YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ben amele bakanım'
'Ben amele bakanım'
22 Şubat 2012 20:31
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kendisini amele bakan olarak tanımladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Göreve geldiğimizde kendime bir sıfat buldum, ben 'amele bakanım' diye. Bu sıfatımla her zaman onur, gurur duydum'' dedi.

Yıldırım, Swissotel Grand Efes'te Gözlem Gazetesi tarafından düzenlenen Ekonomi ve Politikada Yükselen Portreler Büyük Ödülü Töreni'nde, bakan olarak 9 yıldır görev yaptığını, bu görev süresinin her faniye nasip olmayacağını söyledi.

Yatırımcı ve vatandaşının önünü açmak, Türkiye'yi Cumhuriyeti'nin 100. yılına başarıyla taşımak için çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, Türkiye'deki bölünmüş yol hizmetlerini takip edenlerini ''2023 Türkiyesi'nin ayak seslerini duyabileceğini'' belirtti.

Göreve geldiğinde kendine bir sıfat yakıştırdığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

''Göreve geldiğimizde kendime bir sıfat buldum. Ben 'amele bakanım' diye. Bu sıfatımla da her zaman onur, gurur duydum. 75 milyon insanın hizmetinde olmak, onların hayatını kolaylaştırmak ve yüzlerindeki mutluluğu görmek bana göre mutlulukların en büyüğüdür. Ülkemizde hizmet eden, taş üstüne taş koyan ve ülkemizi büyük Ata'nın işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine getirmek için gayret eden özel sektöre, kamu sektörüne ve sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımızı sunuyoruz.''

Bakan olarak 9 yıldır görev yaptığını, bu görev süresinin her faniye nasip olmayacağını kaydeden Yıldırım, ''Türkiye'de ulaştırma bakanlarının ortalama görev süresinin 8 ay olduğunu düşünürsek, 9 yıl fena bir süre değil. Ancak 'mahkeme kadıya mülk değil' diye bir tabir var. Bu görevleri geçmişte yapan meslektaşlarımız gibi biz de bırakacağız. Önemli olan hoş bir seda bırakmak'' diye konuştu.


-''Türkiye'nin otobanları bilişimin en büyük habercisidir''-


Hava yolunu halkın yolu yapma mutluluğunun AK Parti Hükümeti'ne nasip olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

''2002 yılında sadece 60 dış noktaya uçuş yapabilirken bugün 180 üzerinde noktaya uçuş yapabiliyoruz. Dolaylı bağlantılarla 1100 noktada bayrağımızı dalgalandıran bir marka olan THY gibi bir şirketimiz var. 3 noktaya sıkışan havacılığımızı 15 merkeze 47 hava alanına yaydık. İç hatlardaki yolcu sayısını 8,5 milyondan 58,5 milyona taşıdık. Gerçekten hava yolu halkın yolu oldu. Yarım asırdır unutulan, kaderine terk edilen demir yollarını da devlet politikasıyla bu ülkenin gündemine taşıdık. Yüksek hızlı tren özlemini yaptığımız hizmetlerle dindirdik.''

Yıldırım, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı ile ilgili yapılması gereken çok iş olduğunu, İzmir projelerine büyük önem verdiklerini de söyledi.

''Ödüllendirilmek bizim insanımızın pek alışkın olduğu bir şey değil'' diye konuşan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Böylesine başarıların da ödüllendiriliyor olması bizi onurlandırılıyor. Bir o kadar da sorumluluğumuzu artırıyor, daha fazlasını başarmak için yeni sorumluluk veriyor. Bu ödülü ulaştırma hizmetinde çalışan, ıssız istasyonlarda insanımızın yolunu açan, bahtını açan 110 bin kişilik aile adına alıyorum.''

Binali Yıldırım, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'ya da ''Burhan Bey göreve hazırlar, İzmir'de yeni bir iş, yeni bir yer istiyoruz. Hazır ol'' dedi.

Özfatura da yaptığı konuşmada, İzmir'deki bazı grupların çalışmaları engellediğini savunarak, ''İzmir'in müteşebbislere ihtiyacı var. İzmir'de bir avuç istemezükçü yatırımları engelliyor. Sayın Binali Yıldırım'ın İzmir'den milletvekili olması bizim için şans olmuştur. Bize düşen görev, yatırımlara sahip çıkmak olmalı'' diye konuştu.

''35 İzmir Projesi'' ile Bayındırlık ve Ulaştırma kategorisinde 2011 yılı Ekonomi ve Politikada Yükselen Portreler Ödülü'nü kazanan Yıldırım'a ödülünü eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler