Bu sorulara, 'Neden garip soruyorsun' diye karşılık vermek gerekiyor. Ama sizler mükemmelsiniz. Kendinize inanın, kendinize güvenin.” Merkel, “Türk gelenek ve adetlerini de bilmemiz gerekiyor. Bu çok önemli. Siz hangi tatlıları yapıyorsunuz bilmiyoruz, ama birlikte tadına bakabiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler