YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belgeleri savcıya verecek
Başsavcılık, Dağlıca baskınıyla ilgili "Teröristlere önce biz operasyon yapacaktık, üstlerimiz engelledi" diyen Onur Dirik'i ifade vermeye çağırdı. Önümüzdeki günlerde Van'a gidecek olan Dirik, elindeki bilgi ve belgeleri savcıya vereceğini söyledi
Belgeleri savcıya verecek
14 Kasım 2011 / 08:54 Güncelleme: 14 Kasım 2011 / 08:43

Dağlıca'da 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü 8'inin de kaçırıldığı baskın sırasında yarbay rütbesiyle tabur komutanı olan Onur Dirik'in "Teröristlere önce biz operasyon yapacaktık, üstlerimiz operasyonu iptal etti" açıklaması Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nı harekete geçirdi. Özel yetkili savcı, ibaskınla ilgili ifadesini almak üzere Dirik'i Van'a çağırdı. Birkaç gün içerisinde Van'a giderek elindeki bilgi ve belgeleri savcıya sunacağını ifade eden Dirik "Dağlıca'nın üstünü kapatmak için beni kurban seçtiler. Üstlerimin emirlerine göre hareket edip kendi inisiyatifim dâhilinde önlem almasaydım şehit sayısı en az 100 olurdu" iddiasında bulundu. Dağlıca, 21 Ekim 2007'de PKK'lı baskına uğramış, 12 asker şehit düşmüş, 8 asker de kaçırılmıştı. Dirik, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada teröristlerin olağanüstü hareketlilik içerisinde olduklarını tespit etmelerine rağmen komutanlığın emriyle operasyonun iptal edildiğini ve bölüğün ters istikamete yönlendirildiğini iddia etti.

YAKINDA ŞOK GERÇEKLERİ AÇIKLAYACAĞIM

"Benim ordudan atılmam Dağlıca olayı ile tamamen ilgisiz bir konuda iki sene sonra açılan bir dava sonucu olmuştur" diyen Dirik, Dağlıca konusunda muvazzaf olduğu dönemde gerekli açıklamaları yapamadığı için üstlerine "Kamuoyunu siz aydınlatın" talebiyle 2 kez başvuruda bulunduğunu da dile getirdi. Dirik, hapis cezasına çarptırıldığı Üsteğmen Çağlar Canbaz olayına ilişkin olarak "Adil yargılanmadım" iddiasında bulundu. PKK'nın döşediği mayını eliyle imha etmesi için Canbaz'a emir vererek hayatını kaybetmesine sebep olduğu iddiasıyla yargılanan Dirik'e verilen 3 yıl hapis cezası Askeri Yargıtay tarafından onanmıştı. Dirik, rütbeleri sökülerek ordudan atılmıştı. Dirik, ceza aldığı davanın, Dağlıca saldırısının üzerini kapatmak için kullanıldığını ve hukuk ihlallerinin yaşandığını ileri sürdü. Mahkemeye sunduğu delil ve tanık ifadelerinin dikkate alınmadığını savunan Dirik, gerekirse AİHM'e başvuracağını söyledi. Çağlar Üsteğmen'in kendisine gönderdiği mektupta şikayet ettiği sicil amirlerinin yanı sıra ölümüne sebep olan patlayıcının niteliği ve kim tarafından yerleştirildiğinin hiç soruşturulmadığını ileri süren Dirik, şöyle konuştu: " Beni Dağlıca baskınına kurban seçenler, Çağlar'ın ölümünün gerçek sebebinin üzerini de kapattı. Ama bu konuda kamuoyunu hayrete düşürecek bazı gerçekleri açıklayacağım." (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler