YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belediye, itfaiyecilerle anlaştı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile sözleşmeli itfaiye işçileri arasındaki sorunun çözüme kavuştuğu bildirildi.
Belediye, itfaiyecilerle anlaştı
05 Ocak 2010 / 20:08 Güncelleme: 05 Ocak 2010 / 20:08

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, 898 sözleşmeli itfaiyeciden 744'üyle sözleşme yenilendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, eylemlere katılanların itfaiyeci olmadığı, sendika tarafından başka iş kollarından getirilen işçiler olduğu iddia edildi.
 

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, itfaiyecilerin eylem yaptığı, çalışmadığı, işten çıkarıldıkları şeklinde eksik bilgiler nedeniyle kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği hatırlatıldı.
 

İstanbul İtfaiyesi'nde hiçbir personelin işten çıkarılmadığını, tüm personelin ihale kapsamında tüm özlük haklarıyla yeni firmada işine devam edeceği ifade edilen açıklamada, "Yeni sözleşme imza aşamasına geldiğinde 898 itfaiye personeli sendika tarafından eksik, yalan, yanlış ve taraflı bilgilerle kandırılmış, 'işten atılacakları, haklarını kaybedecekleri' propagandası yapılarak eylemler düzenlemiştir. Gerçek itfaiyeciler bu oyuna gelmemişlerdir. Eylemlere katılanlar sendikanın başka iş kollarından üyeler ve bazı öğrenci dernekleri sivil toplum örgütleri olmuştur. Sendika ve arkadaş baskısıyla birçoğunun kafası karıştırılmıştır. İtfaiye yetkilileri işçilerleler konuşarak gerçekleri anlatmışlardır. Bu süre zarfında bazı itfaiye personeli kendi beyanlarına göre sendika tarafından baskı altında' tutulduklarını belirterek sözleşme imzalamayacaklarını belirtmişlerdir." denildi.
 

Geçen sürede, işten atılmayacaklarını anlayan itfaiye işçilerinin noter vasıtasıyla gönderdikleri ihtarnameyle işlerine devam edeceklerini belirttikleri vurgulanan açıklamada, "İşsiz kalacakları ve işten atıldıkları iddia edilen 898 itfaiyeciden 744'ü sözleşme imzalamıştır. 744 personelden 55'i, daha sonra noterden ihtarname göndererek imzaladıkları sözleşmeyi iptal etmişlerdir. Ancak bu çalışanlar daha sonra yine noter kanalıyla işe dönmek istediklerini beyan etmişlerdir. Bir örneğini ekte göreceğiniz 55 itfaiye personeli, noterden ihtarname göndererek göreve  devam edeceklerini belirtmişlerdir." ifadeleri yer aldı.  CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler