YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ben bomba koydurmadım
Mahmut Yılbaş: Çelik'in odasına bomba koydurmadım, olayı dahi hatırlamıyorum...
Ben bomba koydurmadım
05 Temmuz 2012 / 08:29 Güncelleme: 05 Temmuz 2012 / 08:29
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu dönemde odasına vali tarafından bomba konulduğunu açıklamasının yankıları sürüyor.
Bu açıklamanın ardından gözlerin çevrildiği dönemin Van Valisi Mahmut Yılbaş, Zaman'a konuştu. Olayı dahi hatırlamadığını belirten Yılbaş, Hüseyin Çelik'i milletvekili olunca tanıdığını söyledi. "Olayı araştıracağım. Yetkililerden vukuat raporunu isteyeceğim. Soruşturma raporlarını da inceleyeceğim." diyen Yılbaş, üç gündür sessiz kalmasına ise şu gerekçeyi gösterdi: "Ben 73 yaşında biri olarak hemen konuşup iddiayı yalanlamak istemedim. Herkes eteğindeki taşları döksün istiyorum."

AK Partili Hüseyin Çelik, üç gün önce Konya ziyaretinde bulunmuş ve "İlk defa burada söylüyorum. Dönemin emniyet müdürü bana 'Sayın hocam ne diyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim, sizin odanıza bombayı vali koydurdu' dedi." ifadelerini kullanmıştı. Üç gündür sessizliğini koruyan dönemin Van Valisi Mahmut Yılbaş, Zaman'a konuştu. Yılbaş, kendisinin Çelik'in odasına bomba koydurmadığını savundu. Yetkililerden bomba olayıyla ilgili vukuat raporlarını isteyeceğini söyleyerek, soruşturma tutanaklarını da incelemek istediğini dile getirdi.

Suçlamaları kabul etmeyen Yılbaş, Hüseyin Çelik'i o dönem tanımadığını da anlattı. Dönemin Emniyet Müdürü İsmail Karaman'la da görüşeceğini anlatan Yılbaş, olayı hatırlamadığını da kaydetti. Yılbaş, "Ne diyebilirim ki. Allah diyorum. Belki klasik olacak ama olayı dahi hatırlamıyorum. Eğer kaldıysa tutanakları rica edeceğim. Olayı araştıracağım. Hüseyin Çelik söylüyorsa ben de olayı olmuş olarak kabul ediyorum. Ama ben bomba falan koydurmadım. Bu, çok üzücü. Hüseyin Çelik'i milletvekili ve bakan olunca tanıdım. Üniversiteden tanımıyordum." diye konuştu.

Üç gündür sessiz kalmasının gerekçesini de, "Ben 73 yaşında biri olarak hemen konuşup iddiayı yalanlamak istemedim. Herkes eteğindeki taşları döksün istiyorum." şeklinde açıkladı. Eski Van Valisi, bu ülkede herkesin aynı çatı altında olduğunu ve yıkılması halinde herkesin zarar göreceğini de dile getirdi. Ardından şöyle konuştu: "Mademki böyle bir mesele açıldı. Ben de sonuna kadar araştıracağım. Her şey ortaya çıkmalı."

Bu arada Mahmut Yılbaş, yazılı bir açıklama da yaptı. Çelik'in iddiasını 'her türlü vicdan, insaf ve sağduyu değerlerinden mahrum ve gerçek dışı' olarak niteleyen Yılbaş, Karaman'ın, "Böyle bir olayı hatırlamıyorum." şeklindeki sözlerini hatırlattı: "Başka bir izahata gerek görülmeyen asılsız bu isnatlarla ilgili tutumumuz gereken zamanda, gerekli hukuki usul ve esaslara göre belirlenecektir." (Zaman)

yalan
 // ali veli
sayın bakan bu kadar zaman neden bekledi şimdi bunu acıklama gereği duydu yoksa diğerleri gibi masumları oynamak dikkat dağıtmakdan başka bişey değil...
05 Temmuz 2012 13:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler